37 правозахисних організацій закликали Конгрес США захистити журналістів USAGM, яким загрожує переслідування

37 правозахисних організацій закликали Конгрес США захистити журналістів USAGM, яким загрожує переслідування

2 Квітня 2025
380
2 Квітня 2025
16:22

37 правозахисних організацій закликали Конгрес США захистити журналістів USAGM, яким загрожує переслідування

380
За їхніми даними, щонайменше 84 журналісти, які перебувають у США за робочими візами, можуть бути депортовані в країни, де їм загрожують арешти, переслідування і тюремне ув’язнення.
37 правозахисних організацій закликали Конгрес США захистити журналістів USAGM, яким загрожує переслідування
37 правозахисних організацій закликали Конгрес США захистити журналістів USAGM, яким загрожує переслідування

37 правозахисних організацій звернулися до Конгресу США із закликом захистити журналістів з мережі Агентства США з глобальних медіа (USAGM), чиє життя та свобода перебувають під загрозою. Про це йдеться у спільному листі, опублікованому на сайті організації «Репортери без кордонів» (RSF).

«Багато журналістів, які працювали на ці новинні організації, фінансовані урядом США, повідомляли про політично делікатні питання в їхніх рідних країнах зі Сполучених Штатів, оскільки для них було небезпечно робити це вдома.

З призупиненням фінансування USAGM вони стикаються з невизначеним майбутнім, борючись із втратою статусу роботи, а також тривалими затримками в імміграційних процесах. Інші залишаються в пастці в країнах, де їх асоціація з організаціями, що фінансуються USAGM, робить їх об’єктами державних репресій», — йдеться в листі.

За даними правозахисників, щонайменше 84 журналісти, які перебувають у США за робочими візами, можуть бути депортовані в країни, де їм загрожують арешти, переслідування і тюремне ув’язнення. Під найбільшою загрозою — медійники з Білорусі, Камбоджі, Китаю, Гонконгу, Росії та В’єтнаму. 

Щонайменше 15 журналістів «Радіо Вільна Азія» та вісім журналістів «Голосу Америки» ризикують бути негайно заарештованими після прибуття.

Крім того, 11 журналістів, пов’язаних з USAGM, перебувають у в’язницях: п’ятеро — у В’єтнамі, двоє — в Росії, по одному — в Білорусі, Азербайджані та М’янмі.

Коаліція правозахисників рекомендує Конгресу:

  • закликати Держдеп виділити необхідні ресурси для забезпечення звільнення нині ув'язнених співробітників USAGM, щоб вони не були кинуті напризволяще;
  • закликати Службу громадянства та імміграції США (USCIS) пришвидшити та визначити пріоритетність імміграційних заяв або заходів захисту для журналістів USAGM, а також домогтися призупинення 30/60-денного періоду, після закінчення якого журналісти не мають права залишатися в США;
  • терміново призначити слухання, щоб висвітлити становище журналістів, яким загрожує депортація через втрату роботи, та вивчити шляхи вирішення цього питання, щоб медійники не були змушені повернутися до країн, де їм загрожує переслідування;
  • законодавчо вирішувати нестабільний правовий статус цих журналістів;
  • терміново вимагати від Департаменту внутрішньої безпеки (DHS) відновити обробку заявок на гринкарту для біженців і шукачів притулку, включно з журналістами, які постраждали через укази щодо фінансування USAGM.

Підписи під спільним листом залишили PEN America, RSF, Committee to Protect Journalists (CPJ), Aegis Safety Alliance, Article 19, Association of Foreign Press Correspondents, BlueLena, China Against the Death Penalty, Committee for Freedom in Hong Kong Foundation, Croatian PEN, English PEN, First Amendment Foundation, Freedom of the Press Foundation, Human Rights in China (HRIC), International Press Institute, International Tibet Network, International Women’s Media Foundation, Irish PEN/PEN na hÉireann, Legal Initiatives for Vietnam (LIV), No Business with Genocide, PEN Canada, PEN Esperanto, PEN International, PEN International Women Writers Committee, PEN Sweden, Radio Television Digital News Association, Reporters Committee for Freedom of the Press, Students for a Free Tibet, Students for Falun Gong, The Press Freedom Center at the National Press Club, The Trust Project, Tibet Action Institute, URL Media, Uyghur Human Rights Project, Vietnamese Abroad PEN Centre, Wallace House Center for Journalists, Washingtonians Supporting Hong Kong (DC4HK).

Нагадаємо, 14 березня президент США Дональд Трамп видав указ про скорочення функцій і кількості співробітників семи федеральних агентств, зокрема Агентства США з глобальних медіа (USAGM), яке керує «Радіо Свобода», «Голосом Америки» та Radio Free Asia.

«Голос Америки» фактично припинив роботу, але організацію не закрили. Керівництво Агентства USAGM анонсувало, що агенція буде «реорганізована» і зменшена в розмірах. Водночас українська служба «Голосу Америки» припиняє співпрацю з людьми, які працювали за персональними контрактами (PSC).

15 березня Агентство також повідомило «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» (RFE/RL) про припинення фінансуванняУкраїнська служба «Радіо Свобода» продовжила працювати. 

«Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» подало до суду на USAGM. Перше судове засідання відбулося 24 березня в Окружному суді округу Колумбія. Справу розглядав суддя Ройс Ламберт.

Про подібний судовий позов заявило й Radio Free Asia. 22 березня стало відомо, що журналісти «Голосу Америки» також подали до суду на адміністрацію Дональда Трампа. 

26 березня федеральний суддя Ройс Ламберт видав тимчасову заборону, яка блокує ліквідацію «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода». Про це йдеться в заяві судді Ламберта. Суддя постановив, що спроба адміністрації президента США Дональда Трампа позбавити групу фінансування «не підкріплена жодними фактами чи міркуваннями» та, ймовірно, порушує федеральний закон. Того ж дня USAGM повідомило про скасування рішення про припинення грантової угоди для RFE/RL на 2025 фінансовий рік.

29 березня Федеральний суд США також тимчасово призупинив спроби адміністрації Дональда Трампа ліквідувати медіакомпанію «Голос Америки». 

Фото: RSF

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
380
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду