Чому російські «воєнкори» гинуть один за одним: дайджест пропаганди за 3–5 січня
Чому російські «воєнкори» гинуть один за одним: дайджест пропаганди за 3–5 січня
Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням
- Що не так з висновками ООН про російських полонених в Україні.
- У Москві закликають поставити виробництво фейків «на потік».
- Кремль мовчить про «важкий мазут» у Чорному морі.
- Як у РФ пояснюють масову загибель «воєнкорів».
Що не так з висновками ООН про російських полонених
41-ша періодична доповідь Управління Верховного комісара ООН з прав людини містить деякі необґрунтовані висновки щодо катувань російських військовополонених в Україні. На це вказав Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець. За його словами, зараз триває розслідування викладених у звіті фактів, проте коментарі України щодо них не були враховані в документі.
НАСПРАВДІ, як зазначає Лубінець, «ООН фактично ототожнює масштаби порушень з боку України та РФ. Всі ми бачимо, якими повертаються українці з російської неволі. До них застосовували катування, тортури, психологічний тиск, їм не надавали належної медичної допомоги. Вони повертаються додому іноді з травмами, які несумісні із життям».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що ховається за «медичними дослідами над російським полоненим»
«Ми неодноразово зазначали, що висвітлення проблеми «неналежного поводження» має відображати обсяги порушень міжнародного гуманітарного права з боку РФ, навіть за відсутності повного доступу до місць їх утримання в Росії. Бо ж виходить, що Україна надає доступ міжнародним організаціям, які можуть висвітлювати все у звітах, а Росія просто не допускає. Це не тотожні речі», — констатує Лубінець.
Крім того, важливі не лише негативні прецеденти, але й реакція на них з боку держави. Щодо згаданих у доповіді випадків катувань російських військовополонених в транзитних місцях, Офіс Генпрокурора України вже розпочав кримінальне розслідування. Україна суворо дотримується Женевських конвенцій і відповідним чином реагує на порушення. Тим часом у Росії жорстоке поводження з українськими військовополоненими — не окремі прецеденти, а фактично, державна політика, схвалювана офіційною ідеологією Кремля.
У Москві закликають поставити виробництво фейків «на потік»
Цю та інші доповіді ООН щодо України використали й російські пропагандисти. Відомий прокремлівський фрік-політолог Марков наголосив на «важливості максимального використання всіх новітніх технологій». Щоправда, в цьому випадку йшлося про технології брехні. «В інфопросторі треба на потік поставити використання фейків. Фейк — це не брехня. Фейк це зброя і нею треба бити ворога. Через проксі, звісно», — стверджує Марков.
НАСПРАВДІ заклики Маркова сильно запізнілі, адже виробництво дезінформації вже давно поставлене у РФ на потік. Наприклад, можна згадати операцію Doppelganger, спрямовану проти США та ЄС. «Технологічною фішкою» цієї операції було виготовлення фейкових сайтів-клонів відомих медіа для поширення неправдивих новин. За реалізацію операції відповідало російське Агентство соціального проєктування (Social Design Agency, SDA), яке залучало купу підрядників із сотнями співробітників.
Проте за два роки ці фейкові медіа змогли залучити 170 000 переглядів з США і 800 000 — з ЄС, переважно з Франції та ФРН. Причому значну частину трафіку забезпечили російськомовні користувачі. Це жалюгідні показники, особливо на тлі багатомільярдних витрат Кремля на операцію Doppelganger. У жовтні минулого року західні спецслужби, зовсім не схильні применшувати рівень російських інформаційних загроз, зробили висновок, що вплив Doppelganger насправді був незначним, а більша частина роботи фейкоробів — фікцією. Про це свідчили й внутрішні звіти SDA, які містили тисячі рядків фіктивної статистики.
Але різноманітні маркови життєво зацікавлені в тому, щоб Кремль й надалі спускав мільярди на брехню і пропаганду.
Кремль мовчить про «важкий мазут» у Чорному морі
В окупованому Севастополі 4 січня було оголошено «режим надзвичайної ситуації регіонального значення». Хвилі викинули мазут на берегову лінію від Керчі до заповідника «Опук». Було забруднено десятки кілометрів узбережжя. Згодом пляма від мазуту дійшла до узбережжя Феодосії, Алушти та Судака.
НАСПРАВДІ на цьому мазутному тлі дуже цікава саме інформаційна поведінка не стільки «проксі» (на кшталт того ж Маркова), а насамперед Кремля. Який фактично промовчав з приводу найбільшої екологічної катастрофи в Чорному морі. Вже знайдено понад 30 загиблих дельфінів. І це, не кажучи вже про птахів.
Цинізм ситуації полягає і в тому, що 90% врятованих від мазуту птахів загинули через те, що під час їхнього транспортування з Анапи до Краснодара вантажівка зламалася в дорозі і їх довелося поспіхом перевантажувати в іншу. Грубе поводження під час перевезення стало однією з причин масової загибелі пернатих.
Однак на цьому сумні пригоди врятованих птахів не закінчилися. Їх вирішили випустити в районі Туапсе, щоб вони могли повернутися на свої міграційні шляхи, які проходять через ту саму мазутну пляму, від якої пернатих намагалися врятувати.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Україна може виставити Росії екологічний рахунок
У РФ вже офіційно визнали, що це перша у світі аварія з «важким» мазутом марки М100, який «застигає за температури +25, а за щільністю майже як вода і важчий. І на відміну від інших нафтопродуктів, не спливає на поверхню, а йде на дно або плаває в товщі води. У світі немає випробуваних технологій з його видалення звідти», — визнали в Мінтрансі РФ.
За наявними оцінками, у танкерах, що затонули, наразі залишається понад 6000 тонн мазуту (у 2,5 раза більше, ніж витекло в море за офіційними даними). Тобто екологічна ситуація погіршуватиметься й надалі. Це означає, що забруднений район Чорного моря може на роки стати непридатним для ведення морського промислу.
Путін і Кремль про це ані пари з вуст, вчергове демонструючи повну зневагу до цінності життя людей, тварин і взагалі навколишнього середовища.
Як у РФ пояснюють масову загибель «воєнкорів»
Російські «Известия» зазнали нових втрат в Україні. Грудень для них закінчився смертю «редактора» Єлісєєва, а січень почався з загибелі його «позаштатного» колеги Мартем’янова. А до цього у вересні кореспондент видання Кулага дістав осколкові поранення обох ніг, опіки та переломи нижніх кінцівок. У квітні в Україні загинув ще один співробітник «Известий» Єрьомін.
Росія вже збирається порушити питання «навмисного системного вбивства російських журналістів в Україні» в ООН.
НАСПРАВДІ на представлених фото та відео зруйнованої машини, в якій загинув Мартем’янов, немає напису «Преса». На особистих фото та відео з України цей «воєнкор» також фігурує без відповідного маркування — так само як і Єлісєєв, Кулага та Єрьомін.
Голова спілки журналістів РФ Володимир Соловйов пояснює це так: «Коли в Югославії тривали бойові дії, ми носили бронежилети з написом "Преса". У моїх колег, друзів, які з 2014-го працюють у "ДНР" і "ЛНР", такого напису на броніках немає. І наші хлопці намагаються змішатися з військовими, тому що українські снайпери й оператори дронів спеціально намагаються влучити і вбити їх. У них є таке завдання і вони за це отримують окрему винагороду. Водночас ми з вами бачимо на різних каналах сюжети з того боку лінії фронту — кореспонденти зарубіжних ЗМІ працюють там у бронежилетах із табличками "Преса"».
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Воєнкори» – корегувальники вогню для ЗСУ
Таким чином, голова спілки журналістів РФ зізнався в тому, що росЗМІ навмисно відправляють своїх співробітників на фронт без позначок «Преса», щоб їх було неможливо відрізнити від комбатантів. Власне, це все, що треба знати про ставлення Кремля до власних «бійців інформаційного фронту».
Цікаво й те, що значна частина загиблих в Україні «воєнкорів» (Соловйов назвав цифру 30) чомусь виявляються «позаштатними» або «колишніми співробітниками редакцій». Схоже, у такий спосіб керівництво російських ЗМІ прагне заощадити на страхуванні життя і здоров’я своїх працівників. А головне — отримати черговий привід поскаржитись на «звірства ЗСУ» і пролити трішки крокодилячих сліз.