Київський університет розірвав контракт з професором журналістики Микитою Василенком

Київський університет розірвав контракт з професором журналістики Микитою Василенком

27 Грудня 2024
959
27 Грудня 2024
18:24

Київський університет розірвав контракт з професором журналістики Микитою Василенком

959
Рішення ректора базується на висновках Вченої ради Інституту журналістики та Етичної комісії щодо системних порушень Василенком норм Етичного кодексу університету, умов контракту і загальних етичних стандартів.
Київський університет розірвав контракт з професором журналістики Микитою Василенком
Київський університет розірвав контракт з професором журналістики Микитою Василенком

Керівництво Київського національного університету імені Тараса Шевченка ухвалило рішення достроково розірвати контракт з професором кафедри друкованих медіа та історії журналістики Інституту журналістики Микитою Василенком. Про це повідомляється на сайті КНУ.

Як ідеться в повідомленні, це рішення базується на висновках Вченої ради Інституту журналістики, Постійної комісії Вченої ради університету з питань етики та інших колегіальних органів, які встановили системні порушення професором норм Етичного кодексу університетської спільноти, умов контракту й загальних етичних стандартів.

«Поведінка професора Микити Василенка не лише суперечила основним етичним принципам університетської спільноти, але й завдала репутаційної шкоди Університету», — йдеться у повідомленні.

Колектив кафедри після детального обговорення і голосування рекомендував вченій раді інституту звернутися до керівництва університету з проханням достроково розірвати контракт із Василенком.

Вчена рада Інституту журналістики, розглянувши ситуацію, ухвалила рішення визнати дії Микити Василенка такими, що суперечать положенням Етичного кодексу університетської спільноти, порушують умови контракту науково-педагогічного працівника та завдають шкоди репутації інституту та університету. На основі цих висновків рада звернулася до ректора з проханням розірвати контракт із професором.

Постійна комісія Вченої ради з питань етики також підтримала це рішення, надавши детальні висновки щодо систематичних порушень професора Микити Василенка. Основними порушеннями визнано:

  • невідповідність поведінки нормам Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» та Закону України «Про освіту»;
  • нехтування вимогами Етичного кодексу університетської спільноти, такими як збереження наукової репутації, виховання студентів у дусі патріотизму, дотримання толерантності та моральних цінностей;
  • використання своєї афіліації з університетом у спосіб, який завдає шкоди репутації закладу.

«Комісія наголосила, що така поведінка не лише шкодить Університету, але й суперечить моральним і професійним стандартам, що очікуються від викладачів, особливо в умовах воєнного часу», — йдеться у повідомленні.

На підставі рекомендацій Вченої ради Інституту журналістики та Етичної комісії університету ректор КНУ підписав наказ про дострокове розірвання контракту з професором Микитою Василенком. Контракт буде припинено 30 грудня 2024 року відповідно до умов контракту та законодавства (п. 8 ст. 36 КЗпП України).

(ДОПОВНЕНО) Голова Студентського парламенту Інституту журналістики Іван Нерсесов сказав у коментарі «Детектору медіа», що Студпарламент повністю підтримує рішення про звільнення Микити Василенка, бо «це було нашою основною вимогою».

«Таким викладачам не місце в українській освіті, і ми щиро раді бачити, що ситуація почала змінюватися на краще. Ми перш за все дякуємо студентам, які показали, що важливо боротись за свої права і досягати справедливості. Сподіваємось, що надихнемо інших на такі позитивні зрушення», — сказав Несресов.

Нагадаємо, напередодні Етична комісія Київського національного університету ім. Т. Шевченка ухвалила рішення клопотати перед ректором КНУ про винесення другої адміністративної догани Микиті Василенку.

Перед тим Вчена рада Інституту журналістики КНУ попросила ректора університету Володимира Бугрова розірвати контракт з Микитою Василенком після його висловлювань про українських жінок в етері одного з проросійських ютуб-каналів.

18 грудня професор Інституту журналістики Київського національного університету Микита Василенко на ютуб-каналі колишнього ведучого каналів Медведчука Олександра Шелеста заявив, що європейські миротворці, якщо такі війська введуть на територію України, «суттєво покращать демографічну ситуацію в Україні» за рахунок «сотень тисяч голодних українок, які не встигли з тих чи інших причин виїхати і чиї чоловіки на війні вже загинули або зазнали каліцтва». Саме цей фрагмент з майже 50-хвилинного інтерв'ю вирізав та поширив  заборонений в Україні російський пропагандистський сайт «Политнавигатор». 

22 грудня відео потрапило в український сегмент соцмереж і викликало бурхливу реакцію користувачів, зокрема медійників. 

23 грудня Студентський парламент Інституту журналістики оголосив бойкот адміністрації інституту у зв’язку з «систематичними виступами викладача Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка Микити Кімовича Василенка на проросійських майданчиках, сексистськими висловлюваннями та просуванням російських наративів». 

Студентський парламент також звернувся до Центру протидії дезінформації при РНБО з проханням провести розслідування та надати медійного розголосу діяльності Микити Василенка та його публічним висловлюванням.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець заявив, що Микиту Василенка, який неетично висловився про українських жінок, повинні перевірити компетентні органи.

Ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров пообіцяв «вжити заходів» щодо Микити Василенка, а заступниця директора Інституту журналістики Олена Грозна повідомила, що адміністрація інституту готує офіційну позицію щодо Василенка. 

Директор Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Т. Шевченка Юрій Бондар назвав висловлювання Василенка неприйнятними. За його словами, усі члени колективу ставляться до позиції Василенка негативно, однак питання потребує ширшого обговорення в інституті та ухвалення спільного рішення.

Міністр освіти і науки Оксен Лісовий також назвав сексистські висловлювання професора Микити Василенка «неприпустимими», але додав, що як міністр не має права втручатися в автономність вишу.

Раніше студенти неодноразово вимагали звільнення Микити Василенка через численні сексистські висловлювання та поширення проросійських наративів. Востаннє — на початку 2024 року. Тоді постійна комісія Вченої ради КНУ з питань етики визнала, що Василенко порушив етичний кодекс, і винесла йому за це догану. Сам Василенко назвав численні свідчення студентів та студенток «брехнею».

Фото: Микита Василенко / фейсбук

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
959
Читайте також
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Підтримую це рішення
13 год. тому
Ну і добре. Наступного разу думатиме що говорить
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду