Найбільше мовний закон порушують у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі, — Тарас Кремінь

Найбільше мовний закон порушують у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі, — Тарас Кремінь

3 Квітня 2025
887
3 Квітня 2025
13:47

Найбільше мовний закон порушують у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі, — Тарас Кремінь

887
З початку року мовний омбудсман отримав 307 скарг щодо порушення мовного закону у сфері обслуговування.
Найбільше мовний закон порушують у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі, — Тарас Кремінь
Найбільше мовний закон порушують у Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі, — Тарас Кремінь

У першому кварталі 2025 року уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь отримав 646 скарг щодо порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної». Найбільше порушень зафіксовано в Києві, Одесі, Харкові та Дніпрі. Про це мовний омбудсман повідомив у фейсбуці.

Найбільше повідомлень надійшло з:

  • Києва (261 звернення);
  • Одеської області (84);
  • Харківської області (71);
  • Дніпропетровської області (69);
  • Київської та Донецької (по 22) областей.

Тарас Кремінь зазначив, що сфера обслуговування й надалі залишається однією з найчутливіших.

З початку року мовний омбудсман отримав 307 скарг щодо порушення мовного закону в цій сфері:

  • 175 звернень стосувалось інтернет-представництв (відсутня українськомовна версія вебсайтів або завантажується за замовчуванням версія недержавною мовою за наявності українськомовної);
  • 104 звернення щодо надання послуг;
  • 28 звернень щодо інформації про товари та послуги.

За словами уповноваженого із захисту державної мови, крім того, зберігається проблема щодо дотримання вимог мовного законодавства у сфері інформації для загального ознайомлення та зовнішньої реклами. Протягом січня — березня 2025 року надійшло 128 звернень, з яких 67 — з Києва.

«Питання дотримання Закону у сфері освіти, як це визначено статтею 21, потребує посиленої уваги. Так, протягом першого кварталу до уповноваженого надійшло 54 звернення про порушення законодавства педагогічними та науково-педагогічними працівниками закладів дошкільної, позашкільної, загальної середньої та вищої освіти. Є скарги і щодо освіти дорослих», — наголосили в офісі омбудсмана.

Як зазначається, найбільше — 17 — звернень стосувалось університетів.

Значною також є кількість скарг щодо порушень у сферах культури (32), медіа (30), органів влади (29) та охорони здоров’я (27).

Тарас Кремінь зауважив, що проблеми з дотриманням мовного законодавства існують по всій Україні, але найбільше їх у столиці та містах-мільйонниках — Одесі, Харкові та Дніпрі.

«Столиця — стабільний лідер за кількістю скарг. Це вказує на необхідність з боку міської влади посилити контроль за виконанням мовного закону. Ще в квітні 2023 року Київрада затвердила Концепцію ствердження української мови в усіх сферах суспільного життя столиці на 2023–2025 роки, але далі справи не пішли. Чим більше дієвих ініціатив, які посилюють механізми утвердження державної мови, тим сильніше Закон. Закликаю місцеву владу бути наступальними в питаннях захисту мовних прав громадян України», — зазначив мовний омбудсман.

Нагадаємо, що у 2024 році 2314 громадян надіслали звернення про порушення Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної»

Фото: умовне / moyo.ua

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
887
Читайте також
15.09.2024 10:00
Андрій Кокотюха
для «Детектора медіа»
1 967
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ігор
19 год. тому
Мовний екстремізм квітне там де квітне корупція. Так влада відволікає увагу від корупції. В розумово розвинутих країнах де мала корупція ніхто не переслідує за мову та погляди. До того ж ці екстремісти знають російську на рівні експертів. Бо як не знаючи мову точно визначити яку мову почув? Можливо білоруська сербська болгарська тощо. Але російськомовні щелепи чудово знають і самі розмовляють на Банковій у війську суцільна російська феня. До того ж треба розуміти що всі наші знання української мови культури історії збереглись і прийшли до нас з радянських і імперських часів. Просто агресивні ниці намагаються принижувати інших щоб підняти свою значимість у власних очах.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду