Італія звільнила іранця, затриманого за запитом США, після звільнення Іраном журналістки Чечілії Сали
Італія звільнила іранця, затриманого за запитом США, після звільнення Іраном журналістки Чечілії Сали
Суд в Італії на офіційне прохання міністра юстиції скасував арешт іранського інженера Мохаммада Абедіні, затриманого за запитом США у справі про незаконне постачання американських технологій до іранських дронів. Це сталось за чотири дні після того, як Іран звільнив нещодавно затриману журналістку Чечілію Салу. Про це повідомляє CNN.
Мохаммад Абедіні — іранський інженер і бізнесмен, гендиректор компанії SDRA Co., яка виробляє модулі навігації для бойових дронів, які використовує іранський Корпус вартових Ісламської революції.
16 грудня Абедині заарештували в Італії за запитом США. Того ж дня в США арештували його ймовірного спільника Махді Мохаммада Садегі. Їх обох звинуватили в обході американських експортних обмежень та змові з метою експорту технології безпілотників із США для іранського Корпусу вартових Ісламської революції, який у США вважається терористичною організацією. Звинувачення пов’язане із ударом іранського безпілотника в Йорданії минулого року, в результаті якого загинули троє солдатів армії США і десятки були поранені.
Проте вже 12 січня суд в Мілані на офіційне прохання міністра юстиції країни Карло Нордіо скасував арешт Мохаммада Абедіні. Цього ж дня він негайно відлетів до Тегерана.
Це сталося через чотири дні після того, як 8 січня з-під варти в Ірані звільнили журналістку щоденної італійської газети Il Foglio Чечілію Салу.
CNN відзначає, що перед звільненням Сали прем’єр-міністерка Італії Джорджія Мелоні відвідала обраного президента США Дональда Трампа в його маєтку Мар-а-Лаґо у Флориді, де ймовірно обговорювала питання звільнення журналістки.
Нагадаємо, 12 грудня з журналістською візою Чечілія Сала вирушила до Тегерана, де працювала над репортажем про нові посилені правила носіння хіджабу. 20 грудня вона мала повернутися до Італії, але 19 грудня вранці з Чечілією зник зв’язок. Згодом стало відомо, що іранська поліція затримала журналістку.
Чечілію утримували в ізоляторі в’язниці Евін, куди зазвичай потрапляють дисиденти та опозиціонери іранського режиму. Лише через тиждень після її затримання амбасадорка Італійської республіки змогла відвідати журналістку та перевірити стан її утримання.
Наприкінці грудня іранська влада вперше підтвердила, що Сала була заарештована на підставі «порушення законів Ісламської Республіки».
Прем’єр-міністерка Італії Джорджа Мелоні вимагала від іранської влади якнайшвидше звільнити заарештовану журналістку. Виконавча Рада Українського ПЕН закликала міжнародні правозахисні організації та медіа боротися за звільнення журналістки.
Чечілія Сала — професійна міжнародна журналістка, яка спеціалізується на роботі в гарячих точках, співпрацює з газетою Il Foglio та є авторкою щоденного подкасту Stories. Вона робила репортажі з Афганістану, Венесуели, Ірану, Сакартвело (Грузії), Південного Судану.
Велику частину своєї роботи Чечілія присвятила Україні та спротиву українців російській агресії. У 2022 році вона відвідала Чернігів в облозі, у 2023-му — затоплений Херсон після російського вибуху на Каховській ГЕС. Окрім того, безліч разів побувала на лінії фронту на сході України.
Вона розповідала італійській аудиторії про Романа Ратушного та Євгенію Закревську, про молоде покоління українців, які стримують російське вторгнення. Зокрема, історії з України ввійшли до книжки Чечілії «Incendio» («Пожежа»), яка вийшла друком у 2023 році в найвідомішому італійському видавництві Mondadori.
Фото: Cecilia Sala / інстаграм