Москва заплуталась у власній брехні: дайджест пропаганди за 19–20 лютого 2025 року

Москва заплуталась у власній брехні: дайджест пропаганди за 19–20 лютого 2025 року

21 Лютого 2025
371

Москва заплуталась у власній брехні: дайджест пропаганди за 19–20 лютого 2025 року

«Центр стратегічних комунікацій»
371
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 19–20 лютого 2025 року.
Москва заплуталась у власній брехні: дайджест пропаганди за 19–20 лютого 2025 року
Москва заплуталась у власній брехні: дайджест пропаганди за 19–20 лютого 2025 року

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням.

  1. Соловйов суперечить Путіну щодо «воєнкорів».
  2. Росія марно намагається «вбити Youtube».
  3. Signal бореться з московською «соціальною інженерією».
  4. Кому потрібен фейковий «нервовий зрив» Фрідріха Мерца.

Соловйов суперечить Путіну щодо «воєнкорів»

19 лютого Путін заявив, що «воєнкори» об’єктивно інформують про те, що відбувається на фронті» та назвав їх «надзвичайно поінформованими та мужніми людьми».

Тим часом кремлівський рупор Соловйов наполягає, що НАСПРАВДІ «Z-блогери [багато з яких позиціонують себе саме як воєнкори. — Ред.] не є першоджерелом достовірної інформації. Що б вони про себе не розповідали, на передку їх немає. Вони можуть під’їхати, поговорити з поважними людьми, але як правило, досить далеко від передка»

Нагадаємо, Соловйов своїми заявами не вперше підриває авторитет Путіна, а до цього він затято «мочив» Шойгу. Та й самі «воєнкори» не відстають: лише за останній час вони атакували ТАСС, МО РФ і знімали комбригів Гєрасімова.

Що ж стосується згадних Путіним «надзвичайно поінформованих людей», то вони й самі визнають, що регулярно брешуть. Іноді їхні фейки виходять настільки недолугими, що їх спростовують навіть окупаційні адміністрації на ТОТ України.

Але нічого дивного в цьому немає: російська машина брехні настільки роздута, що навіть Кремль вже достеменно не знає, кого оголошувати «першоджерелом достовірної інформації».

Росія марно намагається «вбити Youtube»

Ще наприкінці червня 2024 року вся пропагандистська рать раділа із заголовків на кшталт: «Симоньян створила четвертого "вбивцю" ютубу під назвою "Платформа"».

Нагадаємо, пропозиції заблокувати ютуб (слідом за іншими соцмережами й сайтами іноземних медіа) лунали в Росії одразу після повномасштабного вторгнення. У жовтні 2022 року ще живий ватажок ПВК «Вагнер» Пригожин волав, що «ютуб веде інформаційну війну, спрямовану на очорнення образу Росії в очах користувачів» і закликав Генпрокуратуру РФ визнати всю діяльність Google «небажаною у Росії».

НАСПРАВДІ потуги Росії створити альтернативу ютубу щоразу закінчуються пшиком. Так сталося і цього разу, коли виявилося, що на «Платформу» Симоньян так ніхто і не прийшов. Тепер, щоб хоч якось приховати провал, її перманентно закривають на «технічні роботи».

А вже цього місяця стало відомо, що від початку 2025 року з сервісу Nuum від МТС, який разом із «Платформою», «Дзен», «VK Відео» і RuTube мав замінити фактично заблокований у Росії ютуб, пішли майже 80 % штатних працівників. До звільнення готується і керівник платформи.

 

Повідомляється, що МТС зупинить розробку додаткового функціоналу для Nuum, а також інвестиції в її маркетинг і контент. Пояснюється це, звісно, тим, що в компанії відбувається «трансформація», і тому ухвалено рішення про скорочення кількості «експериментальних і високоризикованих проєктів до більш сприятливої макроекономічної обстановки». 

Власне, це все, що треба знати про спроможність Росії створити власний «аналоговнет», який став би альтернативою ютубу. 

Signal бореться з московською «соціальною інженерією»

Великого розголосу набуло повідомлення від Google про те, що російські кіберзлочинці мали доступ до особистих даних українських військових у Signal. НАСПРАВДІ Ден Блек, головний аналітик Google Threat Intelligence Group пише, що Москва активізувала свої дії щодо додатків для обміну зашифрованими повідомленнями ще навесні 2023 року.

Згідно зі звітом Блека, Signal співпрацював із Google у рамках дослідження і додав деякі «посилення» в останні версії програми. «Хоча атаки не використовували жодних вразливостей у Signal, ми внесли низку змін, щоб підвищити обізнаність і захистити користувачів від типів атак соціальної інженерії, описаних у звіті», — заявив старший технолог Signal Джош Лунд.

За його словами, оновлений застосунок містить новий користувацький інтерфейс, який робить зрозумілішим, коли хтось підключає новий пристрій. Ці повідомлення дадуть змогу користувачеві одним дотиком переглянути й видалити всі невідомі або небажані пов’язані пристрої.

Нагадаємо, безпекові служби України рекомендували військовослужбовцям «бути особливо обережними при отриманні повідомлень зі словами "терміново", "екстрено" та "важливо" від неперевірених відправників», пояснивши, що «терміновість часто використовується для злому».

А Держспецзв’язку України ще в липні 2022 року надало відповіді на найпоширеніші запитання щодо протидії загрозам у кіберпросторі, безпечного користування смартфонами, інтернетом тощо.

Кому потрібні «нервовий зрив» Фрідріха Мерца

Від початку лютого в мережі X поширюють відео про нібито нервовий зрив головного кандидата в канцлери ФРН (від блоку ХДС/ХСС) Фрідріха Мерца: нібито він намагався накласти на себе руки у 2017 році. Один із таких постів був переглянутий понад 5 млн разів лише за 10 днів.

 

Важлива деталь: під час поширення цього вкиду обов’язково підкреслюється, що Мерц вимагає передати Україні ракети Taurus. Пропагандистський меседж зчитується дуже легко. 

Інший кандидат у канцлери від «зелених» — Роберт Хабек і його колега по партії Клаудіа Рот, згідно зі статтею і відео на сайті Narrativ, нібито замішані в корупційному скандалі на суму 100 млн євро. В ній йдеться про кілька картин Фонду прусської культурної спадщини, які буцімто опинилися в Україні та потім були продані приватним колекціонерам.

Ці та інші фейки створені за однаковою схемою — з неправдивими показаннями «свідків» і підробленими документами. Вони спочатку публікуються на сайтах, які виглядають як новинні платформи, але НАСПРАВДІ публікують дезінформацію. 

Ці характеристики типові для російської кампанії дезінформації з кодовою назвою Storm-1516, — пояснив DW представник дослідницького онлайн-проєкту Gnida, який у співпраці з платформами Correctiv і NewsGuard виявив понад сотні (!) німецькомовних вебсайтів, які спочатку заповнювалися згенерованим ШІ проросійським контентом. А потім їх використовували вже для фейків на X або телеграмі «дружні» або оплачувані інфлюенсери.

Паралельно кампанію підтримує «Матрьошка», чия армія ботів проводить «відволікаючий маневр»: ЗМІ завалюють новинами про фейки з проханням їх перевірити. Таким чином дезінформація продовжує поширюватися, а робота фактчекерів «блокується», — пише агентство AFP.

–  «Хоча деякі з фейків швидко розпізнають, справа не в їхній якості, а в кількості», — зауважує Леа Фрювірт із CeMAS команді фактчекінгу медіакомпанії Bayrischer Rundfunk.

– «Цілі Росії насамперед полягають в тому, щоб сіяти невпевненість і поляризувати виборців»,  — пояснює Леоні Пфаллер з NewsGuard, розробника інструментів для боротьби з дезінформацією.

– Фелікс Картте з Фонду Меркатор вбачає небезпеку в російській дезінформаційній кампанії не стільки з виборами до Бундестагу, а радше в довгостроковій стратегії: «Теми і наративи, які Кремль намагається просувати впродовж багатьох років, стали дуже домінуючими в німецькій суспільній дискусії. Наприклад, твердження про те, що нібито всі уряди в Європі корумповані та пригнічують свободу слова — наративи, які поширюють праворадикальні партії в Європі».

Зазначимо, подібні наративи вже не просто поширюються, а й підтримуються. І, на жаль, вже не тільки Кремлем. Саме тому тема «інформаційного Рамштайну» зараз дуже актуальна: європейські демократії нарешті мають об’єднатись, аби не програти.  

LIKED THE ARTICLE?
СПОДОБАЛАСЯ СТАТТЯ?
Help us do more for you!
Допоможіть нам зробити для вас більше!
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Центр стратегічних комунікацій»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
371
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду