VI Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» розпочинає приймання заявок на участь: специфіка програми та ключові дати
VI Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» розпочинає приймання заявок на участь: специфіка програми та ключові дати
Міжнародний етнографічний кінофестиваль «ОКО» 3 лютого 2025 року починає приймати заявки на участь у VI едиції.
Подати свої фільми можна через платформу FilmFreeWay до 30 червня 2025 року.
Організатори очікують кінострічки, де основним фокусом є етнографія, фольклористика, антропологія, історія, побут, проблеми та сподівання, культура, національні традиції та звички, визначні події та персоналії різних народів, а також з елементами «постетнографії».
«ОКО» — це симбіоз вшанування традицій, пізнання нового та пошуку актуальних форм і тенденцій, як у національних культурах України та Болгарії, так і в культурах цілого світу.
Традиційно фестиваль проводитиме покази фільмів та спеціальні події у двох країнах — Україні та Болгарії. Але вперше цьогоріч «ОКО» матиме офіційне відкриття і покаже частину програми у Києві.
VI едиція «ОКО» в офлайн-форматі відбудеться:
5 – 14 вересня 2025 р. — Україна:
- 5 – 10 вересня 2025 р. — м. Київ (Відкриття та показ частини програми);
- 12 – 14 вересня 2025 р. — м. Болград (показ частини програми, Закриття та нагородження переможців національної програми NASHE OKO та програми OKO SHORT).
3 – 11 жовтня 2025 р. — Болгарія м. Софія (показ всієї програми та нагородження переможців міжнародної програми OKO GLOBAL).
«ОКО» в онлайн-форматі відбуватиметься за підтримки та з використанням технічних потужностей та ресурсів партнерів Кінофестивалю – VOD- та OTT-сервісів MEGOGO (Україна) та Neterra.TV (Болгарія):
- 5 – 15 вересня 2025 р. — Україна;
- 3 – 31 жовтня 2025 р. — Болгарія.
Генеральна директорка та засновниця міжнародного кінофестивалю «ОКО» Тетяна Станєва поділилася очікуваннями: «Мене попереджали, що найважче проводити 3-тю, 4-ту, 5-ту, 6-ту едиції, бо ентузіазм спадає, а проблеми, брак фінансів і виклики збільшуються. І мушу визнати, це дійсно так. Чимдалі — тим більший челендж. Так, ми народились у рік пандемії, а потім — широкомасштабна війна, нам жодного разу не було легко і достатньо. І все більше було спокус залишити справу, чи хоча б поставити на паузу. Але ми продовжуємо. Кожного разу в новому форматі, у яких ми все ще шукаємо найкращий. Ось уже 6-й раз. Уже значно масштабніше, уже українсько-болгарський фестиваль. У передчутті нового формату, в якому ми обʼєднаємо дві столиці Київ і Софію та Батьківщину фесту — м. Болград. Культура — це те, що обʼєднує, кіно — це найсильніший інструмент впливу і висвітлення проблем та болів Планети. А діагностувати її хвороби, перевʼязувати її рани — це те, що нам так необхідно зараз!».
Юрій Дімчогло, почесний президент кінофестивалю «ОКО», наголошує на мультикультурності кінофестивалю: «Місія нашого фестивалю, зокрема, — приваблення туристичного та інвестиційного потенціалу до Бессарабії. З новим експериментальним форматом української едиції — Відкриття і пів фестивалю в столиці, а друга частина і Закриття з нагородженням в Болграді — наш захід звершує цю місію повною мірою. Ми привеземо атмосферу мультикультурної Одещини в Київ і запросимо всіх на закриття в Болград! Так, “ОКО” — це потужний майданчик для мультикультурного діалогу не тільки між країнами, а й між регіонами та національними спільнотами України».
Денис Буданов, програмний директор кінофестивалю «ОКО», нагадав про принципи відбору фільмів у програму: «Ювілейний п'ятий фестиваль минулого року мав небувало велику програму, що з одного боку чудовий результат, але з іншого — це було трохи вище можливостей. Тож показники попередньої едиції дали напрацювання, і головне — досвід, щоби стабілізувати кількість фільмів і програму. Ми, як і раніше, залишили місце для чинника “постетнографії”, щоби залучити нового глядача, скажімо так, з іншої “бульбашки”, який досі асоціює етнографію виключно з “тубільцями та аборигенами, короваями та вишиванками”. Тож руйнуватимемо стереотипи й шукатимемо незвичайне, і головне цікаве кіно, про нас, про людей. І, звісно, будемо показувати. І нагороджувати. А нагорода в кіно — це не лише призи журі, що також важливо, а й щира любов глядача».
Програма та секції
Конкурсна програма VI едиції охопить такі секції, як: OKO GLOBAL, NASHE ОКО, OKO SHORT.
- OKO GLOBAL (FICTION, NON-FICTION) — Повнометражний міжнародний конкурс. Приймаємо фільми з хронометражем від 41 хвилини (включно з титрами). До процесу селекції допускаються стрічки, вироблені будь-якою країною світу (включно з Україною та Болгарією).
- NASHE ОКО — Повнометражний українсько-болгарський конкурс неігрових та/або документальних стрічок хронометражем від 41 хвилини (включно з титрами). До участі допускаються повнометражні фільми, створені українськими та болгарськими продакшнами та/або режисерами/режисерками, що є громадянами/громадянками або резидентами/резидентками України чи Болгарії; фільми, виготовлені в копродукції, або фільми, чиї автори та правовласники офіційно вказують країною виробництва Україну або Болгарію.
- OKO SHORT — Короткометражний конкурс. До процесу селекції допускаються стрічки, вироблені будь-якою країною світу, будь-якого жанру, напрямку та стилю, які відповідають тематиці Кінофестивалю.
Програмний відділ кінофестивалю самостійно визначає позаконкурсну частину програми Кінофестивалю. Організатори запрошують до участі в неконкурсні секції певні фільми за власною ініціативою, а також можуть запропонувати такий варіант стрічкам, що подавалися до конкурсних секцій, але з тієї чи іншої причини не пройшли відбір до конкурсних секцій та програм. Приймання заявок на участь у позаконкурсній програмі також може відбуватися через фестивальну платформу FilmFreeWay або альтернативними шляхами.
Політика прем’єрності та спеціальні умови для фільмів у конкурсних секціях
Для участі в конкурсі приймають фільми, які були створені або перший публічний показ яких відбувся не раніше 1 січня 2023 року.
Апліканти можуть мати будь-яку фестивальну і кінотеатральну дистрибуцію та публічні покази, зокрема розміщуватися на VOD- та ОТТ-сервісах та бути в публічному доступі на стрімінгових платформах та вебсайтах потокового відео. Однак перевага надається фільмам-аплікантам, для яких показ у межах Кінофестивалю буде прем'єрним в Україні та/або Болгарії, та/або які не мали кінотеатральної та іншої форми дистрибуції чи публічних показів, окрім кінофестивалів, чи обмеженої кількості публічних показів.
Не допускаються до участі в конкурсних секціях фільми, виробництво яких є незавершеним до дати проведення заходу, частини фільмів, окремі серії серіалів (окрім випадків, коли частина серіалу є окремим фільмом та має дистрибуцію як окремий аудіовізуальний твір), аудіовізуальний контент, призначений для соцмереж, музичні кліпи. Однак в екстраординарних випадках програмний відділ може зробити виняток із цього правила.
Також не розглядаються роботи, створені за участі представників країни-агресора (Російської Федерації), зокрема особами-резидентами країни-агресора (чи із залученням таких осіб); особами, які підтримують російську військову агресію проти України та виступають проти територіальної цілісності України тощо; а також твори, показ яких порушує національне законодавство України та Болгарії.
В екстраординарних випадках Кінофестиваль може робити виняток із правила «релізності» і додати у конкурс стрічки, перший публічний показ та/або виробництво яких відбулося не раніше 1 січня 2022 року.
Заявка на участь та ключові дати для приймання та розгляду
Загальний термін приймання фільмів через платформу FilmFreeWay триває з 3 лютого 2025 року до 30 червня 2025 року.
* до 2 березня подання фільмів безкоштовне для всіх секцій та програм;
* з 3 березня до 30 червня за приймання фільмів фестиваль може встановити festival fee з урахуванням градації Regular та екстра дедлайну Last Call.
Програмний відділ Кінофестивалю розглядає подані заявки до 1 липня.
До 15 липня апліканти мають надати Кінофестивалю всі необхідні матеріали.
В окремих випадках організатори можуть запропонувати інші терміни та альтернативні способи подачі/прийому, отримання матеріалів, фільмокопій тощо за взаємною згодою всіх зацікавлених сторін, що узгоджується в кожному випадку індивідуально. Кінофестиваль також залишає за собою право використовувати альтернативні способи приймання заявок, пошуку та запрошень до участі в кінофестивалі у будь-яких програмах та секціях.
Детальніше з правилами проведення VI Міжнародного етнографічного кінофестивалю «ОКО» можна ознайомитися в Регламенті та Положенні на офіційному вебсайті.
Подати заявку можна за посиланням
Сайт фестивалю: https://www.okofilmfest.com.ua/