Багато хороших новин все ж не змогли переважити проблеми на фронті та зростання «передвиборчої» критики влади. Зведення інформаційної війни 4–10 січня 2025 року

Багато хороших новин все ж не змогли переважити проблеми на фронті та зростання «передвиборчої» критики влади. Зведення інформаційної війни 4–10 січня 2025 року

14 Січня 2025
217

Багато хороших новин все ж не змогли переважити проблеми на фронті та зростання «передвиборчої» критики влади. Зведення інформаційної війни 4–10 січня 2025 року

217
Індекс настроїв соцмереж протягом минулого тижня склав мінус 15 пунктів. Велика кількість хороших новин підважується наступом росіян.
Багато хороших новин все ж не змогли переважити проблеми на фронті та зростання «передвиборчої» критики влади. Зведення інформаційної війни 4–10 січня 2025 року
Багато хороших новин все ж не змогли переважити проблеми на фронті та зростання «передвиборчої» критики влади. Зведення інформаційної війни 4–10 січня 2025 року

Хороші новини — світова підтримка (Рамштайн, зустріч В. Зеленського з Д. Мелоні, підтримка Е. Макрона), фронтові досягнення, втрати РФ, знищення гвинтокрилів РФ над Чорним морем, удар по Енгельсу, по командних пунктах РФ, хвороба Т. Кеосаяна, вшанування військових, слабкість російської армії, пост-святкове сподівання на краще, припинення транзиту газу, ситуація в російській економіці.

Погані новини  обстріли, посилення білоруських угрупувань на кордоні.

Неоднозначні новини  події на Курщині, Донеччині, обговорення виборів, дзвінок О. Лукашенка В. Зеленському на початку війни, загалом сприйняття інтерв’ю В. Зеленського Л. Фрідману, робота ППО, заклики до партнерів його посилити.

Протягом тижня фіксується багато обстрілів з цивільними жертвами, найбільше помітний удар КАБами по Запоріжжю (він же стає яскравою картинкою при закликах посилити українське ППО).

Однією з позитивних новин стає наступ на Курщині: українці спочатку радіють, але загалом обговорюють напрямок як будь-який інший, з перемогами та поразками. Увага до планів О. Лукашенка можливо піти в наступ відносно невелика. Натомість помітне в інфопросторі інтерв’ю В. Зеленського американському подкастеру: президент розповідає про неможливість виборів, дзвінок О. Лукашенка (пресслужба білоруського диктатора спростовує інформацію) та ін. Окремо обговорюють і реакцію на ці меседжі росіян. Експерти міркують про військову техніку РФ, згадують велику кількість провальних випробувань.

Багато атак по російських тилах, знищення російських офіцерів. Хвилю радості викликала звістка ГУР про підрив командира батареї дивізіону РФ К. Нагайка, якому пригадують вбивство майже 60 людей на поминках у селі Гроза. На цьому тлі є й чутки про ліквідацію завдяки удару по Льгову ще одного причетного до воєнних злочинів – О. Тімошина, відповідального за ракетний удар по Дніпру 14 січня 2023 року. Ще один привід для радості – влучання по найбільшому російському порту Усть-Луга. Аналітики вказують, що саме цей порт є важливою точкою обходу санкцій з використанням тіньового флоту.

Подвиг пілота викликає великий захват, підтримує образ українського героя. Збиття 6 ракет за один виліт під час обстрілу 13 грудня викликає велику гордість за льотчика: його вшановують і офіційні джерела, й пересічні громадяни. Відзначається, що таке досягнення здобуто вперше в історії: загалом F-16 може уразити ракетами 4 цілі, але герой вміло використав й авіаційну гармату. Експертних коментарів новини не помітно, сама розповідь достатньо емоційна, і наразі викликає належну реакцію.

БМП чавить ворожу піхоту: відео з Курщини отримує вірусне поширення. Це відео від ДШВ є найпомітнішим позитивом з Курського напрямку.

Неабияк тішать також американські санкції проти російської нафти.  Потужним приводом для оптимізму стали масштабні санкції  на понад 30 російських нафтових компаній, зокрема «Газпромнєфть» і «Сургутнєфтєгаз», а також близько 200 суден «тіньового флоту».

Негативна динаміка змін на фронті викликає мікс тривоги та гніву. Т. Чмут наголошує на щоденній втраті до 20 км2 територій, військові й аналітичні пабліки заявляють про чергові просування росіян і окуповані населені пункти разом з певними важливими локаціями (серед таких  родовище літію). Це додає чимало тривоги, але і гніву: як на ворога, так і у критиці влади.

У критиці влади помітні заклики до В. Зеленського піти у відставку, паралельно розгортається передвиборча риторика. Поширюється аргументація в стилі «чому Зеленський має піти геть?», емоційні заголовки про те, що Зеленський вже «МАЄ писати заяву» тощо. Йде розгін різного роду взаємних звинувачень і історій про конфлікти  як-от між Банковою та В. Залужним. До умовної передвиборчої кампанії долучається й А. Білецький: це помітно за онлайн-активністю, де він міркує про прихід військових до влади.

Емоції українців

Тривога присутня в 26% постів на тему війни. Це обстріли та очікування на них.

Гнів  24%  на О. Лукашенка та його риторику, посилення Білоруссю угрупування на кордоні з Україною, на Словаччину та Угорщину та їхню риторику щодо транзиту газу. Піковий гнів  через удар по Запоріжжю, інших містах, цивільні жертви.

 

Радість  21%  через наступ на російські території, його несподіваність, можливі істерики В.Путіна, атаки на російські об’єкти в Чорному морі, Ленінградській та Саратовській обл., вибухи в Смоленську, довгу пожежу в Енгельсі, атаку на кримські об’єкти ППО, стан російської економіки (окремі звістки про провали), успішну комунікацію влади (певні меседжі В.Зеленського) та реакцію на неї ворога, фронтові досягнення (Покровськ не взятий), знищення ворога, масштаби втрат, в тому числі офіцерів. Викликає радість і світова підтримка в форматі конкретних зустрічей з партнерами, виробництво Україною власної зброї.

Сум   12%  некрологи.

Гордість  7%  за військових, які демонструють унікальні досягнення (атака гвинтокрилів з морських дронів, ураження 6 ракет за один виліт).

Надія  5%  на світову підтримку, як загальну, так і з конкретними запитами, як-от надання ППО. Сподіваються й на зменшення російських обстрілів у випадку наступу на Курщину.

Вдячність  2%.

Сміх  1%  над росіянами, що гордо звітують про захоплення населених пунктів з довоєнним населенням в три людини.

Втома  1%.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, Instagram, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом майже трьох років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Фото: Українські артилеристи ведуть вогонь по позиціях ворога, Харківська область (Getty Images) 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
217
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду