Курська ганьба Путіна: дайджест пропаганди за 31 січня – 2 лютого

Курська ганьба Путіна: дайджест пропаганди за 31 січня – 2 лютого

3 Лютого 2025
187

Курська ганьба Путіна: дайджест пропаганди за 31 січня – 2 лютого

«Центр стратегічних комунікацій»
187
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 31 січня – 2 лютого 2025 року
Курська ганьба Путіна: дайджест пропаганди за 31 січня – 2 лютого
Курська ганьба Путіна: дайджест пропаганди за 31 січня – 2 лютого

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. Коц і Москалькова не знайшли «звірств ЗСУ на Курщині»
  2. Трагедія в Суджі: російська авіація бомбить самих росіян
  3. Курським біженцям наказали триматись без грошей
  4. «Радянське коріння китайського творіння» виявилось фейком

Коц і Москалькова не знайшли «звірств ЗСУ на Курщині»

Російські ЗМІ регулярно брешуть про «звірства ЗСУ в Курській області», нібито «застосування тактики Третього Рейху», «концтабори» й т.п. У листопаді, наприклад, у пропагандистських медіа з’явилось фото тіл, присипаних землею, із підписом нібито від імені солдата ЗСУ: «Це одне з сіл, звільнених 61-ю ОМБр у Курській області. У ямі лежать дід і його онук, які вирішили чинити нам опір. Продовжуємо винищення орків. Слава Україні!». Звісно ж, це виявилось черговим російським фейком. 

Але НАСПРАВДІ пропагандистський наратив про «українські звірства на Курщині» настільки недолугий, що його часом спростовують навіть російські посадовці. Так, уповноважена з прав людини у РФ Тетяна Москалькова, виступаючи  у Держдумі, заявила, що росіяни, які повернулися з полону та мешканці Курщини, розповідали, що українці годували їх і ділилися з ними останнім.

«Z-воєнкор» Олександр Коц також підтвердив слова Москалькової про те, що бійці ЗСУ допомагали мирним мешканцям Курської області. «Тих з них, яких повернули через Білорусь, ми зустрічали з Москальковою разом. І я опитав десятка півтора людей. Ніхто не розповідав про звірства ЗСУ. Навпаки згадували, що і хліб привозили, і дрова, і пайки. І в Суми в лікарню вивозили. І навіть у пологовий будинок. І в Сумську область вони добровільно поїхали», – заявив Коц.

Що саме підштовхнуло Москалькову і Коца до раптового прозріння, достеменно не відомо. Та й наступні події доводять, що тривало воно недовго.

Трагедія в Суджі: російська авіація бомбить самих росіян

1 лютого авіація РФ скинула КАБ на будівлю школи-інтернату в Суджі. Російська сторона знала, що там розташувалися місцеві цивільні, які готувалися до евакуації: жінки, діти та літні люди. Після удару з-під завалів вдалося врятувати 84 особи, четверо загинули.

У МО РФ заявили, що це «ЗСУ вчинили черговий воєнний злочин, завдавши цілеспрямованого ракетного удару по інтернату в місті Суджа». А та ж таки Москалькова звернулася до верховного комісара ООН з прав людини у зв’язку з ударом ЗСУ по інтернату в Суджі.

НАСПРАВДІ, того дня про авіаудари російської авіації по Курщині радісно повідомляли по федеральних телеканалах. «Тим часом удари по ворожих позиціях у Курській області завдали наші льотчики, екіпажі штурмовиків-бомбардувальників, а також гелікоптерів», — бадьоро звітували на «Первом канале». Та й МО РФ у своєму зведенні згадало Суджу з-поміж інших населених пунктів Курщини, які бомбила російська авіація. 

З огляду на все, російська авіація з початку нового 2025 року таки отримала «добро» на бомбардування Суджі. 12 січня було завдано удару по будівлі місцевої пожежної частини, розташованій неподалік від того самого інтернату. А за 10 днів російська авіація розбомбила місцеву школу. 

Таким чином, МО РФ вдалося до своєї улюбленої тактики авіаційних ударів, випробуваної в Чечні, потім в Сирії, а згодом і в Україні – по маріупольському драмтеатру, вокзалу в Краматорську тощо. І ось тепер російська армія б’є вже безпосередньо по своїх громадянах в Курській області. 

Нагадаємо, місцеві мешканці неодноразово благали про евакуацію, але у Кремлі, як відомо, їх «не чують»І з огляду на все, їх ігнорують навмисно, щоб збільшувати кількість жертв, а отже – мати привід брехати про «українські звірства».

Курським біженцям наказали триматись без грошей

Ставлення Москви до курських біженців заслуговує на окрему увагу. Так, з 1 лютого їх відмовились безплатно годувати в одному з пунктів тимчасового розміщення (ПТР) під назвою «Олімпієць».

Один із біженців Валерій Моісеєв розповів, що влада просто не виділила на це кошти. Місцевий комітет регіональної безпеки, звісно ж, поспішив оголосити цю інформацію фейком, стверджуючи, що харчування для біженців забезпечується коштом федерального бюджету.

Але на підтвердження своїх слів Моїсеєв опублікував розмову з директором ПТР Іллею Коноваловим. Останній підтвердив, що з 1 лютого в «Олімпійці» перестануть годувати людей. Бо НАСПРАВДІ, борг комплексу перед постачальниками їжі склав 65 млн рублів.

Ця історія цікава в контексті того, що тільки 18 із 83 регіонів РФ зараз мають річні бюджети, що перевищують тижневі витрати Росії на ведення війни в Україні. Торік таких суб’єктів було 23. Загалом витрати на війну з держбюджету зросли на 18,9%, а бюджети більшості регіонів скоротились.

Як відомо, цьогоріч російська влада планує витратити на війну рекордні 13,5 трлн рублів з федерального бюджету. 

Тому легендарна заява Мєдвєдєва «Грошей нема, але ви тримайтесь», знову актуальна. Тільки тепер вже стосується не лише пенсіонерів окупованого Криму, а й мешканців переважної більшості російських регіонів. І насамперед — біженців з Курщини, які стали жертвою російської агресії проти України, а тепер кинуті напризволяще власною державою. 

«Радянське коріння китайського творіння» виявилось фейком

І наостанок про смішне. У китайського чат-бота DeepSeek, як виявилось, є «радянське коріння». Принаймні, так стверджує російська пропаганда. На федеральному телеканалі «Россия 1» зняли сюжет, в якому розповіли, що DeepSeek «розроблений на основі програмного коду радянських програмістів 1985 року та академіка Глушкова, архів якого, що налічує 10 тисяч сторінок, було продано на аукціоні в 1995 році за 15 тисяч доларів США. Покупцем став китайський бізнесмен, який вважав за краще зберегти анонімність».

Джерелом цієї «сенсації» було відоме сатиричне видання «Панорама», яке спеціалізується на подібних жартівливих новинах. Але хіба вперше «Россия 1» та решта пропагандистів подають вигадки як правдиві факти? 

Як варіант, йдеться про елементарний непрофесіоналізм російського медійного цеху. Ніхто із сотень редакторів і журналістів, які поширили цю маячню, не спромігся навіть пройти за посиланнями до джерела новини. А втім, і це не дивно. За 25 років путінського правління російські журналісти перетворилися на пропагандистів, а це фатально позначається на професійних навичках. До того ж пропаганда мусить постійно вигадувати приводи для гордості, яких у путінській Росії стає все менше. Тому й доводиться поширювати фейки про «російсько-радянське коріння» сучасних іноземних розробок.

Але НАСПРАВДІ це хороший привід згадати про «Сколково», яке 15 років тому мало стати російською «Кремнієвою долиною». Про цей провальний проєкт, на який були витрачені трильярди рублів, у РФ воліють не згадувати. Хіба що в контексті нових кримінальних справ щодо розкрадання бюджетних коштів. Так само провальними виявились усі російські проєкти, пов’язані з технологічними інноваціями: шкільні «диво-планшети» припадають пилом на складах, а російський «Йотафон» став саркастичним мемом. Мертвонародженим виявився російський аналог Вікіпедії «РуВики», а «платформа Сімоньян» стала не «вбивцею Youtube», а черговим свідченням технологічної неспроможності РФ.

Проте бажання Москви створювати ілюзію величі нікуди не поділося. Тому пропагандистам не залишається нічого, окрім як вигадувати абсурдні фейки.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Центр стратегічних комунікацій»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
187
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду