Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube

Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube

4 Лютого 2025
223

Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube

Дмитро Баркар, «Інститут масової інформації»
223
Проросійський політик Євгеній Мураєв не зміг завіруситися, хоч і спробував зайти в інфопростір одразу крізь двоє дверей – TikTok та YouTube. Його спроба нав’язати себе як актуального для України політика звелася до розповсюдження відео з наративами російської пропаганди. В обох соцмережах їх поширювали сумнівні акаунти-ноунейми. Як показав моніторинг Інституту масової інформації, організаторам кампанії так і не вдалося вдихнути нове життя в медійність Мураєва.
Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube
Промах російської пропаганди. «Китайське інтерв’ю» Мураєва провалилось у TikTok та YouTube

Оригінал публікації на сайті «Інституту масової інформації» за посиланням

Уже майже забутий проросійський функціонер, підозрюваний у державній зраді колишній депутат Верховної Ради України, раптово сплив в інформаційному полі з двогодинним пропагандистським відео, зрежисованим як інтерв’ю. Співрозмовником Мураєва став його давній спільник, також підозрюваний у держзраді псевдоексперт Олександр Лазарєв. Разом вони розмірковують, «як урятувати Україну».

Відео записували нібито в Пекіні, де, як переконує Мураєв, він живе та веде бізнес після того, як утік з України у 2022 році. Колишній політик, перед тим як розпочати свої повчання, заради переконливості виконує якусь власну інтерпретацію чайної церемонії. Стіни приміщення прикрашено ієрогліфами. Вочевидь, за задумом творців, усе в кадрі має переконувати глядача, що запис відбувається саме в Китаї. Водночас деталей, що дозволили б встановити реальну локацію, де відбувався запис, на відео немає. Втім, це очікувано, коли йдеться про осіб, які перебувають у міжнародному розшуку.

Перш ніж дозволити ставити Лазарєву запитання, Мураєв майже пів години розповідає про себе як про господарника та сім’янина, який переховується від політичного переслідування. Тут же він ностальгує за своїм спочилим телеканалом «Наш» та скаржиться, що «злочинний режим» заблокував його акаунти в соцмережах. Він ніби наперед виправдовується перед Лазарєвим за те, що тепер їхні бесіди не матимуть такої широкої аудиторії, як раніше. 

Утім, її рештки дізналися мало нового з «інтерв’ю» Євгенія Мураєва. Він цілком очікувано намагається:

  • демонізувати владу України; 
  • закликати до її повалення; 
  • виправдовувати агресію Росії та перекладати відповідальність за війну на Україну і країни Заходу. 

І робить це не надто оригінально. Проросійський політик надає окрему увагу президенту України Володимирові Зеленському – стверджує, що той є нелегітимним, що саме він зацікавлений у продовженні війни, що американці хочуть його вбити, і, зрештою, закликає до заколоту.

Крім того, Мураєв просуває вже банальні наративи російської пропаганди: «Україна є частиною великої імперії», «у 2014-му відбувся антиконституційний переворот», «вісім років відбувалася громадянська війна», «бази НАТО», «інтереси англосаксів», «захід втягнув Росію у війну», «Джонсон наказав Україні воювати», «Путін хоче миру», «Росія вимагає нового світового порядку». Водночас найчастіше він повторює меседжі, спрямовані саме на виправдання російської агресії та обґрунтування її права тероризувати світ. Захід та НАТО в його картині світу – беззаперечне зло.

Розповідаючи всі ці банальні вигадки, Євгеній Мураєв намагається демонструвати, ніби він стоїть над ситуацією і видає глибоку експертизу, одночасно політичну, міжнародну, економічну, воєнну та історичну. Він не говорить про якісь свої плани, можливі активності, політичні амбіції. Він лише розповідає, що правильно, а що ні. Водночас його риторика дуже схожа на традиційну агітацію кандидата від проросійської політсили на виборну посаду.

Жодних свіжих думок від Мураєва не прозвучало, і сенсації не вийшло. Втікач хоч і потрапив у новини, але його маніпуляції та заклики розійшлися не надто широко. Про це дозволяють говорити показники переглядів найпопулярніших відео, присвячених заявам Євгенія Мураєва. Вони розповсюджувалися на двох основних майданчиках: TikTok та YouTube.

Накручування переглядів відео Мураєва в YouTube

Ютуб-канал BALALAIKА через три дні після публікації показував понад 900 тисяч переглядів відео «інтерв’ю» Мураєва. Водночас сам канал мав близько 22 тисяч підписників. 

Скриншот ІМІ з ютуб-каналу BALALAIKА

Зазвичай органічний трафік дає протилежну кореляцію, тобто в переглядів у рази менше, ніж підписників. Тому видається, що показники цього відео не відбивають правдивої картини, оскільки накручувалися в той чи інший маніпулятивний спосіб. 

Пізніше цей ютуб-канал став недоступним для переглядів. Але доступним лишається Immigrant TV. Цей канал дав інший показник переглядів повної версії «інтерв’ю» Мураєва – 126 тисяч. Втім, і в цьому разі є підстави для підозр у маніпуляціях. На той момент на канал було підписано менш ніж 5 тисяч користувачів. 

Скриншот ІМІ з ютуб-каналу Immigrant TV

Схожа картина і на каналі з малоінформативною назвою Andrej. За 3 тисяч підписників відео розмови проросійського політика із соратником-пропагандистом через три дні після публікації нібито набрало 170 тисяч переглядів.

Скриншот ІМІ з YouTube

Навряд чи для трьох ресурсів одночасно склалися винятково вдалі обставини й вони раптом отримали трафік, що в десятки разів перевищує їхню середню відвідуваність.

Органічнішими видаються показники того ж відео, розміщеного на ютуб-каналі з назвою «Канал им. Леси Украинки» й менш ніж 2 тисячами підписників. Тут повна версія розмови проросійського політика із соратником-пропагандистом через три дні після публікації зібрала лише близько 1 тисячі переглядів.

Значно популярнішими в YouTube стали шортси, нарізані з «інтерв’ю» Мураєва. Найбільше постарався канал «Факториум». Фрагмент, де Мураєв розповідає, що США планують убити Володимира Зеленського і звинуватити в цьому Росію, за два дні набрав 765 тисяч переглядів.

Скриншот ІМІ з YouTube

Шортс (коротке відео), де Мураєв переконує, що українська влада повністю підконтрольна Заходу, а тому Росія вимагає зміни світового порядку, за той самий період додав каналу понад 630 тисяч переглядів.

532 тисячі переглядів зібрав шортс, розміщений на каналі «Разговор», де Мураєв скаржиться Лазарєву, що для нього «кордони світу значно звузилися» через переслідування з боку особисто Володимира Зеленського, який «порушив низку карних справ».

Скриншот ІМІ з YouTubeShorts

«Анекдоты от Петровича» – ютуб-канал, що також працював над розповсюдженням прокламацій Євгенія Мураєва. Шортс, де він стверджує, що підозру в державній зраді отримав за те, що був проти війни, за два дні після публікації отримав 296 тисяч переглядів. 

Скриншот ІМІ з ютуб-каналу “Анекдоты от Петровича”

280 тисяч переглядів набрало таке саме відео, розміщене на ютуб-каналі INSIGHT.

Також до десятки ютуб-каналів, що найактивніше просували «інтерв’ю» Євгенія Мураєва, потрапили «НеВиниПуха» та «Тридцать восьмой». Розміщений на першому шортс, де той висловлює претензії Росії на встановлення нового світового порядку, «залетів» на 172 тисячі переглядів, на другому шортс із розповідями, що Росії не страшні міжнародні економічні санкції, – на 989 тисяч переглядів за два дні після публікації.

Скриншот ІМІ з ютуб-каналу «НеВиниПуха»

Водночас адміністратори каналу «НеВиниПуха», так би мовити, «здали агента». Вони розвіяли будь-яку інтригу навколо того, на чию користь працює Євгеній Мураєв. У змайстрованих ними шортсах він говорить на тлі летючих червоних зірок та літер Z, O та V.

TikTok не допоміг Мураєву вийти з бульбашки

Паралельно з каналами на YouTube псевдоінтерв’ю Євгенія Мураєва просувають у мережі TikTok. Утім, тут кампанія має дещо інший присмак. Хоч і цитують ті самі наративи, сам він видається політиком із планами покерувати Україною. На розмір його амбіцій указують як вигляд окремих відео та тікток-акаунтів, так і однотипні коментарі нібито випадкових користувачів.

З цього погляду привертає до себе увагу насамперед акаунт у TikTok «evgenmuraev  КАНДИДАТ В ПРЕЗИДЕНТЫ УКРАИНЫ!». Він має понад 148 тисяч слідкувачів та майже 742 тисячі вподобань. В акаунті розміщено лише відео, присвячені Мураєву. Серед них 10 фрагментів з останнього «інтерв’ю». 

Ці відео супроводжуються написами, одні з яких називають Євгенія Мураєва кандидатом у президенти України, а інші закликають до миру. Крім того, у верхньому лівому куті до відео додано графіку у вигляді білого голуба із зеленою гілкою в дзьобі.

Скриншот ІМІ з тікток-акаунту «evgenmuraev КАНДИДАТ В ПРЕЗИДЕНТЫ УКРАИНЫ»

Так, маніпулюючи темою війни, анонімні тікток-мейкери створюють образ політика, здатного встановити мир. 

Найпопулярніший тікток-акаунт серед тих, що просували «пекінське відео» Мураєва, – «aleksanderaltaj Саша Алтайский» з 86,7 тисячі слідкувачів та 2,4 мільйона вподобань. Тут розміщено три різних фрагменти, кожен з яких присвячено виправданню агресії Росії проти України. Видається, що, цитуючи Мураєва, цей акаунт робить наголос не так на спікері, як на його словах. Ексдепутат узагалі тут має вигляд хоч і бажаного, але випадкового гостя. 

Скриншот ІМІ з тікток-акаунту «aleksanderaltaj Саша Алтайский»

Наповнення цього акаунту видається настільки несистемним, що всі розміщені в ньому відео могли б бути випадковими, якби не мали однієї явної спільної риси – пропаганди «русского мира». 

Цим і вичерпується бодай мінімально ефективне просування маніфесту Мураєва. 

Пошук у TikTok за гештегом «мураєв» видає відео з фрагментами «китайського інтерв'ю», розміщені лише в трьох акаунтах, крім названих. Найпотужніший серед них – adeelbek_agd Adeelbek – має 14,2 тисячі слідкувачів та 127,5 тисячі вподобань. Для TikTok такі показники є незначними. Акаунт наповнено переважно пропагандистськими відео, створеними за допомогою штучного інтелекту. 

Скриншот ІМІ з тікток-акаунту adeelbek_agd Adeelbek

Візуально відео Мураєва тут випадають із загального контексту, але за змістом цілком у нього вписуються.

Акаунт roterpunkt12 RoterPunkt12 має менш ніж 9 тисяч слідкувачів та майже 244 тисячі вподобань. Більшість його вмісту присвячена міжнародній політиці та супроводжується текстовими коментарями англійською і німецькою мовами, що просувають наративи російської пропаганди. Тут розміщено чотири відео, що цитують ті частини «інтерв'ю», де Мураєв виправдовує агресію Росії проти України та заявляє про претензії Кремля на встановлення нового світового порядку.

Останній у переліку – акаунт alissiacom_ ___ з лише 6 тисячами слідкувачів та 107,3 тисячі вподобань. Акаунт наповнено різноманітними відео, що містять образливі випади на адресу України, українців та влади держави, а також просувають наративи російської пропаганди.

Скриншот ІМІ з тікток-акаунту alissiacom_ ___ 

Тому відео Мураєва тут видається цілком вписаним у загальний контекст. Втім, про це навряд чи дізнається багато користувачів, адже показники популярності найбільших акаунтів, через які просувались останні заяви Євгенія Мураєва, є незначними для TikTok і не обіцяють виходу на значну аудиторію. 

Мураєву не вдалося повернутися

Отже, відбулася цілеспрямована спроба актуалізувати Євгенія Мураєва як політика і на цьому тлі нагадати зацікавленій аудиторії про обіцянки російської пропаганди. 

Втім, навряд чи кампанія досягла успіху. Неорганічні стрибки показників переглядів відео Мураєва в YouTube точно не посприяли високому видаванню користувачам повної версії «пекінського інтерв’ю». Істотну кількість переглядів отримали лише окремі фрагменти в шортсах. Але й тут не можна відкидати махлювання.  

Тим часом на розкачування цікавості до Мураєва через TikTok були залучені неякісні ресурси. Їхніх потужностей не вистачило для виходу з бульбашки давніх прихильників. З тих чи інших причин акаунти, що могли б вплинути на ситуацію, відео Мураєва розкручувати не стали.

Видається, що аудиторії в TikTok та YouTube так і не перетнулися. Спроби зайти одразу через дві платформи не дали мультиплікаційного ефекту, і попри докладені організаторами кампанії зусилля спроба «перезапустити» Мураєва в інформаційному просторі зазнала невдачі.

Медіаексперт Інституту масової інформації Дмитро Баркар

Колаж: ІМІ

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Дмитро Баркар, «Інститут масової інформації»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
223
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду