
Український ПЕН приймає заявки на стипендії для письменників і журналістів
Український ПЕН приймає заявки на стипендії для письменників і журналістів


Український ПЕН оголосив прийом заявок на отримання стипендій для українських письменників і журналістів з написання художніх та нонфікшн-книжок, які фіксують і осмислюють досвід війни. Про це повідомили на сайті організації.
Проєкт спрямований на підтримку українських авторів нонфікшну (репортаж, біографії, есеїстика, інтерв’ю тощо), художньої літератури (роман, оповідання, поезія, драматургія тощо), дитячої і підліткової літератури (художні та нонфікшн-тексти).
У межах ініціативи 2025 року нададуть 20 стипендій у розмірі 5 тисяч євро кожна (у гривневому еквіваленті). Результатом програми для кожної стипендіатки та стипендіата має стати нонфікшн-книжка, опублікована в українському видавництві не пізніше, ніж 30 листопада 2026 року.
Форму на участь у проєкті можна заповнити до 31 липня 2025 року. Серед компонентів заявки — біографія, графік роботи над книжкою та підготовки її до видання, синопсис майбутнього твору, рекомендація авторитетного експерта та копія угоди з видавництвом або лист про наміри видати книгу.
Протягом серпня та вересня заявки оцінюватимуть члени журі:
- Тетяна Терен (журналістка, культурна менеджерка, членкиня Виконавчої ради Українського ПЕН);
- Богдана Романцова (редакторка, літературознавиця);
- Ростислав Семків (літературознавець, видавець);
- Богдан Коломійчук (письменник, військовий);
- Марія Титаренко (есеїстка, викладачка Українського католицького університету);
- Іван Андрусяк (поет, дитячий письменник, літературний критик, перекладач);
- Бернард Мор (член Норвезької асоціації авторів і перекладачів нонфікшн-літератури, письменник, редактор Cappelen Damm);
- Оля Шамшур (менеджерка проєктів Норвезького Гельсінського комітету),
- Ірина Шувалова (поетка, перекладачка, дослідниця, постдокторка з українських студій Університету Осло).
Під час аналізу отриманих заявок журі враховуватиме унікальність авторського стилю, соціальне та культурне значення запропонованої ідеї, здатність автора провести дослідження й опрацювати матеріали для книжки.
Переможців оголосять 30 вересня 2025 року.
Усі деталі про умови участі у програмі можна дізнатися за посиланням.
Організаторами ініціативи є Норвезький Гельсінський комітет, Норвезька асоціація авторів і перекладачів нонфікшн-літератури, Норвезька спілка письменників та Український ПЕН. Проєкт реалізується за підтримки The Nansen Support Programme for Ukraine.
Це продовження програми стипендій, яка стартувала минулого року у співпраці Норвезької асоціації авторів і перекладачів нонфікшн-літератури та Українського ПЕН. У 2024 році підтримку отримали 10 нонфікшн-проєктів.
Нагадаємо, до 30 квітня триває прийом заявок на третій фестиваль-воркшоп молодих авторів «Прописи», який пройде в Івано-Франківську. Для 10 молодих авторів і авторок, відібраних за конкурсом, Український ПЕН організує майстеркласи та лекції від українських письменників, критиків, видавців і літературних менеджерів.
Фото: використано світлину Стаса Козлюка / Український ПЕН
