
«Репортери без кордонів» попереджають про ризик призупинення роботи «Радіо Свобода» в розпал російського вторгнення
«Репортери без кордонів» попереджають про ризик призупинення роботи «Радіо Свобода» в розпал російського вторгнення


У розпал повномасштабного російського вторгнення в Україну міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) попередила про ризик призупинення мовлення української служби «Радіо Свобода» через припинення фінансування США. Про це йдеться в релізі RSF.
«"Радіо Свобода" є опорою вільної інформації в Україні та одним із ключових ресурсів, що висвітлює події на окупованих Росією територіях. Його журналісти розслідують воєнні злочини, скоєні Росією, окупацію та корупцію. Підтримувати їх означає захищати право на незалежну інформацію в країні, що перебуває у стані війни. Вкрай важливо, щоб Конгрес США відновив це фінансування, необхідне для того, щоб вони могли продовжувати свою роботу», — сказала регіональна менеджерка RSF з питань України Полін Мофре.
«Радіо Свобода» є одним з провідних незалежних медіа в Україні, минулого року воно отримало 433 мільйони переглядів у ютубі і 151 мільйон переглядів сторінок. Відділ розслідувань мовника «Схеми» проводить розслідування корупції та російського вторгнення. Проєкти «Крим.Реалії» та «Донбас.Реалії» висвітлюють ситуацію на місці і надають цивільному населенню доступ до надійної інформації.
Як пише RSF, згідно з опитуванням USAGM 2024 року, 92% його аудиторії довіряють виданню. «Радіо Свобода» входить до «білого списку» українських медіа, складеного Інститутом масової інформації (ІМІ).
Однак зараз «Радіо Свобода» ризикує припинити свою діяльність. Замороження фінансування США змусило команду зупинити кілька програм і відправити частину співробітників у простій.
Зокрема, 11 квітня в ефір вийшов останній випуск стриму «Свобода. Ранок», а проєкти «Діалоги з Портниковим» та «Історична Свобода» призупинені ще з березня. Якщо заморожування фінансування триватиме, під загрозою призупинення також можуть опинитися інші відомі програми, застерігають RSF.
Нагадаємо, 14 березня президент США Дональд Трамп видав указ про скорочення функцій і кількості співробітників семи федеральних агентств, зокрема Агентства США з глобальних медіа (USAGM), яке керує «Радіо Свобода», «Голосом Америки» та «Радіо Вільна Азія».
«Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» подало до суду на USAGM. Перше судове засідання відбулося 24 березня в Окружному суді округу Колумбія.
25 березня федеральний суддя Ройс Ламберт видав тимчасову заборону, яка блокує ліквідацію «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода». Суддя постановив, що спроба адміністрації президента США Дональда Трампа позбавити групу фінансування «не підкріплена жодними фактами чи міркуваннями» та, ймовірно, порушує федеральний закон.
USAGM відкликало своє рішення про скасування гранту для «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода». У документі сказано, що попереднє рішення про скасування гранту анулюють, а грантова угода знову набуває чинності. Водночас право скасування фінансування в майбутньому USAGM залишило за собою.
«Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» продовжує судовий позов проти USAGM з метою отримання коштів, виділених Конгресом. Нещодавно медіаорганізація подала оновлений терміновий запит до Окружного суду США у Вашингтоні з проханням зобов’язати USAGM виплатити мовнику кошти, призначені Конгресом за квітень.
3 квітня USAGM відключило супутникові сервіси, які транслювали передачі «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» російською мовою. Відключення трансляції відбулося попри тимчасовий заборонний судовий наказ. Мовлення також призупинив проєкт «Настоящее время. Беларусь» телеканалу «Настоящее время».
Фото: «Радіо Свобода»
