Комісія з журналістської етики опублікувала рекомендації щодо уникнення етичних порушень у заголовках новин
Комісія з журналістської етики опублікувала рекомендації щодо уникнення етичних порушень у заголовках новин
Комісія з журналістської етики (КЖЕ) опублікувала рекомендації щодо уникнення етичних порушень у заголовках новин.
Як нагадує КЖЕ, після смерті відомої культурної діячки Світлани Олешко, низка медіа зосередили увагу виключно на її особистому зв’язку з письменником Сергієм Жаданом, ігноруючи внесок у розвиток української культури. Аналогічне обговорення викликало висвітлення в медіа загибелі науковців Олесі Сокур та Ігоря Зими після ракетної атаки в Києві на початку січня. Заголовки наголошували лише на сімейному статусі Олесі Сокур і нічого не повідомляли про її наукову роботу.
«Такий підхід порушує етичні норми журналістики та ігнорує важливі професійні, наукові й інші особисті досягнення жінок. І це не єдиний приклад, коли заголовки новин спотворюють суть подій, формуючи у читачів викривлене уявлення про важливість тих чи інших фактів», — зауважили в КЖЕ.
Експерти Комісії запропонували журналістам та редакція практичні поради, спрямовані не лише на подолання гендерних упереджень, а й на загальне підвищення якості новинних заголовків:
- Заголовок має базуватися на перевіреній інформації та точно відображати зміст новини. Варто уникати сенсаційності, не підтвердженої фактами, не гіперболізувати і не приховувати важливих деталей.
- Потрібно відмовитися від оманливих заголовків, які не відповідають суті матеріалу. Журналістам рекомендують не експлуатувати страх, обурення чи співчуття як інструмент залучення.
- Варто використовувати мову без дискримінаційних висловів за ознаками статі, національності, віку, регіону проживання, релігії чи інших характеристик, не підкреслювати ці ознаки в новинах про скоєні правопорушення («Жінка-водій спричинила ДТП», «Переселенці зі сходу обкрадали квартири тернополян») та формулювати заголовки так, щоб уникати навішування ярликів чи знецінення окремих груп.
- Журналістам радять ознайомитися з Політикою гендерної рівності в медійному контенті, яка закликає просувати образ жінок як учасниць соціального, спортивного, економічного і політичного життя. Також варто підраховувати частку жінок відносно чоловіків, зображених як потерпілі або жертви війни, злочинів, катастроф тощо.
- Варто уникати зайвої драматизації в заголовках до новин про трагічні події або інший чутливий контент («Він пережив нелюдські катування», «Шокуюча звістка ледь не вбила жінку» тощо) і натомість вживати нейтральні, точні формулювання, без маніпуляцій почуттями аудиторії.
- Якщо новина базується на думці експерта, посадовця, мешканця певного міста, села, мікрорайону, користувача фейсбук-групи, учасника чату в месенджері, не потрібно узагальнювати, аби не склалося враження, нібито йдеться про позицію широкого кола людей. КЖЕ радить бути обережними з прогнозами, навіть якщо вони містять посилання на авторитетні джерела («Долар по 50 чекає на нас уже наприкінці місяця, каже економіст Н.»), а також ознайомитися з рекомендаціям щодо вибору експертів й експерток.
- Винести в заголовок красномовну цитату — гарна ідея, якщо ця цитата не вирвана з контексту. Також неприйнятно використовувати заголовки у вигляді маніпулятивних питань: «Яка їжа вбиває нас щодня?». Варто фокусуватися на фактах, бути конкретними, точними й уникати перебільшень.
Нагадаємо, нещодавно Комісія з журналістської етики також, зважаючи на резонанс, викликаний сексистськими висловлюваннями колишнього професора кафедри друкованих медіа та історії журналістики Інституту журналістики Микити Василенка, заявила, що освіта майбутніх журналістів, а також навчання їх професійних стандартів мають бути довірені людям, які дотримуються Кодексу етики українського журналіста.
- Читайте також: КЖЕ оголосила прийом заявок для отримання друкованого «Практикуму з журналістської етики»
Фото: КЖЕ