Центр прав людини Zmina презентував звіт-меморіал про загиблих внаслідок війни цивільних активістів і журналістів
Центр прав людини Zmina презентував звіт-меморіал про загиблих внаслідок війни цивільних активістів і журналістів
Громадська організація «Центр прав людини Zmina» презентувала перший в Україні звіт-меморіал пам'яті жертв російської агресії «Втрати громадянського суспільства та медіа за три роки повномасштабного вторгнення Росії в Україну». Про це повідомляє пресслужба Центру.
За даними Zmina, станом на кінець 2024 року відомо про загибель щонайменше 121 активіста, волонтера, правозахисника і журналіста через повномасштабну агресію Росії проти України.
Згідно з меморіальним звітом у 2022 році загинув 81 представник громадянського суспільства та медіа, у 2023 році — 19, а у 2024 — 21 особа.
Найбільше активістів та медійників загинуло у Київській та Донецькій областях — по 33 людини, у Харківській — 24, у Херсонській — 11, у Луганській — 7, у Чернігівській — 4, у Львівській — 3, у Запорізькій та Миколаївській — по 2 особи, на території Росії — 1, а також місце загибелі ще одного активіста невідоме.
Зібрана інформація свідчить, що найбільше цивільних активістів, журналістів, волонтерів загинуло в березні 2022 року в областях, де українці чинили організований спротив окупації — Київській, Харківській, Херсонській, Донецькій.
Серед причин, унаслідок яких загинули представники громадянського суспільства, за даними Zmina:
- артилерійські чи ракетні удари російської армії по цивільних об’єктах;
- прицільні розстріли військовими РФ гуманітарних або евакуаційних автомобілів;
- позасудові страти, застосування тортур, жорстоке поводження, ненадання медичної допомоги в місцях незаконного позбавлення волі;
- підрив на піхотних, протитанкових мінах під час гуманітарних місій, а також примус спрямувати автомобіль на заміновану територію.
В перші місяці повномасштабного вторгнення найбільше смертей активістів були повʼязані зі спробами виїхати з окупованих росіянами територій, евакуювати з них цивільних або доставити гуманітарні товари. Російські війська розстрілювали поодинокі цивільні авто та колони, умисно спрямовували водіїв на мінні поля.
Частину цивільних на окупованих територіях України росіяни вбили через їхню патріотичну позицію або підозру в нелояльності. Такі вбивства також супроводжувалися викраденнями, катуваннями, незаконним позбавленням волі.
Як йдеться у звіті, 2023 і 2024 роки майже повністю характеризуються свідомими діями ЗС РФ, направленими на вбивство представників громадянського суспільства.
Для збирання й документування даних ZMINA використовувала верифіковану інформацію з відкритих джерел, інтерв’ю з близькими, родичами, колегами загиблих та/або свідками їх смерті. Зокрема, йдеться про повідомлення на офіційних сторінках органів влади; повідомлення національних чи регіональних медіа, якщо було достатньо відомостей про випадок або його походження не викликає обґрунтованих сумнівів; публікації в соцмережах від постраждалих, свідків й очевидців подій та інші публікації в соцмережах (фото, відео), якщо можна встановити їхню геолокацію, локалізувати в часі; дані від інших організацій, зокрема правозахисних, які документують воєнні злочини, вчинені в ході агресії, та/або мають гарячі лінії для дзвінків і повідомлень від потерпілих або свідків.
У процесі збирання даних Zmina взаємодіяла з Інститутом масової інформації, який документує випадки вбивств і загибелі журналістів6, а також Офісом Генерального прокурора.
Автори звіту застерігають, що він не охоплює всі випадки загибелі представників громадянського суспільства та медіа внаслідок повномасштабного вторгнення РФ. Обставини війни часто унеможливлюють швидке та достовірне отримання повних даних. Крім того, частина вбивств на досі окупованих ними територіях України може залишатися невідомою.
Також звіт не охоплює випадки загибелі представників громадянського суспільства, які після початку повномасштабного вторгнення вступили до лав ЗСУ та інших сил безпеки й оборони. Щодо них Zmina готує окремий звіт.
Нагадаємо, як раніше повідомив юридичний радник Центру прав людини Zmina Данило Попков, з початку повномасштабного вторгнення в Україні загинуло понад 420 представників громадянського суспільства. З них понад 300 — це військовослужбовці, які брали участь у захисті держави у лавах Збройних сил України. Понад 120 — це цивільні активісти, які загинули внаслідок російських обстрілів.
Фото: Zmina