
Білоруська асоціація журналістів повідомила про нову хвилю тиску на медійників з боку режиму Лукашенка
Білоруська асоціація журналістів повідомила про нову хвилю тиску на медійників з боку режиму Лукашенка


Білоруська асоціація журналістів (БАЖ) повідомила про нову хвилю репресій проти медійників з боку режиму Лукашенка.
За даними організації, упродовж останніх тижнів білоруські силовики посилили тиск на журналістів усередині країни та родичів представників медіа, вимушених працювати за кордоном. Переважно силовики приходили за місцями реєстрації журналістів. Їхні візити іноді супроводжувалися оглядом приміщення через порушену кримінальну справу.
14 квітня заступник голови Білоруського журналу журналістики Борис Гарецький повідомив, що до людей під виглядом білоруських журналістів звертаються треті особи. Він припускає, що це можуть бути працівники спецслужб Лукашенка. Наразі такі випадки «не є масовими».
Перша хвиля тиску на білоруських журналістів, які працювали в еміграції, фіксувалася влітку 2024 року. Після внесення до Кримінального кодексу Білорусі поправки щодо можливості заочного суду багато представників білоруських медіа стали фігурантами кримінальних справ.
Упродовж останніх п’яти місяців багатьох білоруських журналістів, які працюють в еміграції, оголосили в розшук Росії. У в’язницях Білорусі також нині перебувають близько 40 представників медіа.
Нагадаємо, у січні міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) подала до Міжнародного кримінального суду позов проти самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка за звинуваченням у злочинах проти людяності.
У своїй скарзі RSF надали прокурору МКС детальні докази та статистичні дані, зафіксовані спільно з Білоруською асоціацією журналістів, які ілюструють масштаби цих злочинів і демонструють систематичний та керований державою характер нападу на медійників.
Так, з серпня 2020 року станом на січень 2025-го відбулося 589 свавільних арештів проти 397 медійників (деякі заарештовані кілька разів). У в'язниці залишаються щонайменше 43 журналісти. Від 500 до 600 білоруських журналістів були змушені виїхати. Близько 200 білоруських журналістів знайшли притулок у Литві, а ще близько 300 — у Польщі.
Ілюстрація: БАЖ
