УІНП закликав перейменувати Південно-Західну та Південну залізниці

УІНП закликав перейменувати Південно-Західну та Південну залізниці

10 Лютого 2025
552
10 Лютого 2025
14:34

УІНП закликав перейменувати Південно-Західну та Південну залізниці

552
Обидві назви дотепер відображають територіальний поділ Російської імперії. Їх подальше використання є пропагандою російської символіки, вважають експерти Інституту національної пам'яті.
УІНП закликав перейменувати Південно-Західну та Південну залізниці
УІНП закликав перейменувати Південно-Західну та Південну залізниці

В Українському інституті національної пам'яті (УІНП) визначили, що назви двох регіональних філій «Укрзалізниці» — «Південно-Західна залізниця» та «Південна залізниця» — містять символіку російської імперської політики. Про це йдеться у фаховому висновку Експертної комісії інституту.

Південно-Західна залізниця охоплює території Київської, Вінницької, Хмельницької, Житомирської, Чернігівської, а також частково Сумської, Рівненської, Чернівецької, Черкаської, Полтавської і Тернопільської областей. Таким чином вона займає здебільшого центральні та північні території України.

Південна залізниця розташована на території Харківської, Полтавської, Сумської та окремих районів Чернігівської та Луганської областей — тож охоплює північно-східну, а не південну частини України.

Як стверджує УІНП, назва «Південно-Західна залізниця» є калькою з російської назви «Юго-Западная железная дорога», заснованої в 1870 році. Вона походить від Південно-Західного краю Російської імперії, який охоплював Правобережну Україну, Білорусь та Литву, захоплені Росією внаслідок поділів Речі Посполитої. Назву краю і залізниці надано відносно тодішнього імперського центру Росії в Петербурзі.

Назва «Південна залізниця» успадкована вже з радянських часів (аналогічно «південна» відносно тодішньої Москви).

Таким чином, пише УІНП, обидві ці назви є історико-географічним атавізмом, що дотепер відображає реалії адміністративно-територіального поділу колишньої Російської імперії і не відповідає сучасному адміністративно-територіальному поділу України. Вони «пов’язані з реалізацією російської імперської політики та увічнюють бездержавне колоніальне становище України в її складі», зазначили в УІНП.

Подальше функціонування цих назв є пропагандою російської імперської політики, вважають в інституті.

Нагадаємо, у 2023 році в опитуванні в застосунку «Дія» українці обрали нову назву для Південної залізниці — її пропонують перейменувати в Харківську. Альтернативними назвами були Слобожанська, Слобідська або Східна залізниця. До опитування долучилися понад 860,4 тисячі користувачів.

Перед тим у «Дії» громадяни також обрали, як перейменувати Південно-Західну залізницю — більшість проголосувала за назву Центральна залізниця. Альтернативами були Київська, Столична та Північна залізниця.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
552
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду