
«Виживуть лише гнучкі»: Любов Раковиця про припинення американських грантів для медіа
«Виживуть лише гнучкі»: Любов Раковиця про припинення американських грантів для медіа


З припиненням американських грантів для медіа український медіаринок поринув у чергову кризу. І головне — навчитися переживати такі періоди та не здаватися, упевнена голова ГО DII-Ukraine Любов Раковиця. На її думку, виживуть лише ті медіа, які проявлять гнучкість. Про це вона сказала під час круглого столу на тему «Медіа окупованих територій: як зберегти зв'язок з людьми», який 6 березня відбувся в Media Center Ukraine.
«Багато медіа закрилися, не пережили спочатку 2014 рік, потім роздержавлення, потім ковід, потім повномасштабне вторгнення, зараз ще одна криза... Але з іншого боку, такі кризи є можливістю для росту. Багато медіа розширили свою аудиторію, тому що закриваються їхні конкуренти. Якісь медіа пішли іншим шляхом і почали придумувати інші способи монетизації та комунікації з аудиторією. Але все одно виживуть лише ті, хто є гнучким, ті, хто в момент кризи не впадають у стан заморозки чи анабіозу, а будуть якнайшвидше змінюватися і використовувати цю кризову ситуацію собі на благо», — сказала Любов Раковиця.
Вона також додала, що, за її спостереженнями, зараз медіа реагують на кризу набагато краще, ніж три роки тому, на початку повномасштабної російсько-української війни.
«Якщо порівняти цю кризу, яка пов’язана з Дональдом Трампом, і ту кризу, яка була три роки тому, у 2022 році, то в той час набагато більше колег заморозилися і нічого не робили, просто чекали, і ніхто не міг повірити, що почалася велика війна. Цього року я бачу іншу тенденцію. Буквально в перший день після оголошення цього секвестру я побачила, як об’єднуються багато редакцій, шукають нові шляхи, шукають нові інструменти монетизації, шукають нових партнерів. І це показує, що криз буде багато, але кожна криза нас закаляє», — сказала очільниця ГО DII-Ukraine.
- Читайте також: Не зупиняємося. Як припинення американської допомоги вплинуло на роботу українських медіа (опитування)
Нагадаємо, на думку голови наглядової ради Суспільного та заступниці шефредактора «Детектора медіа» Світлани Остапи, держава повинна підтримати релоковані медіа в умовах припинення американських грантів, адже вони не втрачають зв’язку зі своєю аудиторією і в майбутньому, після звільнення нині окупованих територій, стануть важливим елементом їх реінтеграції та опорою для української влади в цьому питанні.
Нагадаємо, 20 січня, у день своєї інавгурації, президент США Дональд Трамп підписав указ про призупинення всіх програм іноземної допомоги США на 90 днів для оцінювання відповідності національним інтересам і цілям американської зовнішньої політики. Згодом Держдепартамент США тимчасово розморозив фінансування гуманітарних програм, які «рятують життя», забезпечуючи ліки, медичні послуги, харчі, притулок, засоби для існування тощо.
3 лютого фактичний голова Департаменту ефективності уряду США (DOGE) Ілон Маск заявив, що Дональд Трамп начебто погодився, що USAID потрібно ліквідувати. Адміністрація Трампа відправила у відпустку топпосадовців USAID, їхній сайт припинив роботу, а агентство передали в підпорядкування держсекретарю США Марко Рубіо.
59,2% опитаних ІМІ медійників вважають, що зупинка програм підтримки медіа від США може мати катастрофічні наслідки і призведе до закриття або суттєвого скорочення роботи багатьох незалежних медіа. Лише 15,8% опитаних сказали, що не отримували жодних грантів від американських організацій.
