До російського тіньового флоту наближається «ідеальний шторм»: дайджест пропаганди за 13–15 грудня 2024 року
До російського тіньового флоту наближається «ідеальний шторм»: дайджест пропаганди за 13–15 грудня 2024 року
Оригінал публікації на сайті «Центру стратегічних комунікацій» за посиланням
- Коли у Кремлі доберуться до вотсапу.
- Польща не сприятиме «західноукраїнському» наративу РФ.
- «Воєнкорів» Асада чекають важкі часи.
- «Волгонефть» розлилася у Керченській протоці.
Коли у Кремлі доберуться до WhatsApp
13 грудня у РФ заблокували Viber. Приводом стало те, що, мовляв, шахраї, вдаючи з себе співробітників Сбербанку РФ, вкрали за допомоги Viber 5 млн рублів, а сервіс відмовився співпрацювати з владою з цього приводу. Пропаганда навіть не заперечує, що це був лише привід, адже сума збитків геть невелика.
НАСПРАВДІ Росія послідовно рухається за списком найпопулярніших месенджерів у РФ і блокує їх. Signal — заблокований у серпні. Discord (середньомісячне охоплення в Росії до блокування — 10% населення) — у жовтні. А у грудні настала черга Viber (аудиторія — понад чверть населення РФ — 27%).
Ще у червні 2022 року у так званих «Л/ДНР» роботу Viber було обмежено у зв’язку «з використанням месенджера з метою інформаційної та психологічної війни, а також для поширення шкідливих програм». Крім того, сервісу неодноразово призначали штрафи за поширення «фейків про СВО» і публікацію забороненого контенту.
Отож, незаблокованими у РФ залишились тільки два месенджери: телеграм (яким користується 70% населення) і вотсап (майже 80%). З кремлівською енігмою все давно вже ясно, а ось підконтрольна Кремлю корпорація VK (її керівником є син першого заступника голови АП РФ Кірієнко) вже почала розробку нового «національного месенджера», щоб замінити WhatsApp. Таким чином Москва готує росіян до тотемно-«суверенного інтернету» і не особливо це приховує.
Польща не сприятиме «західноукраїнському» наративу РФ
Тим часом у Москві не полишають абсурдний наратив про наміри Польщі окупувати західні регіони України. Найгучніші заявить на цю тему робить головний російський розвідник Наришкін. Ще з квітня 2022 року він переконує в тому, що «опрацьовуються плани встановлення щільного військово-політичного контролю Польщі над своїми історичними володіннями в Україні. Першим етапом «возз’єднання» має стати введення польських військ у західні області України. Варшава обговорює з адміністрацією Байдена модальності місії. За попередніми домовленостями, вона буде без мандата НАТО, але за участю «охочих держав», хоча Польща поки що не змогла домовитися з потенційними учасниками «коаліції однодумців».
НАСПРАВДІ не таємниця, що серед лідерів європейських країн триває обговорення можливої миротворчої місії в Україні. Але саме Польща (принаймні, на даний час) не планує відправляти миротворців в Україну, в тому числі й тому «щоб не сприяти російському наративу про нібито намір Варшави захопити захід України». Про це заявив голова польського Бюро національної безпеки Яцек Севара в етері Polskie Radio.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Навіщо Росія «мобілізує» поляків
«Це стосується як історичних питань, так і наративної та когнітивної війни, яку веде Російська Федерація, стверджуючи, що Польща готова і зацікавлена в захопленні західної України. Ця версія існувала протягом багатьох років і особливо інтенсивно — з початку повномасштабного вторгнення, і її швидко використають, якщо буде залучена наша армія», — пояснив Севара.
Однак, загалом Севара вважає ідею відрядження європейських миротворців до України можливою. Зрозуміло, що такий розвиток подій Москву не влаштовує, а тому пропаганда намагається «замінувати» інформаційне поле невигадливими фейками.
«Воєнкорів» Асада чекають важкі часи
А тим часом у Сирії продовжують розгрібати завали 24-річного режиму Асада, який тримався не лише на російських багнетах і репресіях, а й на пропаганді.
І ось за сирійських «соловйових» та «воєнкорів» взялася нова влада. В її планах — притягнути до відповідальності військових журналістів, які брали участь у пропаганді режиму Асада.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Буданов «привів» повстанців до влади в Дамаску
Міністерство інформації Сирії зазначило, що ці журналісти НАСПРАВДІ були частиною «військової та пропагандистської машини» колишньої влади. На них чекає судовий розгляд у межах перехідного правосуддя, щоб відновити справедливість і покарати винних у злочинах проти сирійського народу.
«Ми підтверджуємо, що всі фахівці військових ЗМІ, які були частиною військової та пропагандистської машини поваленого режиму Асада і прямо або побічно сприяли пропаганді його злочинів і масових убивств проти сирійського народу, будуть піддані справедливому суду в рамках перехідного режиму», – наголошується в Міністерстві.
Яка доля спіткає пропагандистів Асада, ми скоро дізнаємось. Немає сумнівів, що за цим уважно стежитимуть і пропагандисти Путіна, для яких сирійський прецедент є дуже тривожним.
«Волгонефть» розлилася у Керченській протоці
136-метровий російський танкер «Волгонефть 212» (побудований 1969 року) 15 грудня розколовся навпіл у Керченській протоці: його носова частина затонула ледь не в прямому етері. Друге судно, 132-метровий танкер «Волгонефть 239» (побудований 1973 року), отримало пошкодження.
З’ясувалося, що протягом останнього часу вони доставляли в порт «Кавказ» мазут і експортне нафтове паливо з НПЗ «Роснефти». В офіційних заявах РФ не повідомлялося про масштаб розливу, але вантажність кожного танкера становить близько 4200 тонн.
Крім екологічного лиха, яке нанесли ці «танкери-дідугани» в Керченській протоці, цікавий і санкційний аспект.
НАСПРАВДІ російський тіньовий танкерний флот (разом із тим, які використовують підсанкційні Іран та Венесуела) загалом перевищує 1000 суден. За рахунок цього 92% продажу нафти здійснюється РФ без дотримання цінової стелі у $60 за барель. Щодня перевозиться в середньому 3,12 млн барелів, що генерує до $10 млрд доходу — це різниця між нафтовою ціновою «стелею» і реальною ціною продажу.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому G7 обрали нафтову «цінову стелю», а не ембарго
Нагадаємо хроніку останніх подій навколо тіньового флоту Росії:
15 жовтня голова МЗС України Андрій Сибіга звернувся до європейських країн із закликом почати боротьбу з тіньовим флотом Росії.
Велика Британія внесла до санкційних списків 73 танкери, з яких 30 додано 26 жовтня, США вже запровадили санкції проти 42 танкерів, а ЄС — проти 17.
11 грудня країни ЄС погодили 15-й пакет антиросійських санкцій, націлений, зокрема, на тіньовий флот Росії.
12 грудня ГУР МО України ідентифікувало 238 суден російського тіньового флоту.
15 грудня у Керченській протоці шторм розтрощив дві «Волгонефти».
Кисельов із цього приводу сказав би щось на кшталт «Співпадіння? Не думаю». Але не скаже, бо цю трощу у РФ будуть замовчувати. Хіба що Z-спільнота пошукає і в цьому «українські сліди». Але нехай шукає. Проти російського тіньового флоту вже не тільки санкції, а й природа. І справжній «ідеальний шторм» до нього лише наближається.