Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео

Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео

12 Грудня 2024
748
12 Грудня 2024
15:28

Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео

748
Головна тактика операції — створювати відео із закадровим голосом, згенерованим інструментами штучного інтелекту, зокрема ElevenLabs.
Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео
Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео

Дослідники Recorded Future виявили чергову інформаційну операцію під умовною назвою «Undercut», яку проводить російська «Агенція соціального дизайну» (АСД) принаймні з грудня 2023 року. Про це йдеться у звіті Recorded Future.

Головною метою операції Undercut є послабити підтримку Заходу для України та поглибити існуючі соціально-політичні розбіжності в країнах Заходу. Вона намагається дискредитувати українське керівництво, переконати західну авдиторію в неспроможності України належно використовувати західну допомогу, посилити сприйняття російських військових операцій як успішних, загострити наявну напругу між державами-членами та Брюсселем і дискредитувати лідерів ЄС тощо.

Тактика операції «Undercut» здебільшого зосереджена на створенні відео, в яких озвучення закадровим голосом створюється за допомогою кількох комерційних інструментів штучного інтелекту, включно з ElevenLabs.

Акаунти також публікують зображення, включно зі скриншотами статей з провідних західних медіа, які модифікують за допомогою штучного інтелекту, вириваючи цитати західних лідерів про Україну з контексту, тощо.

Свої матеріали операція посилює популярними гештегами в цільових країнах.

Дослідники виявили в рамках «Undercut» мережу з понад 500 облікових записів у соцмережах на кількох платформах, які працюють щонайменше з грудня 2023 року. Дослідники підозрюють, що кількість облікових записів у цій мережі, ймовірно, набагато більша, деякі з них уже видалені платформами соцмереж.

Втім, як пишуть дослідники, операція «Undercut» зібрала дуже мало онлайн-залучення та, ймовірно, мала мінімальний вплив на громадську думку.

Аналітики виявили також значну спадкоємність між операціями «Undercut» і «Doppelgänger», про яку повідомлялось раніше — як-от наративи, цільова авдиторія та візуальний стиль певних активів. Проте ці мережі використовують окрему інфраструктуру, облікові записи в соціальних мережах і механізми доставки для охоплення цільової аудиторії і, схоже, працюють паралельно.

«Новинні та медіаорганізації відіграють ключову роль у розслідуванні та викритті операцій впливу. Проте вони також повинні активно відстежувати привласнення своїх брендів, особливо коли ними зловживають операції впливу, такі як Undercut, Overload і Doppelgänger, щоб завоювати довіру авдиторії», — йдеться у звіті.

Нагадаємо, у вересні міжнародне розслідування, яке проводили журналісти з 13 країн, зокрема українські «Схеми», виявило, що афілійована з Кремлем російська «Агенція соціального дизайну» («АСД») намагається впливати на громадську думку та політичні процеси в усьому світі, щоби підготувати на Заході ґрунт для споживання російського наративу і посилити наявні соціальні конфлікти. 

Зокрема, як з’ясували «Схеми», на замовлення Кремля «АСД» активно використовує непрості взаємини президента України Володимира Зеленського з Петром Порошенком, Валерієм Залужним та Віталієм Кличком для поляризації суспільства та дестабілізації політичної ситуації в Україні. 

Західні спецслужби вважають, що «АСД» працює від імені адміністрації президента РФ та безпосередньо на Володимира Путіна і його війну. 

Розслідувачі вважають, що саме «АСД» відповідальна за кампанію «Двійник» («Doppelgänger»), яка діє щонайменше в десяти країнах Європи. В її рамках створювали точні копії авторитетних новинних сайтів, як-от Süddeutscher Zeitung і Spiegel, з метою поширення проросійських наративів і фейків. Також російська мережа «Doppelgänger» була головним розповсюджувачем фотографій із зірками Давида, які малювали в Парижі на стінах будинків, де живуть єврейські сім'ї. 

Читайте детальніше: 

Фото: Picture Alliance / Klaus Ohlenschläger

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
748
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду