Росія використовує діпфейки проти українських біженців, — розслідування
Росія використовує діпфейки проти українських біженців, — розслідування
Росія застосовує штучний інтелект для створення провокаційних діпфейків, спрямованих проти українських біженців.
Спільне розслідування російської та української служб «Голосу Америки» показало, що російські дезінформатори вкрали особистість української дівчини-підлітка, яка була змушена переїхати до США.
Відео починається з реального телерепортажу про українську біженку, яка навчається у США. Потім кадри змінюються на переповнені шкільні коридори та наркотики, а закадровий голос, схожий на голос дівчини, розповідає про «жахи навчання» в американських школах, використовуючи расистські стереотипи.
Насправді цей голос згенерований штучним інтелектом – тобто це фейкове відео (діпфейк). За даними Голосу Америки, цей випадок є частиною російської інформаційної операції «Матрьошка», яка зараз спрямована на українських біженців.
Росія створює фальшиві відео для соцмереж X та BlueSky, зображаючи українських біженців як корисливих та невдячних людей, які нібито критикують США та європейські країни за надану допомогу.
Крім того, російські пропагандисти поширюють діпфейки відомих західних журналістів, які «стверджують», що не Росія, а Україна поширює фейкові новини.
Роман Осадчук, дослідник Атлантичної ради, пояснює, що Росія використовувала схожі методи ще у 2022 році, після ракетного удару по залізничному вокзалу у Краматорську. Тоді Росія підробила репортаж BBC, щоб перекласти відповідальність за трагедію на Україну.
Крім того, російські інформаційні атаки в Молдові були спрямовані на те, щоб налаштувати місцеве населення проти українських біженців.
Окрім фальшивих відео біженців, Росія імітує голоси відомих журналістів, наприклад, Еліота Хіггінса (Bellingcat) – у підробленому відео він нібито каже, що наступ України на Курську область – блеф. Також підробили голос журналіста Шаяна Сардарізаде (BBC) – у фейковому ролику він заявляє, що «Україна створює фейки, щоб дискредитувати Росію». Обидва відео – чисті діпфейки, створені з метою дезінформації.
Розвиток штучного інтелекту робить фальшиві відео дедалі реалістичними. Крім того, фейкові аудіозаписи можуть мати серйозний вплив на громадську думку.
Пост із фейковими відео українських біженців набрав понад 55 000 переглядів у соцмережі X. Аналітики вважають, що російські боти «накручують» перегляди, щоб зробити фейковий контент популярнішим.
Нагадаємо, пропагандисти поширили дипфейкове відео з актором Віллемом Дефо, який нібито ображає Україну та Зеленського.
Фото: АР.