«Увага, говорить Нью-Йорк!»

«Увага, говорить Нью-Йорк!»

14 Грудня 2024
415
14 Грудня 2024
10:00

«Увага, говорить Нью-Йорк!»

Олег Джолос
викладач Інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій
415
12 грудня 1949 року розпочала роботу українська служба «Голосу Америки».
«Увага, говорить Нью-Йорк!»
«Увага, говорить Нью-Йорк!»

«Голос Сполучених Штатів Америки починає українське радіомовлення. Сердечно вітаємо наших нових радіослухачів — українців на всіх просторах, куди досягне наш голос, і сподіваємося послужити українському народові правдивими відомостями про те, що діється у світі». Цим повідомленням у радіоефірі рівно 75 років тому, 12 грудня 1949 року, розпочала мовлення українська служба «Голосу Америки».

Перша трансляція «Голосу Америки» українською мовою вийшла в ефір через сім років після заснування у США радіо «Голос Америки». Власне урядова радіостанція «Голос Америки» вперше вийшла в ефір 24 лютого 1942 року. «Новини можуть бути добрими чи поганими — ми будемо повідомляти вам правду», — такими словами, які стали філософією мовника, радіостанція і розпочала своє мовлення.

«Голос Америки» який створювався на противагу геббельсівській пропагандистській машині, служить народам усього світу вже майже сторіччя й протидіє пропаганді та дезінформації з боку тоталітарних країн, зокрема колишнього СРСР і теперішньої путінської Росії.

У день ювілею для академічних спільнот українських університетів і шкіл журналістики відбувся онлайн-захід за участі журналістів української служби «Голосу Америки».

Учасники заходу почули про історію та сьогодення мовника. Колишній керівник української служби Адріан Кармазин розповів, як створював кореспондентську мережу в Україні на початку 90-х, нагадавши імена своїх колишніх київських колег: «Наші кореспонденти “Голосу Америки”, як-от Вікторія Сюмар, Андрій Шевченко, Ірина Шуст, Руслан Дейниченко… згодом досягли високих посад в українському уряді, парламенті, медіа».

Про сьогодення мовника розповів керівник Української служби «Голосу Америки» Руслан Петричка. Пан Руслан нагадав, що служба, яка починалася з радіомовлення, розвиває цифрові платформи та медіасервіси, охоплюючи аудиторію через фейсбук, твіттер, ютуб та інстаграм. Експериментує з різними медіапродуктами, такими як блоги, подкасти, відеопояснення, прямі трансляції у фейсбуці та живі твіти з подій, безпосередньо взаємодіючи з аудиторією. До 2017 року «Голос Америки» транслював щодня 2,5 години програм. Його тижнева аудиторія сягала 14% дорослого населення України, ввійшовши до першої десятки служб «Голосу Америки» за цим показником. Станом на 2022 рік «Голос Америки» мав 50 телевізійних партнерів в Україні, які ретранслювали його програми.

З початку повномасштабної російсько-української війни служба більш ніж подвоїла свій телевізійний продукт, загалом випускаючи майже шість годин телепрограм на тиждень. Окрім співпраці з 5 каналом та «Еспресо», програми «Голосу Америки» ретранслюють десятки українських партнерів в ефірі та на цифрових платформах, охоплюючи мільйони глядачів. Українська служба також робить наголос на своїх прямих телевізійних увімкненнях в українські медіа та вкладає більше зусиль у розвиток цифрових платформ. Водночас зросло споживання онлайн-новин, відповідно Служба запустила сторінки на платформах «Тредс», «Вайбер» і «Вотсап».

Війна Росії проти України підвищила попит на контент, пов’язаний із подіями в Україні. І відповідно, важливість роботи української редакції американського іномовлення важко переоцінити. «Ми будемо говорити правду про Америку і війну», — цими словами радіостанція «Голос Америки» починала своє мовлення під час Другої світової війни. Ці слова не втратили актуальності й донині. Але й війна  зараз інша — та слово правди зараз важить не менше, ніж сучасна зброя.

Олег Джолос, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
415
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду