Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів

Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів

12 Грудня 2024
584
12 Грудня 2024
08:52

Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів

584
За даними RFS, Газа є найнебезпечнішим регіоном у світі для журналістів — третина з них загинула через дії ізраїльських військових.
Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів
Звіт «Репортерів без кордонів»: У 2024 році загинули 54 журналісти, більше половини — у зонах конфліктів

Звіт міжнародної організації «Репортери без кордонів» (RSF) зафіксував тривожне збільшення атак на журналістів у 2024 році, особливо в зонах конфліктів — там зосереджена половина вбивств журналістів, зафіксованих цьогоріч. Про це повідомляє пресслужба організації.

Генеральний директор RSF Тібо Брюттен присвятив цей звіт українській журналістці Вікторії Рощиній, родині якої стало відомо, що вона загинула в російському полоні 10 жовтня. RSF нагадує, що на момент написання звіту вони ще не отримали жодних додаткових пояснень від російської влади щодо обставин її затримання та смерті і не змогли знайти її тіло. «Інформування не є злочином, але вбити когось, щоб змусити його замовкнути, є», — каже Брюттен.

За даними RSF, у 2024 році загинули 54 журналісти, з яких 31 — під час висвітлення подій у зонах конфліктів у світі. Їхня частка досягла п'ятирічного максимуму (57,4%).

Третина журналістів, убитих у 2024 році, загинула через дії ізраїльських збройних сил. Газа є найнебезпечнішим регіоном у світі для журналістів з найбільшою кількістю зафіксованих загиблих серед усіх країн за останні п'ять років. За інформацією RSF, понад 145 журналістів були вбиті Ізраїлем з жовтня 2023 року, в тому числі щонайменше 35 — під час виконання службових обов'язків.

Азія залишається другим регіоном з найбільшою кількістю загиблих медійників у 2024 році — через велику кількість журналістів, загиблих у Пакистані (7) та під час демонстрацій у Бангладеш (5).

У 2024 році у світі затримали 550 журналістів. Їхнє зростання (+7,2%) пояснюється, зокрема, новими ув'язненнями в Росії (+8) та Ізраїлі (+17).

Чотирма найбільшими в'язницями у світі для журналістів є Китай (124, у тому числі 11 у Гонконзі), М’янма (61), Ізраїль (41) та Білорусь (40). Сумарно вони утримують майже кожного другого ув'язненого журналіста в світі. Ізраїль наразі ув'язнив найбільше журналістів з початку війни в Газі в жовтні 2023 року.

Сукупний вирок для журналістів у світі становить 250 років ув'язнення. «Ув'язнення є інструментом репресій, зокрема на службі російської агресії в Україні та наступу Ізраїлю в Газі. Росія (38) використовує свої в'язниці для придушення незалежних російських та українських голосів (19)», — пише RSF.

55 журналістів перебувають у заручниках. З них 70% — у Сирії. Вони переважно викрадені Ісламською державою під час війни — після десяти років їхня доля все ще невідома. Ємен є єдиною країною, де у 2024 році взяли нових заручників (двоє журналістів були викрадені хуситами). 

95 журналістів досі вважаються зниклими безвісти у 34 країнах світу. Більше чверті з них (28) зникли за останні десять років. 45% зниклих журналістів стали жертвами насильницьких зникнень.

Найнебезпечнішою мирною країною для журналістів є Мексика. На неї припадає понад 30% випадків зникнення журналістів. Чотири нові насильницькі зникнення у 2024 році відбулися в Буркіна-Фасо, Нікарагуа, Росії та Сирії.

«Зникнення часто пов'язані з авторитарними або недбалими урядами і підкреслюють нагальну потребу посилення захисту журналістів і боротьби з безкарністю», — пише організація. RSF закликає держави ратифікувати Міжнародну конвенцію про захист усіх осіб від насильницьких зникнень. Прийнята Генеральною Асамблеєю Організації Об'єднаних Націй у 2006 році, ця Конвенція має на сьогодні лише 75 ратифікацій.

«Журналісти не вмирають, їх вбивають; вони не перебувають у в'язниці, їх туди кидають режими; вони не зникають, їх викрадають. Ці злочини, часто організовані урядами або озброєними групами, порушують міжнародне право і занадто часто залишаються безкарними. Ми повинні змінити хід подій, нагадати собі, громадянам, що журналісти гинуть саме задля нас, щоб інформувати нас. Продовжуймо рахувати, називати, засуджувати, розслідувати, домагатися здійснення правосуддя. Фатальність ніколи не повинна тріумфувати. Захищати тих, хто нас інформує — це захищати правду», — прокоментував Тібо Брюттен.

Нагадаємо, за даними Офісу генпрокурора, з 24 лютого 2022 року в Україні загинуло 57 журналістів, вісім з яких — співробітники іноземних медіа. 

За даними ЮНЕСКО, з 2006 по 2024 рік у світі було вбито понад 1700 журналістів, і близько 85% цих справ так і не дійшли до суду.

Ілюстрація: RSF 

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
584
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду