Бути у світі: Український ПЕН оголосив фокус-тему 2025 року
Протягом року есеї авторів публікуватимуться на сайті «Суспільне. Культура», що є головним інформаційним партнером фокус-теми. Також вибрані тексти можна буде прочитати у артбуці Telegraf від видавництва Projector Publishing.
«Бути у світі» — фокус-тема, яку осмислюватимуть члени Українського ПЕН та запрошені автори у 2025 році. Уже вп’яте спільнота ПЕН обирає фокус, що задаватиме вектор наших роздумів упродовж наступного року. У попередні роки ми працювали з темами «Мости замість стін» (2018/2019), «Що дасть нам силу?» (2019/2020) «Культура в режимі очікування» (2020/2021) та «Повертаючи свої імена» (2021/2022).
Актуальність та важливість фокус-теми «Бути у світі» пояснює філософ, письменник, президент Українського ПЕН Володимир Єрмоленко:
«Наше виживання залежить від нас. Але воно неможливе без інших.
Ми не можемо собі дозволити замовкнути. Ми не можемо собі дозволити бути непоміченими. Ми не можемо собі дозволити бути німими.
Позбавлення голосу — шлях до позбавлення життя. Замовкання — шлях до небуття.
Тирани та деспоти, перш ніж увʼязнити чи убити, спочатку знищують голос. Спочатку затирають обличчя своїх жертв. Стирають історії їхніх життів.
Сьогодні, аби бути, ми маємо боротися за те, щоб наш голос був почутим. Боротися за те, щоб наше обличчя було впізнаним. За те, щоб наші історії не можна було ігнорувати. Щоб наше місце вважали нашим — без будь-яких заперечень.
Але прагнучи відкриття з боку інших культур, ми також відкриваємо інші культури для себе. Прагнучи, щоб світ нас відкрив для себе, ми також наново відкриваємо для себе світ.
Ми прагнемо визнання, що існування світу неможливе без існування України. Ми боремося не просто за своє буття, а й за своє місце на карті світу.
За те, щоби бути у світі.
За те, щоби бути».
Координаторкою проєкту фокус-теми «Бути у світі» стала перекладачка, менеджерка культурних проєктів, членкиня Українського ПЕН Анна Вовченко.
Інформаційні партнери фокус-теми Українського ПЕН на 2025 рік: «Суспільне. Культура», видавництво Projector Publishing та артбуки Telegraf.
Дизайн проєкту — Софія Афанасьєва. В ілюстрації використано роботу Казимира Малевича «Жіночий торс» (1932).