Військовий, колишній журналіст Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні, — «Схід SOS»

Військовий, колишній журналіст Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні, — «Схід SOS»

8 Квітня 2025
0
1167
8 Квітня 2025
11:46

Військовий, колишній журналіст Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні, — «Схід SOS»

0
1167
Друзі, близькі та колеги Дениса не афішували, що він у полоні, побоюючись зашкодити обміну. Але зараз питання щодо визволення вирішили висвітлити публічно, оскільки він надто довго перебуває в нелюдських умовах, які можуть вплинути на його психічне та фізичне здоров’я.
Військовий, колишній журналіст Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні, — «Схід SOS»
Військовий, колишній журналіст Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні, — «Схід SOS»

Український військовослужбовець, правозахисник, журналіст і публіцист Денис Мацола три роки перебуває в російському полоні. Благодійний фонд «Схід SOS» та низка інших правозахисних організацій, правозахисників та медійників закликали підписати заяву з вимогою врятувати чоловіка з полону.

За даними фонду, після повномасштабного вторгнення Денис Мацола брав участь в обороні Маріуполя в складі 501-го окремого батальйону морської піхоти 36-ї бригади ВМС України, бійці якого опинилися в оточенні та потрапили в полон на початку квітня 2022 року. 

Денис пішов служити у 2021 році, дізнавшись про угруповання військ Росії біля українських кордонів. У 501-й батальйон його запросив друг Владислав Журавльов, який служив там із 2017 року і зараз також перебуває в полоні й зазнавав жорстоких тортур.

Друзі, близькі та колеги Дениса не афішували, що він у полоні, побоюючись зашкодити обміну. Але зараз питання щодо визволення вирішили висвітлити публічно, оскільки він надто довго перебуває в нелюдських умовах. Військового утримують в СІЗО №2 міста Кінешма Івановської області РФ. За словами звільнених полонених, які там були, від квітня 2023-го він перебуває в одиночній камері. У 2024 року співробітники СІЗО майже не годували його протягом трьох місяців.

«Ми побоюємось, що такі умови можуть непоправно вплинути на психічне здоров’я Дениса та фізичний стан. На нашу думку, катування та жорстоке поводження з Денисом пов’язане з його послідовною проукраїнською позицією, а також багаторічною активістською та правозахисною діяльністю заради майбутнього України. Російські спецслужби знають, що Денис Мацола — кримчанин і учасник протестів проти окупації Криму, та це може спричиняти упереджене ставлення та жорстокість», — вважають у фонді.

У «Схід SOS» переконані, що міжнародні організації, уряди країн і українська влада повинні робити більше, щоб зупинити тортури та врятувати бранців війни на території Росії.

У спільній заяві посприяти звільненню Дениса Мацоли та Владислава Журавльова в межах їхніх повноважень закликали Президента України Володимира Зеленського, ГУР Міноборони, Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими, уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця, представників держапарату, дотичних до обмінного процесу, Міжнародний комітет Червоного хреста, Робочу групу ООН з питань насильницьких або недобровільних зникнень, лідерів країн світу та їхні дипломатичні установи.

Підписи під спільним зверненням залишили понад 140 правозахисних організацій, правозахисників та медійників. Підтримати заяву можна за посиланням.

Денис Мацола народився та до окупації Криму жив у Сімферополі. Був одним із засновників і лідерів незалежної профспілки «Студентська дія», брав участь у кампаніях проти незаконної забудови, знищення довкілля, підтримував кримськотатарський національний рух. Наприкінці 2013 року долучився до організації кількох ініціатив на підтримку кримського Майдану, що згодом трансформувався в рух опору російській окупації. Допомагав українським військовим у заблокованих окупантами частинах.

У 2015 році переїхав до Києва, де працював журналістом в інформаційних проєктах Благодійного фонду «Восток SOS» (нині БФ «Схід SOS»), висвітлював події на фронті. Наступного року Денис переїхав до громадянського суспільства у Львові. Він брав участь у протестах проти незаконної забудови історичного центру, самоосвітніх і спортивних проєктах, допомагав військовим як волонтер та долучився до кампанії на підтримку українських політв’язнів у Росії.

У 2017 році Денис Мацола влаштувався в організацію «Право на захист». Також публікував матеріали на сайті «Крим.Реалії» про життя на окупованому півострові.

Нагадаємо, нещодавно учасники Медіаруху також закликали звільнити з полону журналіста Дмитра Хилюка шляхом обміну на російського агента Кирила Молчанова.

Фото: Денис Мацола / «Схід SOS»

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
0
1167
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду