З квітня 2024 року Держкомтелерадіо припинив розповсюдження понад 6 тисяч найменувань видавничої продукції Росії та Білорусі
З квітня 2024 року Держкомтелерадіо припинив розповсюдження понад 6 тисяч найменувань видавничої продукції Росії та Білорусі
У другому півріччі Держкомтелерадіо під час моніторингу встановив факти незаконного розміщення в інтернеті комерційних пропозицій щодо продажу заборонених видань 45 українськими інтернет-магазинами. З квітня 2024 року було припинено розповсюдження понад 6 тисяч найменувань видавничої продукції Росії та Білорусі.
Про це в коментарі «Детектору медіа» сказав голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко.
За його словами, як один із виконавців Стратегії інформаційної безпеки до 2025 року Держкомтелерадіо продовжував здійснювати моніторинг видавничої сфери держави-агресорки, республіки Білорусь і тимчасово окупованої території України.
«За підсумками цього моніторингу встановлено факти незаконного розміщення в інтернеті комерційних пропозицій щодо продажу заборонених видань 45 українськими інтернет-магазинами. Виявлену видавничу продукцію держави-агресорки та республіки Білорусь видалено з зазначених ресурсів. Також виявлено понад тисячу пропозицій щодо реалізації російської та білоруської продукції продавцями на маркетплейсі Stylus.ua. У зв’язку з цим адміністрації маркетплейсу запропоновано самостійно видалити інформацію про заборонені видання та попередити продавців про передбачену законом відповідальність за провадження незаконної діяльності у видавничій справі. Повторним моніторингом встановлено, що адміністрація цього ресурсу поступово позбавляється від “токсичних” комерційних пропозицій», — сказав голова Держкомтелерадіо Олег Наливайко.
Як повідомив Наливайко, у другому півріччі припинили протиправну діяльність з реалізації видавничої продукції держави-агресорки в 11 стаціонарних книжкових магазинах у Києві та восьми магазинах інших міст України (Полтаві, Харкові, Запоріжжі та Фастові).
Також триває співпраця Комітету з Prom.ua. Адміністрація маркетплейсу відповідально ставиться до необхідності очищення книготорговельної мережі від ворожої продукції. Наразі видалено з інформаційних ресурсів, що виявлені Держкомтелерадіо, 4340 найменувань видавничої продукції, пов’язаної з державою-агресоркою та Республікою Білорусь (4167 та 173 найменувань відповідно).
Суб’єктам електронної комерції надіслано попередження щодо неприпустимості діяльності у видавничій справі з порушенням вимог українського законодавства.
Загалом з квітня 2024 року завдяки налагодженій співпраці з Prom.ua Держкомтелерадіо припинено розповсюдження понад шести тисяч найменувань видавничої продукції держави-агресорки та Республіки Білорусь.
«Програмне забезпечення маркетплейсу Prom.ua містить алгоритм, який відсікає спроби розміщення пропозицій продажу будь-якого забороненого товару, зокрема й книжкової продукції. Однак завжди знаходяться охочі “пройти поміж крапельками”. З несумлінними продавцями, які після видалення неправомірних комерційних пропозицій намагаються розмістити їх повторно, маркетплейс припиняє співпрацю», — уточнив Олег Наливайко.
Він додав, що співвідношення українськомовних і російськомовних видань в Україні з кожним роком зменшується щодо останніх.
Згідно з інформацією Книжкової палати України імені Івана Федорова, станом на грудень 2024 року опрацьовано 11099 обов’язкових примірників видань, що надійшли до наукової установи.
З них російською мовою 408 примірників — це 3,67% від загальної кількості; українською мовою 9662 примірники — це 87,05% від загальної кількості опрацьованих видань. Більш вичерпні статистичні дані будуть оприлюднені у першому кварталі 2025 року.
Щодо Переліку книжкових видань, зміст яких спрямований на ліквідацію незалежності України, пропаганду насильства, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, вчинення терористичних актів, посягання на права і свободи людини, то в другому півріччі 2024 року він збільшився на 89 найменувань друкованої продукції. Станом на грудень 2024-го в ньому налічується 542 видання.
- Читайте також: Держкомтелерадіо відмовився від телеграму. Моніторинг роботи відомства за друге півріччя 2024 року
Нагадаємо, що в Україні випуск книжкової продукції у 2024 році порівняно з 2023-м зменшився на 23,6% за кількістю видань і на 0,2% за тиражами.
Фото: Максим Поліщук / «Детектор медіа»