
«Репортери без кордонів» закликали ЄС звернути увагу на порушення свободи слова в Сербії
«Репортери без кордонів» закликали ЄС звернути увагу на порушення свободи слова в Сербії


Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликає Європарламент докласти зусиль, аби Європейська комісія виконувала свої обов’язки та зважала на серйозні порушення свободи преси у Сербії. Про це йдеться у заяві організації.
Влада Сербії все ще бореться з масовими протестами, які спровокував смертельний обвал навісу на залізничній станції в місті Новий Сад у листопаді 2024 року, і через це посилює контроль над незалежними медіа та тими, хто критикує уряд.
З першого листопада 2024 року сербські журналісти стикаються з нападами, погрозами, політичним і судовим тиском, а також стеженням. Свобода преси, яка є ключовою умовою для членства Сербії в ЄС, порушується. Водночас як зазначає RSF, це не викликає жодного обурення з боку європейських інституцій.
Так, після зустрічі з президентом Сербії Александром Вучичем президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн зробила незначне зауваження про необхідність «кроків» для захисту свободи преси у країні. А комісарка з питань розширення ЄС Марта Кос лиш написала про необхідність «сильного громадянського суспільства й незалежних ЗМІ» на шляху Сербії до Європейського Союзу.
«Сербські ЗМІ знаходяться на межі задушення, оскільки їхня безпека та незалежність постійно підриваються владою. Держави-члени та установи ЄС не можуть залишатися пасивними перед обличчям цих систематичних порушень права на правдиву інформацію. RSF закликає Європейський парламент вимагати від Комісії рішучого засудження шкоди, яку влада Сербії завдала свободі преси, що є обов’язковою умовою для вступу країни в ЄС», — сказав Павол Шалай, керівник відділу Європейського Союзу та Балкан RSF.
Незалежні журналісти зазнають фізичних нападів — наразі зареєстровано 14 таких випадків. 25 березня автомобіль журналістки Ріяльди Муєзінович, яка публічно критикувала режим, був сильно пошкоджений біля будинку її сім’ї. Двома днями раніше на Сашу Драгойло, журналіста розслідувального видання BIRN, напали прихильники партії президента Александра Вучича прямо перед поліцією.
«Репортери без кордонів» зазначають, що влада Сербії всіма способами придушує вільну пресу. Іноземних журналістів вигнали, включно з командою хорватського телеканалу RTL і хорватською журналісткою-фрілансеркою Івою Анзулович, якій відмовили у в’їзді, оскільки вважали її «загрозою безпеці». Найбільший незалежний телеканал N1 був заблокований за допомогою членів керівної партії, а фактчекінговий сайт Instinomer зазнав рейду з боку поліції. Сам президент Вучич чинить постійний тиск на громадський мовник RTS.
Нагадаємо, торік у листопаді Міжнародна організація «Репортери без кордонів» закликала Сербію боротися з тиском на журналістів та пропагандою. Приводом для звернення тоді стала низка нападів та погроз журналістам, системний тиск на медіа судовими процесами та відсутність боротьби з російською пропагандою.
Президент Сербії Александар Вучич 3 березня 2025 року перепросив за те, що назвав журналістку державного телеканалу RTS «недоумкою» після її репортажу з масового антиурядового протесту на вихідних.
Фото: EPA/UPG
