Чому Путіну варто боятись Трампа: дайджест пропаганди за 20-21 січня

Чому Путіну варто боятись Трампа: дайджест пропаганди за 20-21 січня

22 Січня 2025
190

Чому Путіну варто боятись Трампа: дайджест пропаганди за 20-21 січня

«Центр стратегічних комунікацій»
190
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав фейки та наративи пропаганди за 20-21 січня 2025 року
Чому Путіну варто боятись Трампа: дайджест пропаганди за 20-21 січня
Чому Путіну варто боятись Трампа: дайджест пропаганди за 20-21 січня

Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням

  1. Росіяни вже два місяці живуть без «Орєшника»
  2. У РФ марно сподіваються на 90-денні «вікна можливостей»
  3. Кремль вирішив приховати від Трампа дані Росстату
  4. Навіщо Лукашенко зайшов у TikTok

Росіяни вже два місяці живуть без «Орєшника»

«В Україні ведуться активні роботи зі створення власної протиракетної системи, яка б могла перехопити російську балістичну ракету «Орєшнік». Окрім того, тривають переговори із союзниками, які вже мають такі системи ППО», – повідомив головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський.

НАСПРАВДІ, як не дивно це пролунає, але це перша згадка «Орєшника» за останні два місяці. І згадали його в Україні, а не у Росії, де про путінське «вундерваффе» колись розповідали мало не щодня.

Нагадаємо, офіційно «вимахувати «орєшником» Путін почав рівно два місяці тому – 21 листопада. Того дня було завдано удару по промисловому об’єкту у Дніпрі й російський диктатор оприлюднив назву свого «вундерваффе». Впродовж наступних чотирьох днів, як свідчить аналіз проєкту «Агентство», у своїх заявах Москва згадувала «Орєшник» ще 12 разів. Зокрема, це робили: «злий клоун Путіна» на прізвище Медведєв, офіційний представник Кремля Пєсков, командувач ракетними військами Каракаєв, знову Путін і спікер МЗС РФ Захарова.

До 1 грудня «Орєшник» вони згадували ще 11 разів. А голова партії «Справедлива Росія – За правду» Міронов навіть прийшов на засідання Держдуми у футболці з фотографією Путіна і підписом «Крепкий орешник».

Стільки ж згадок (11) про «Орєшник» було у виступах російських офіційних осіб з 2 по 8 грудня. З 9 до 15 грудня кількість згадок скоротилася до чотирьох, але на тижні з 16 до 22 грудня знову зросла до 12. Саме тоді, рівно два місяці тому, Путін, нагадаємо, цинічно запропонував «технологічну дуель «Орєшника» із західними системами ППО в Україні».

Заступник керівника Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Микола Балабан зазначив з цього приводу, що «слово «орєшнік» буде лунати, допоки ми будемо на нього реагувати. І поки воно буде працювати в інформаційній сфері. Російська пропагандистська система дуже активно й уважно стежить за цифрами, скільки людей подивилося ту чи іншу інформацію». За його словами, щойно кількість переглядів почне зменшуватись, росіяни залишать цю тему. 

Як бачимо, так воно й сталося. І ось вже два місяці росіяни живуть без «орєшника». 

У РФ марно сподіваються на 90-денні «вікна можливостей»

Великого розголосу набув один із перших указів президента США Трампа щодо переоцінки програм американської допомоги іноземним державам та організаціям. У ньому, зокрема, йдеться про те, що «індустрія іноземної допомоги та бюрократія не відповідають інтересам США і в багатьох випадках суперечать американським цінностям, слугують дестабілізації миру в усьому світі, просуваючи ідеї в іноземних країнах, які прямо протилежні гармонійним та стабільним відносинам всередині та між країнами». 

Усі відповідні програми призупиняються на 90 днів для перегляду. У РФ вже радіють, оскільки вважають, що це рішення напряму стосуватиметься й військової допомоги Україні.

НАСПРАВДІ, це не так. В указі Трампа йдеться про міжнародну допомогу за «програмами розвитку»: агентства ООН, миротворчі програми, програми допомоги біженцям і прав людини, тощо. За оцінками AP, загальний обсяг допомоги, яку надають США іншим країнам, загалом становить не більше 1% американського бюджету.

Наразі незрозуміло, як цей указ вплине на вищевказані програми фінансування, адже більшість коштів, закладених на них у бюджеті, вже розподілена Конгресом. Ці програми існують десятиліттями, розписані на роки вперед, а наступний бюджет США ухвалюватиметься аж у вересні. Що стосується України, то військова допомога їй виділяється за наступними програмами:

PDA (Presidential Drawdown Authority): озброєння передаються за указом президента США безпосередньо зі складів американської армії. Для кожного пакета допомоги не потрібне окреме рішення Конгресу.

USAI (Ukraine Security Assistance Initiative): Пентагон замовляє зброю для ЗСУ в американських виробників або закуповують її за кордоном. За цією програмою від ухвалення рішення до передачі озброєнь можуть минути місяці та навіть роки. 

FMF (Foreign Military Finance): за цією програмою оплачуються тренування українських військових – у США та інших країнах. Також іноземні держави отримують за нею компенсації від Вашингтону за передані Києву озброєння.

В згаданому указі Трампа немає нічого про ці програми. Принаймні, провідні американські ЗМІ (Associated Press і Reuters) про це нічого не пишуть. Стосовно України, він може стосуватися хіба програми USAID (The United States Agency for International Development), за якою Вашингтон надає гуманітарну та фінансову допомогу Києву. Проте її вже профінансовано повністю. 

З цього приводу варто згадати, як рік тому саме республіканці вимагали скасувати підтримку для України на $61 млрд, але зрештою включили її в бюджет. Тому схоже, що на свої 90-денні «вікна можливостей» росіяни сподіваються марно. 

Кремль вирішив приховати від Трампа дані Росстату

Що ж до самої Росії, то Трамп вже заявив, що якщо «Путін не піде на угоду з Україною, то він зруйнує Росію. Вона опиниться у великій біді. Подивіться на їхню економіку та інфляцію».

НАСПРАВДІ, Трамп знає, про що каже. І ці знання підтверджують, як не дивно, Росстат і Центробанк РФ. Попри те, що російські та деякі західні ЗМІ переконують, що доходи російського бюджету в грудні зросли до рекордного рівня, попри санкції, – реальність зовсім інша.

Так, Центробанк РФ відзвітував, що за грудень 2024 року грошова маса в країні зросла на 5,9%, до 117,5 трлн рублів. Іншими словами, ЦБ «надрукував» і випустив в економіку 6,6 трлн рублів, які нічим не забезпечені. Цей показник рекордний, бо перевищує річне зростання грошової маси за весь 2021 рік. Якщо порівнювати з грошовою масою у РФ до 2022 року, то зараз вона вдвічі перевищує тодішні показники – 58 трлн рублів. 

Щодо Росстату, то офіційно оприлюднені дані свідчать, що дефіцит бюджету РФ торік становив 3,49 трлн рублів. Бюджети 2022-2023 років було виконано із дефіцитом 3,29 трлн і 3,23 трлн відповідно. Діра в скарбниці перевищила спочатку закладені в законі про бюджет-2024 параметри у 1,9 трлн рублів. Витрати за цей рік досягли 40,19 трлн рублів, перевищивши показники 2023-го на 24,2%.

Дефіцит бюджету РФ в грудні становив 3,1 трлн рублів. А попередня інформація Мінфіну показувала, що за січень-листопад він становив лише 389 млрд рублів. Ось така динаміка.

Це стало наслідком того, що Путін збільшує витрати на війну в Україні та російську військову промисловість. І вже цього року тільки відкриті (є ще приховані) бюджетні витрати на них мають зрости до 41,47 трлн рублів. І все це, звісно, добре відомо новій адміністрації США.

Цікаво, що у Кремлі судомно вирішили офіційно приховати ці цифри. Москва почне призупиняти публікацію державної статистики й даних Росстату для захисту від санкцій з боку «недружніх» країн. Це випливає із затвердженої урядом РФ стратегії розвитку державної системи статистики до 2030 року. В ній пояснюється, що «обмеження доступу до офіційної статистики допоможе запобігти негативним наслідкам зовнішнього санкційного тиску».

Але навряд чи ці наївні сподівання Кремля справдяться. У Москві чудово розуміють, що Вашингтон здатний ще більше посилити санкційний тиск на Росію. І Путіна не врятують ані «рекордні доходи російського бюджету», які існують лише на папері, ані його «друзі» у ЄвропіНаприклад, як написав обізнаний у справах ЄС відомий журналіст Рікард Йозвяк, «Угорщина підтримає продовження санкцій проти Росії на 6 місяців, тому що Трамп цього хоче». Воно й не дивно, адже псувати стосунки із Трампом заради «дружби» з Путіним Орбан навряд чи наважиться.

Навіщо Лукашенко зайшов у TikTok

І наостанок про ще одного «президента» – Лукашенка, якому, за його словами, «дуже не сподобалась інавгурація Трампа». Нагадаємо, білоруський диктатор знаходиться при владі з 1994 року і на пенсію не поспішає. Зараз Лукашенко збирається перемогти на своїх вже сьомих «перевиборах»: дострокове голосування триває з 21 січня.

НАСПРАВДІ, нові президентські «вибори» в Білорусі  цікаві насамперед сучасними електоральними трендами, пов’язаними із соцмережами. І це при тому, що 2020 року після масових протестів проти Лукашенка в Білорусі виявилося, що найнебезпечнішим медіа для влади став Telegram.

Але зараз перед черговими «перевиборами» 70-річний Лукашенко пішов у TikTok. Пояснення цьому просте: цією соцмережею користуються 5,6 млн білорусів при загальному населенні країни у 9 млн. 

У своїх тік-ток-роликах Лукашенко лає чиновників, «щиро» цікавиться проблемами простих людей, запитуючи їх про розміри їхньої зарплати й т.п., розповідає про свою дієту. Таким чином TikTok пропаганда намагається «олюднити» образ диктатора і показати його «народним президентом».

Проте білоруська служба Радіо Свобода проаналізувала понад 100 проурядових акаунтів у TikTok і виявила, що більшість їхніх підписників не з Білорусі, а з Молдови, Казахстану та інших країн.

Втім, зважаючи на повне знищення демократії у Білорусі, TikTok є для Лукашенка хіба що допоміжним засобом. Нагадаємо, 2022 року в «конституцію» Білорусі повернули обмеження, згідно з якими особа може обиратись на посаду президента лише на два терміни. Але за путінськими лекалами для самого Лукашенка строки «обнулили», надавши йому можливість «переобиратися» ще й 2029 року. 

Втім, доля диктаторів набагато менш передбачувана, ніж їм хотілося б. І саме тому вони одержимі пошуками різноманітних еліксирів свого політичного довголіття.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
«Центр стратегічних комунікацій»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
190
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду