«Детектор медіа» та низка редакцій отримали 12 грудня погрози про мінування
«Детектор медіа» та низка редакцій отримали 12 грудня погрози про мінування
«Детектор медіа» та низка інших видань 12 грудня отримали листи з погрозами про мінування редакцій медіа, різних установ та організацій у Києві й інших регіонах України.
На нашу редакційну пошту надійшло одразу декілька листів від різних відправників, але з одного домену. Їхній зміст аналогічний до тих листів, що надходили під час попередніх хвиль «замінувань».
Автори листів звично представляються «ветеранами АТО» та «інвалідами війни», стверджують, що нібито заклали в будівлю редакції «саморобний вибуховий пристрій», який погрожують віддалено привести в дію протягом п’яти діб.
Також у листі звично вказана низка адрес різних установ, освітніх закладів та редакцій медіа, які нібито теж заміновані. Це, зокрема, посольства США та Швейцарії. При цьому в тексті вказані назви медіа та їхні адреси, яких не існує насправді, як-от «Телеканал Львів» на вулиці Ломоносова у Львові (такого телеканалу у Львові не існує, а відповідну вулицю перейменували ще в 1993 році).
Автор кількох листів обіцяє «повернути Україну народу» і закликає «терором повалити владу в Україні», вийти на мітинг і «захопити владу силою», використовують мову ворожнечі щодо президента Володимира Зеленського та його дружини.
Як повідомляє ІМІ з посиланням на своїх регіональних представників, схожі листи отримали також філії НСТУ «Суспільне Рівне» та «Суспільне Луцьк». Луцька філія Суспільного викликала наряд поліції, який обійшов усі приміщення і склав протокол. Рівненська філія тимчасово евакуювала персонал.
Також, пише ІМІ, отримали аналогічні листи принаймні п’ять запорізьких онлайн-медіа: «Перший Запорізький», «Акцент», «Запорізький центр розслідувань», Zprz.City та inform.zp.ua.
Всі листи містять подяки «у підготовці та фінансуванні» картелю «Хімпром» і «адміністрації Даркнет Форуму Рутор». За даними «Слідства.Інфо», наркокартель «Хімпром» — злочинне угруповання, яке може стояти за мережею розповсюдження синтетичних наркотиків в Україні та Росії. Проти картелю в Україні відкрито цілу низку кримінальних проваджень, його діяльність описано в десятках судових рішень. «Даркнет Форум Рутор» — реально існуюча спільнота на тіньовому ринку інтернету, яка пропонує клієнтам незаконні угоди та «азартні розваги».
Як повідомила «Громадському радіо» ввечері 12 грудня речниця Нацполіції України Юлія Гірдвіліс, листи про замінування 12 грудня на електронні адреси отримали державні та місцеві органи влади, навчальні заклади, підприємства та інші установи. Поліція опрацювала понад 75% повідомлень про замінування, і жодних вибухонебезпечних предметів виявлено не було.
Відзначимо, це вже щонайменше третя хвиля повідомлень про замінування, які отримують українські медіа та установи.
Вперше 14 жовтня «Детектор медіа» та низка інших українських медіа отримали листи з погрозами про замінування. Аналогічні чи схожі листи надійшли також редакціям Liga.Net, «Української правди», «Радіо Свобода», деяким філіям Суспільного, «Мультимедійній платформі іномовлення України» та низці інших. Цього ж дня хвиля повідомлень про замінування прокотилася по всій країні.
Тоді винними в замінуванні так званий терорист назвав журналісток «Радіо Свобода» Валерію Єгошину, Ірину Сисак та Юлію Химерик, які недавно випустили матеріал про те, як російське ГРУ вербує українських громадян та за невелику плату просить їх підривати військові автомобілі.
Відповідальною за замінування автор листа, який представився Олександром Ассаулюком, просив вважати «терористичну групу Fire Cells Group». Згодом журналісти «Схем» з’ясували, що особа з такими установчими даними проживає в окупованому Росією Криму та має паспорт РФ. За даними журналістів, група, яка взяла на себе відповідальність за «мінування», поширює заклики палити авто та переслідувати українських військових, а її представники пропонували «вбивство за винагороду» топпосадовців та публічних осіб.
Згодом Нацполіція повідомила, що перевірила всі будівлі, про замінування яких 14 жовтня масово надходили листи, — всі повідомлення виявились хибними. Переважна більшість цих листів надійшла з російських IP-адрес.
Вдруге 26 листопада «Детектор медіа» отримав листи з повідомленням про нібито замінування офісу редакції та низки інших об’єктів. Ці листи також були практично ідентичного змісту, відправлені з одного домену, але підписані різними іменами.
Аналогічні листи отримали й кілька українських медіа, зокрема Speka, The Page, «1+1», Суспільне про свою ужгородську філію, кілька працівників «Громадського радіо», «МПІУ» та низка інших. Загалом того дня повідомлення про нібито замінування держустанов, адмінбудівель, лікарень, торгових центрів тощо надійшли щонайменше у 13 областях України.
Фото: ілюстративне / Нацполіція