Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео
Дослідники виявили нову інформаційну операцію Росії з використанням ШІ-відео
Дослідники Recorded Future виявили чергову інформаційну операцію під умовною назвою «Undercut», яку проводить російська «Агенція соціального дизайну» (АСД) принаймні з грудня 2023 року. Про це йдеться у звіті Recorded Future.
Головною метою операції Undercut є послабити підтримку Заходу для України та поглибити існуючі соціально-політичні розбіжності в країнах Заходу. Вона намагається дискредитувати українське керівництво, переконати західну авдиторію в неспроможності України належно використовувати західну допомогу, посилити сприйняття російських військових операцій як успішних, загострити наявну напругу між державами-членами та Брюсселем і дискредитувати лідерів ЄС тощо.
Тактика операції «Undercut» здебільшого зосереджена на створенні відео, в яких озвучення закадровим голосом створюється за допомогою кількох комерційних інструментів штучного інтелекту, включно з ElevenLabs.
Акаунти також публікують зображення, включно зі скриншотами статей з провідних західних медіа, які модифікують за допомогою штучного інтелекту, вириваючи цитати західних лідерів про Україну з контексту, тощо.
Свої матеріали операція посилює популярними гештегами в цільових країнах.
Дослідники виявили в рамках «Undercut» мережу з понад 500 облікових записів у соцмережах на кількох платформах, які працюють щонайменше з грудня 2023 року. Дослідники підозрюють, що кількість облікових записів у цій мережі, ймовірно, набагато більша, деякі з них уже видалені платформами соцмереж.
Втім, як пишуть дослідники, операція «Undercut» зібрала дуже мало онлайн-залучення та, ймовірно, мала мінімальний вплив на громадську думку.
Аналітики виявили також значну спадкоємність між операціями «Undercut» і «Doppelgänger», про яку повідомлялось раніше — як-от наративи, цільова авдиторія та візуальний стиль певних активів. Проте ці мережі використовують окрему інфраструктуру, облікові записи в соціальних мережах і механізми доставки для охоплення цільової аудиторії і, схоже, працюють паралельно.
«Новинні та медіаорганізації відіграють ключову роль у розслідуванні та викритті операцій впливу. Проте вони також повинні активно відстежувати привласнення своїх брендів, особливо коли ними зловживають операції впливу, такі як Undercut, Overload і Doppelgänger, щоб завоювати довіру авдиторії», — йдеться у звіті.
Нагадаємо, у вересні міжнародне розслідування, яке проводили журналісти з 13 країн, зокрема українські «Схеми», виявило, що афілійована з Кремлем російська «Агенція соціального дизайну» («АСД») намагається впливати на громадську думку та політичні процеси в усьому світі, щоби підготувати на Заході ґрунт для споживання російського наративу і посилити наявні соціальні конфлікти.
Зокрема, як з’ясували «Схеми», на замовлення Кремля «АСД» активно використовує непрості взаємини президента України Володимира Зеленського з Петром Порошенком, Валерієм Залужним та Віталієм Кличком для поляризації суспільства та дестабілізації політичної ситуації в Україні.
Західні спецслужби вважають, що «АСД» працює від імені адміністрації президента РФ та безпосередньо на Володимира Путіна і його війну.
Розслідувачі вважають, що саме «АСД» відповідальна за кампанію «Двійник» («Doppelgänger»), яка діє щонайменше в десяти країнах Європи. В її рамках створювали точні копії авторитетних новинних сайтів, як-от Süddeutscher Zeitung і Spiegel, з метою поширення проросійських наративів і фейків. Також російська мережа «Doppelgänger» була головним розповсюджувачем фотографій із зірками Давида, які малювали в Парижі на стінах будинків, де живуть єврейські сім'ї.
Читайте детальніше:
- Розслідування про кремлівську фабрику фейків в деталях викриває, як створювалась дезінформація про війну в Україні
- Які методи підсанкційна російська організація АСД використовує для поширення російської пропаганди
- Операція російського впливу Doppelganger, спрямована проти країн Європи, все ще активна в X та фейсбуці, — звіт CDN
Фото: Picture Alliance / Klaus Ohlenschläger