
Трамп розглядає скорочення бюджету Держдепу та USAID, — Politico


Адміністрація президента США Дональда Трампа обмірковує звернення до Конгресу з проханням скоротити бюджети Державного департаменту та USAID майже вдвічі. Про це пише Politico з посиланням на отриманий документ, який і свідчить про плани істотно скоротити витрати.
Як пише видання, у пропозиції на 2026 фінансовий рік для Держдепу та USAID закладено 28,4 мільярда доларів, тоді як на цей бюджетний рік для них затвердили значно більше — 54,4 мільярда доларів.
Документ включає скорочення, яких вимагає Офіс менеджменту та бюджету США, а також враховує ліквідацію USAID — його програми планують підпорядкувати Державному департаменту. Пропозиція скасує або істотно скоротить низку програм, включно з тими, які сприяють розвитку демократії, підтримують освітні та культурні обміни, протидіють торгівлі наркотиками та борються з проблемами охорони здоров’я за кордоном.
Також двоє американських чиновників розповіли, що адміністрація Трампа розглядає можливість закриття до 30 американських дипломатичних представництв у всьому світі. Зокрема, йдеться про посольства США в Південній Африці та Сахелі, консульства в Європі та кілька посольств в Океанії.
У документі також зазначено, що близько 2,1 мільярда доларів США виділять на нову програму під назвою America First Opportunities Fund. У документі не було зазначено, що передбачає ця програма, проте в її назві згадується одне з гасел чинної адміністрації — «America First».
Вказується, що адміністрація попросить Конгрес повернути близько 20 мільярдів доларів, які вирішили не витрачати. Цей документ відрізняється від плану реорганізації Державного департаменту, який незабаром мають представити в Офісі менеджменту та бюджету.
Водночас речниця Офісу Рейчел Колі наголосила: «Остаточних рішень щодо фінансування не ухвалено».
Нагадаємо, 20 січня, у день своєї інавгурації, президент США Дональд Трамп підписав указ про призупинення всіх програм іноземної допомоги США на 90 днів для оцінювання відповідності національним інтересам і цілям американської зовнішньої політики. Згодом Держдепартамент США тимчасово розморозив фінансування гуманітарних програм, які «рятують життя», забезпечуючи ліки, медичні послуги, харчі, притулок, засоби для існування тощо.
3 лютого фактичний голова Департаменту ефективності уряду США (DOGE) Ілон Маск заявив, що Дональд Трамп начебто погодився, що USAID потрібно ліквідувати. Перед тим адміністрація Трампа відправила у відпустку топпосадовців USAID, їхній сайт припинив роботу, а агентство передали в підпорядкування держсекретарю США Марко Рубіо.
27 лютого адміністрація Дональда Трампа оголосила, що попередньо скасовує майже 5 800 грантів USAID. Крім грантів від USAID, було скасовано ще близько 4 100 державних грантів, а приблизно 2 700 державних грантів зберегли.
5 березня Верховний суд США відмовив Трампу в заморожуванні 2 мільярдів доларів зовнішньої допомоги від USAID, відновивши рішення суду нижчої інстанції поновити виплати за вже виконану роботу.
10 березня державний секретар США Марко Рубіо оголосив про офіційне скорочення 83% програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) після шеститижневого перегляду.
19 березня окружний суддя США Теодор Чуанг постановив, що Ілон Маск та його Департамент з питань ефективності уряду (DOGE), ймовірно, використовували неконституційні повноваження під час ліквідації Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Рішення вимагає від DOGE відновити доступ до електронної пошти та систем нинішнім співробітникам USAID.
Фото: Дональд Трамп / фейсбук
