Російські боти запустили у Хорватії дезінформаційну кампанію на підтримку прокремлівського кандидата в президенти
Російські боти запустили у Хорватії дезінформаційну кампанію на підтримку прокремлівського кандидата в президенти
Російські боти перед президентськими виборами в Хорватії проводили у соціальних мережах прокремлівську дезінформаційну кампанію, спрямовану на підтримку антизахідного кандидата.
Про це йдеться у звіті хорватських дослідників у співпраці з британським Центром інформаційної стійкості (CIR), повідомляє Politico.
Автори звіту стверджують, що «проросійські, антиєвропейські і антинатовські бот-мережі» працювали на просування чинного президента Хорватії Зорана Мілановича напередодні першого туру президентських виборів, які пройшли 29 грудня 2024 року.
Отримавши трохи менше 50% голосів у першому турі виборів минулого місяця, Міланович не зміг здобути повну перемогу. Тому 12 січня 2025 року візьме участь у другому турі, де зустрінеться з Драганом Приморацем з правлячого Хорватського демократичного союзу.
У дослідженні йдеться про те, що акаунти «з проросійськими урядовими картинками (часто згенерованими ШІ)» регулярно розміщували контент, який вихваляє Мілановича, в різних соціальних мережах, зокрема — X і Facebook.
Боти публікували контент різними мовами: англійською, французькою, іспанською, італійською, сербською, хорватською та французькою.
«Один, на перший погляд, фейковий акаунт у фейсбуці, виявлений дослідниками, публікував пости понад 100 разів на день і в основному поширював зображення, що критикують Примораца або підтримують Мілановича», — мовиться у звіті.
Дослідники також проаналізували медіа, які публікували новини про президентські вибори, і виявили, що кілька кремлівських пропагандистських та афілійованих з Кремлем ЗМІ в інших країнах зайняли прихильну позицію щодо Мілановича.
Англомовний сайт Al Mayadeen, широко визнаний як платформа, пов'язана з «Хезболлою», опублікував дві статті, в яких неправдиво стверджувалося, що Міланович переміг у першому турі виборів, і ці твердження були поширені акаунтами-ботами.
Хорватські та регіональні маргінальні медіа, раніше помічені в поширенні дезінформації про війну в Україні, також просували Мілановича, зокрема Epoha, Projekt Velebit і Maxportal.hr, виявили дослідники.
Вперше обраний президентом у 2020 році, Міланович у своїх популістських промовах часто виступав проти НАТО і Європейського союзу. Він також висловлювався проти військової допомоги Україні і критикував західні санкції проти Росії. Міланович також заявляв, що Хорватія не повинна ставати на чийсь бік і триматися осторонь глобальних суперечок, незважаючи на те, що вона є членом НАТО і ЄС.
Нагадаємо, 1 січня 2025 року на телеканалі «Еспресо» вийшов фільм про те, як Хорватія протистояла сербській пропаганді. Фільм «Перемога Хорватії у війні за незалежність — інформаційний вимір» створений Goomba Production Studio (Наталя Гумба (Іщенко) та Сергій Моругін) спільно з «Еспресо» і є частиною спеціального випуску «Хронік інформаційної війни» з Ольгою Лень.
Фото: Getty Images