На телеканалі «1+1 Україна» покажуть документальний фільм «Вільне село» з циклу «Радянські міфи»
На телеканалі «1+1 Україна» покажуть документальний фільм «Вільне село» з циклу «Радянські міфи»
8 лютого о 23:00 на телеканалі «1+1 Україна» покажуть документальний фільм «Вільне село» з циклу «Радянські міфи», створеного кореспондентом ТСН Станіславом Ясинським в рамках
спецпроєкту журналістських розслідувань «ТСН: Особливий погляд».
Про це повідомляє пресслужба телеканалу.
«"Вільне щасливе село" — пропагандистський образ, сплющений до агітаційного плакату.
"З кожним днем все веселіше і радісніше жити" — за радянських часів село малювали чудовим місцем, сповненим свободи, пісень і віри в комуністичне майбутнє. Але як було насправді?»,— йдеться у повідомленні.
Епізод «Вільне село» з циклу «Радянські міфи» присвячений дослідженню того, як радянська влада планомірно винищувала селянство, зробивши колись вільних та освічених людей підневільними жебраками.
Примусова колективізація, каральні операції, штучний голодомор, рабська праця за трудодні, фактичне закріпачення радянських селян, які до 60-70-х років ХХ ст. не мали паспортів, — це все послідовна політика упокорення та грабунку селян заради вигод партійної верхівки та для економіки війни.
У фільмі досліджено всі етапи поступового знищення села радянською владою. Введення загальної трудової повинності та запровадження продрозкладки на початку 20-х років.
Встановлення «ножиць цін» у середині 20-х, коли всі товари, вироблені на міських заводах і фабриках, оцінювалися шалено дорого, а все вирощене в селі — коштувало копійки. З 1929 року колективізація, що була вмотивована необхідністю узалежнити вільного селянина, відібравши у нього худобу, землю, інвентар.
Голодомор 1932-1933-х років, який влаштували навмисно, щоб вбити якомога більше активних землеробів, а решту занурити у страх, з якого не буде виходу багато поколінь. Рекорди колгоспників-ударників — чи був це компроміс із совістю, бажання вижити і не дати померти з голоду вже власним дітям?
Про поневолення села розповідають експерти та рідкісні свідки, автор також розкриває деякі подробиці з історії власної родини, що ілюструють історичний період.
Нагадаємо, «ТСН. Особливий погляд» — це журналістські розслідування, які розкривають маловідомі факти про події та процеси, що формують історію не лише України, а й світу.
Фото: пресслужба телеканалу «1+1 Україна»