У грудні ІМІ зафіксував 30 випадків порушення свободи слова в Україні

У грудні ІМІ зафіксував 30 випадків порушення свободи слова в Україні

8 Січня 2025
360

У грудні ІМІ зафіксував 30 випадків порушення свободи слова в Україні

360
З них 23 випадки — це злочини Росії, а сім — не пов'язані з російською війною проти України.
У грудні ІМІ зафіксував 30 випадків порушення свободи слова в Україні
У грудні ІМІ зафіксував 30 випадків порушення свободи слова в Україні

У грудні експерти Інституту масової інформації зафіксували 30 випадків порушення свободи слова в Україні. Такими є дані щомісячного моніторингу «Барометр свободи слова», повідомляє ІМІ.

З усіх 30 випадків 23 — це злочини Росії. Серед них — погрози та залякування, кібератаки, юридичний тиск і закриття медіа внаслідок російської агресії. 

У грудні стало відомо про загибель двох медійників-військовослужбовців: Олега Сарела — режисера монтажу «Реальної історії», про його загибель стало відомо 9 грудня; та Антона Вовка — музичного редактора проєкту «МастерШеф», який загинув 28 грудня.

У грудні відбулася хвиля анонімних погроз про мінування низки редакцій та установ у різних областях України: ідентичні електронні листи отримали низка медіа та журналістів, як національних, так і регіональних.

Два медіа зазнали російської кібератаки — телеканал «Еспресо» (хакери зламали ефір та спробували запустити ролик з наративами російського ІПСО про мобілізацію в Україні) та чернігівське онлайн-медіа «Челайн» (не працював сайт і адмінка). Крім того, хакери атакували провайдера і запустили на українських каналах російську пропаганду.

Крім того, Росія заочно заарештувала журналіста DW Ніколаса Конноллі та журналістку hromadske Діану Буцко після репортажів з Курської області.

Дві друковані газети зазнали опосередкованого впливу російської війни на український медіаринок: кропивницька «Нова газета» з нового року припинила існування через фінансові труднощі, а чернігівська газета «Слово Варвинщини» тимчасово зупиняє друк на наступне півріччя через брак фінансування.

Водночас ІМІ зафіксував сім випадків порушення свободи слова, що не пов'язані з російською війною проти України. Це випадки перешкоджання, непрямого та юридичного тиску, а також кібератаки.

У Кременчуці журналістці «Еспресо» Марії Івановській, яка проводила розслідування щодо постачання російських нафтопродуктів до України, невідомі чоловіки забороняли знімати та погрожували розбити телефон. Також вони заблокували своєю автівкою виїзд журналістці з місця, де вона збирала матеріал для розслідування. 

У Житомирі журналісткам Суспільного родичі підсудних перешкоджали потрапити на судове засідання в справі групи чоловіків з Коростишева, обвинувачених у рекеті. Лише після прибуття поліції журналісток допустили до зали суду.

Рівненське медіа «Четверта влада» продовжило стикатися з дискредитаційними матеріалами щодо журналістів редакції. На одному місцевому сайті опублікували матеріали про подружжя редакторів «Четвертої влади» Володимира й Антоніну Торбічів. У них, зокрема, вдаються до образ на адресу Володимира, висувають власні припущення щодо причин розлучення.

Колишня суддя Людмила Арестова, у якої журналісти виявили російське громадянство, подала судовий позову до «Радіо Свобода» та журналіста «Схем» Георгія Шабаєва.. Арестова просить суд стягнути сукупно 180 тисяч гривень моральної шкоди та визнати інформацію про її російське громадянство недостовірною і видалити відповідну публікацію.

Детальніше з повним моніторингом можна ознайомитися тут.

Нагадаємо, у листопаді експерти ІМІ зафіксували в Україні 27 випадків порушення свободи слова.

Водночас, за даними моніторингу ІМІ, за два роки й десять місяців з початку повномасштабного вторгнення Росія скоїла 801 злочин проти журналістів та медіа в Україні.

Ілюстрація: ІМІ
Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
360
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду