Верховний комісар ООН розкритикував закон України про заборону церков, повʼязаних з Росією

Верховний комісар ООН розкритикував закон України про заборону церков, повʼязаних з Росією

2 Січня 2025
1395

Верховний комісар ООН розкритикував закон України про заборону церков, повʼязаних з Росією

1395
У доповіді Управління Верховного комісара йдеться, що закон покладає відповідальність за дії окремих осіб на цілі громади, а національна безпека не є достатньою підставою для обмеження релігійної свободи за міжнародними договорами.
Верховний комісар ООН розкритикував закон України про заборону церков, повʼязаних з Росією
Верховний комісар ООН розкритикував закон України про заборону церков, повʼязаних з Росією

Управління Верховного комісара ООН з прав людини розкритикувало відсутність у законі України «достатнього обґрунтування» для розпуску релігійних організацій, пов’язаних з державою-агресором. Про це йдеться в доповіді Управління від 31 грудня.

У документі вказано, що закон України про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі, прийнятий у серпні, запроваджує «непропорційні обмеження на свободу сповідувати свою релігію або переконання».

У доповіді стверджують, що такі заходи «порушують міжнародні стандарти», адже «національна безпека не є достатньою підставою для обмеження релігійної свободи за міжнародними договорами». Як ідеться в документі, ні Міжнародний пакт про громадянські та політичні права, ні Європейська конвенція з прав людини не включають «національну безпеку» серед допустимих підстав для обмеження свободи релігії, як це, мовляв, робить український закон.

«Ліквідація релігійної організації є серйозним обмеженням, яке впливає на можливість людей сповідувати свою релігію або переконання спільно з іншими і ставить під загрозу життєздатність громади в цілому. Для такого заходу потрібна наявність дуже вагомих підстав. Україна не продемонструвала необхідність і пропорційність цього заходу», — йдеться в доповіді.

У доповіді цитують норми закону, які дозволяють розпуск організацій, якщо їхні «уповноважені особи» визнані винними у злочинах, зокрема тих, що загрожують національній безпеці, або причетні до «неодноразових фактів поширення пропаганди ідеології "русского міра"».

«Подібні розпливчасті формулювання не дають чіткого розуміння вимог закону та можуть покласти відповідальність на цілі релігійні громади за дії окремих осіб. Надмірно широке і неоднозначне формулювання може поставити під загрозу право на свободу вираження думок», — ідеться в документі.

Крім того, у доповіді вказується, що закон дозволяє державним органам скасовувати надання майна в користування релігійній організації на основі адміністративного рішення про її невідповідну афіліацію ще до рішення суду про її ліквідацію.

«Оскільки держава володіє історичними церковними будівлями по всій Україні та здає їх в оренду, це може призвести до того, що релігійні організації позбудуться доступу до цих приміщень», — ідеться в доповіді.

Нагадаємо, 20 серпня Верховна Рада прийняла в цілому законопроєкт №8371 про заборону діяльності релігійних організацій, керівний центр яких розташований у країні-агресорі. Рішення підтримали 265 депутатів. 24 серпня, у День Незалежності, президент Володимир Зеленський підписав цей закон. 23 вересня він набув чинності.

Згідно із законом, на території України заборонена діяльність іноземних релігійних організацій, центри яких розміщуються в державі, що здійснила або здійснює збройну агресію проти України та/або тимчасово окупувала частину її території, а також релігійних організацій, що прямо або опосередковано підтримують збройну агресію проти України.

Детальніше про те, як діятиме цей закон, читайте в матеріалі Юлії Лавришин: «“Після дев’яти місяців сторони тільки займуть позиції для бою”. Як працюватиме закон про заборону релігійних організацій, пов’язаних із Росією».

Фото з відкритих джерел

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
1395
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
і тільки це вас зацікавило у звіті
2 дн. тому
Тоді які претензії до радикального ісламу чи інших сект? Хотів матюкати ООН за необєктивність після вашої новини, але пройшов за посиланням, яке в тексті і зрозумів що вибрали ви "найцікавіше" напевно? Бо там десятки пунктів і перший про агресію росіян. Про підтверджені 62 страчених українських солдат, про 500 убитих і 3000 пораенних цивільних за звітний період 2024-го року внаслідок атак росіян. З них 200 убитих росіянами дітей. Внаслідок саме ракет - 138 вбитих цивільних і 800 поранених. Про підтверджені катування і сексуальне насильство в російському полоні. Про переслідування свідків Єгови, випадки у Криму засудження за читання біблії (з 2017 - це кримінал на росії), чи інших конфенсій, які не підтримали війну проти України. Знищення культурної самобутносі на окупованих територіях поширюючи російське. І так далі. Назвати звіт антиукраїнських через пункт про "недостатню обгрунтованість і розпливчастість формулювань щодо заборони церкви московського патріархату"(пункт 87)? Фінансування закордону і пророс олігархами в Україні не наважаються припинити і тягнуть резину, депутати і влада надурили з забороною (думали що вже капітуляція і не доведеться виконувати) дали 9-ть місяців імунітету на розгляд якоїсь комісії по забороні. Ось до цієї процедури у звіті і питання. І згадка про події в Черкасах де люди самовільно між собою зясовували що теж типу питання. Бо й справді чому чітко не вказати що росцерква в Україні підтримує вбивства українців і керується з фсб Кірілом? Незручно за минуле відвідування і прихожанство вигідне у цій псевдоцеркві? У пункті 90 згадали як засудили на 3 роки декілька свідків Єгови в Україні "за ухилення від мобілізації" не надавши право на альтернативну службу. А в пункті 91 згадали ТЦК про свавільне затримання чоловіків людьми у військовій формі і жорстоке поводження, підтверджене у 4-ьох випадках "де людей били тягли по підлозі і душили". Тож звіт виглядає обєктивним поглядом зі сторони в частині огляду подій. А рекомендації ніби для форми, безглузді неможливо виконувати односторонньо тож і Україні необовязково по логоці. Бо коли росія нічого не виконує починаючи з заклику: припинити збройний напад негайно (налякались заяв і рекомендацій), надати доступ до полонених, припинити використовувати дітей і т .п. Так і Україні немає змісту виконувати рекомендацію: узгодити заборону росцеркви з "Міжнародні права людини", так само рекомендація узгодження законодавства з римським статутом в плані тцк і поліції зрозуміле, а всі інші пункти, коли росії до одного місця - це ідіотизм і "усмирення жертви". Рекомендація "утриматись від використання протипіхотних мін" усіма сторона - теж повна дурниця коли росія їх використовує і їй нічого міжнародні організації не можуть зробити. Тож повторюсь, дивно що з всього цього звіту ви вибрали саме момент про "церкву" не згадавши про інші оцінки в тому числі по аресії росії.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду