«Увага, говорить Нью-Йорк!»
«Голос Сполучених Штатів Америки починає українське радіомовлення. Сердечно вітаємо наших нових радіослухачів — українців на всіх просторах, куди досягне наш голос, і сподіваємося послужити українському народові правдивими відомостями про те, що діється у світі». Цим повідомленням у радіоефірі рівно 75 років тому, 12 грудня 1949 року, розпочала мовлення українська служба «Голосу Америки».
Перша трансляція «Голосу Америки» українською мовою вийшла в ефір через сім років після заснування у США радіо «Голос Америки». Власне урядова радіостанція «Голос Америки» вперше вийшла в ефір 24 лютого 1942 року. «Новини можуть бути добрими чи поганими — ми будемо повідомляти вам правду», — такими словами, які стали філософією мовника, радіостанція і розпочала своє мовлення.
«Голос Америки» який створювався на противагу геббельсівській пропагандистській машині, служить народам усього світу вже майже сторіччя й протидіє пропаганді та дезінформації з боку тоталітарних країн, зокрема колишнього СРСР і теперішньої путінської Росії.
У день ювілею для академічних спільнот українських університетів і шкіл журналістики відбувся онлайн-захід за участі журналістів української служби «Голосу Америки».
Учасники заходу почули про історію та сьогодення мовника. Колишній керівник української служби Адріан Кармазин розповів, як створював кореспондентську мережу в Україні на початку 90-х, нагадавши імена своїх колишніх київських колег: «Наші кореспонденти “Голосу Америки”, як-от Вікторія Сюмар, Андрій Шевченко, Ірина Шуст, Руслан Дейниченко… згодом досягли високих посад в українському уряді, парламенті, медіа».
Про сьогодення мовника розповів керівник Української служби «Голосу Америки» Руслан Петричка. Пан Руслан нагадав, що служба, яка починалася з радіомовлення, розвиває цифрові платформи та медіасервіси, охоплюючи аудиторію через фейсбук, твіттер, ютуб та інстаграм. Експериментує з різними медіапродуктами, такими як блоги, подкасти, відеопояснення, прямі трансляції у фейсбуці та живі твіти з подій, безпосередньо взаємодіючи з аудиторією. До 2017 року «Голос Америки» транслював щодня 2,5 години програм. Його тижнева аудиторія сягала 14% дорослого населення України, ввійшовши до першої десятки служб «Голосу Америки» за цим показником. Станом на 2022 рік «Голос Америки» мав 50 телевізійних партнерів в Україні, які ретранслювали його програми.
З початку повномасштабної російсько-української війни служба більш ніж подвоїла свій телевізійний продукт, загалом випускаючи майже шість годин телепрограм на тиждень. Окрім співпраці з 5 каналом та «Еспресо», програми «Голосу Америки» ретранслюють десятки українських партнерів в ефірі та на цифрових платформах, охоплюючи мільйони глядачів. Українська служба також робить наголос на своїх прямих телевізійних увімкненнях в українські медіа та вкладає більше зусиль у розвиток цифрових платформ. Водночас зросло споживання онлайн-новин, відповідно Служба запустила сторінки на платформах «Тредс», «Вайбер» і «Вотсап».
Війна Росії проти України підвищила попит на контент, пов’язаний із подіями в Україні. І відповідно, важливість роботи української редакції американського іномовлення важко переоцінити. «Ми будемо говорити правду про Америку і війну», — цими словами радіостанція «Голос Америки» починала своє мовлення під час Другої світової війни. Ці слова не втратили актуальності й донині. Але й війна зараз інша — та слово правди зараз важить не менше, ніж сучасна зброя.
Олег Джолос, викладач Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, кандидат наук із соціальних комунікацій
Фото: Getty Images