![ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року](/doc/images/news/archive/2021/237984/i75_ArticleImage_237984.webp)
ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року
ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року
![ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року](/doc/images/news/archive/2021/237984/ArticleImage_237984.webp)
![ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року ІМІ зафіксував 12 випадків порушення свободи слова в Україні у січні 2025 року](/doc/images/news/archive/2021/237984/i75_ArticleImage_237984.webp)
У січні в межах щомісячного моніторингу «Барометр свободи слова» експерти ІМІ зафіксували 12 випадків порушення свободи слова в Україні. За вісім випадків, серед яких погрози, залякування та кібератаки, відповідальна Росія.
Так, у січні 2025 року стало відомо про загибель військового фотографа та оператора з Івано-Франківська, бійця 92 механізованої бригади ЗСУ Руслана Ганущака.
Журналіст Віталій Портніков зазнав цькування в мережі й заявив про підготовку його вбивства після того, як російська та проросійська агентура розгорнули в медіапросторі інформаційну кампанію з дискредитації, використовуючи уривок його тогорічного інтервʼю.
- Читайте також: Хто стоїть за інформаційним «мочиловом» Віталія Портникова
Невідомі надсилали медійникам листи про замінування редакцій та серію вибухів. Зокрема, такі листи отримали журналістка онлайн-медіа «Жар.Info» Альона Береза, журналістка «Район.in.ua», координаторка West media forum Ольга Булковська, редакція «Першого Криворізького» та інші.
17 січня хакери здійснили масовану DDoS-атаку на діджитал-агрегатор новин «FreeДом». Атака відбувалася двома хвилями 17 січня. За короткий час сайт отримав понад 5 млн запитів з території майже 80 країн, найбільше зі США, Мексики, Колумбії, Іспанії, Філіппін, Бразилії, Канади, Перу, Таїланду. На каналі вважають, що за атакою стоять російські хакери.
У січні також зафіксували чотири випадки порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України, — перешкоджання законній журналістській діяльності, обмеження доступу до інформації, кібератаки та судовий позов проти медіа.
Зокрема, батьки школярів викликали поліцію через знімання журналістами «Житомир.інфо» укриття в Тетерівській громаді на Житомирщині. Вони аргументували це занепокоєнням безпекою своїх дітей і вважали, що медійники не мають права знімати укриття. Утім, правоохоронці підтвердили право медійників на зйомку.
У Кіровоградській області Долинська міська рада не відповіла на запит кропивницького видання «Точка доступу» про придбання радою автомобіля Opel Combo для мобільних бригад соціально-психологічної допомоги постраждалим від домашнього насильства. Зараз редакція готує звернення до уповноваженого Верховної Ради з прав людини та хоче оскаржити бездіяльність посадовців.
«Українська правда» повідомила, що її ютуб-канал зазнав злому. Хакери транслювали на каналі рекламу біткоїна. Згодом редакція повністю відновила роботу. У виданні розповіли, що за день до атаки хакери намагались отримати доступ до серверів редакції з фінансовою документацією — через віддалений доступ AnyDesk від імені CERT-UA.
Нагадаємо, у 2024 році в Україні було зафіксовано 268 порушень свободи слова. З них 155 злочинів скоїла Росія внаслідок свого повномасштабного вторгнення в Україну.
Раніше медійники визначили пʼять основних викликів для свободи слова в Україні у 2024 році. Згідно з опитуванням ІМІ, найбільшими викликами респонденти вважають психологічне виснаження, неможливість відпочинку та постійний стрес, економічні та фінансові труднощі, російську військову агресію проти України, кадрову кризу в медіа (43,3%) та зростання впливу телеграм-каналів з маніпуляціями й дезінформацією.
Фото: ІМІ
![](/content/2/image/fon_donate.jpg)