
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920–1930 років
У студентському архіві знайшли плівки двох кінострічок 1920–1930 років


Володимир Прилуцький та Алік Дарман, які є студентами-кінознавцями Київського національного університету театру, кіно і телебачення ім. І. К. Карпенка-Карого, виявили в архіві студентських робіт дві українські кінострічки 1920–1930 років. Раніше вважалося, що вони зберігаються лише в Держфільмфонді Росії. Про це повідомляє «Довженко-Центр».
Студенти знайшли фільми «Трипільська трагедія» Олександра Анода-Анощенка 1926 року і «Секрет рапіду» Павла Долини 1930 року. Раніше ці ж студенти віднайшли стрічку «Карл Бруннер» 1936 року.
На фото — Володимир Прилуцький та Алік Дарман
«Ці плівки — контратипи, частина комплекту вихідних матеріалів фільму. Саме з них друкують позитивні, прокатні копії. Це унікальний випадок, бо якщо в інших фондах та архівах можемо знаходити позитиви, то комплект вихідних матеріалів до нас потрапляє вкрай рідко. Ми вже поставили в план сканування ці фільми. Тобто незабаром буде можливість переглянути ці унікальні знахідки», — сказала керівниця фільмосховища «Довженко-Центру» Тетяна Деркач.
«Трипільська трагедія» (1926) виробництва Ялтинської кінофабрики Всеукраїнського фотокіноуправління (ВУФКУ) є однією з найстаріших кінознахідок на території України за останній час. Про це розповів кінознавець «Довженко-Центру» Олег Оліфер.
«Фільм розповідає про Трипільський похід більшовиків 1919 року (у радянських джерелах “Трипільську трагедію”), криваву сторінку Української революції і громадянської війни 1917–1921 років, що стала наріжним каменем в історії і міфі комуністичного молодіжного руху в СРСР», — сказав Оліфер.
Стрічка виконана у пригодницькому жанрі з численними сценами стрілянини, бійок і баталій за участі сотень статистів, кавалерії та артилерії. Особливий акцент у фільмі зроблено на жорстокості повстанців і їхніх розправах над більшовиками.
Разом з глядацьким успіхом стрічка отримала низьку оцінку від кіновиробників і критиків. Автор сценарію, письменник Григорій Епік, під час сталінського терору буде засуджений і розстріляний «за участь у терористичній націоналістичній організації».
«Секрет рапіду» (1930) виробництва Київської кінофабрики є першим фільмом українського режисера Павла Долини в колекції «Довженко-Центру» і взагалі першим фільмом режисера, знайденим в Україні.
Стрічка належить до київського періоду творчості Долини і розповідає про типове для тогочасного радянського кіно гостре протистояння між колективним та індивідуальним, «новим» і «старим». Конфлікт розгортається довкола приховування старим робітником таємниці обробки сталі. Кульмінацією фільму стає колективне «перевиховання» людини за новим установленим зразком через так званий «товариський суд».
«Віднайдення “Секрету рапіду” — довгоочікуване повернення для дослідників і глядачів. Це нагода переглянути український кіноканон і познайомитися з творчістю одного з ключових авторів часів ВУФКУ не лише через тексти кінокритичної і кінознавчої літератури. Нарешті маловідому сторінку українського кіно можна буде побачити безпосередньо на екрані», — розповів Олег Оліфер
Нагадаємо, недавно «Довженко-Центр» та благодійний фонд «Схід SOS» запустили кіноклуб у Запоріжжі, Харкові, Миколаєві, Вінниці, Кропивницькому та Черкасах. Відвідати кіноклуб можна безкоштовно впродовж року в просторах мережі «Затишно space». У програмі — стрічки з колекції Центру.
Фото: Марія Глазунова
