КМІС: У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України

КМІС: У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України

10 Грудня 2024
985
10 Грудня 2024
16:45

КМІС: У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України

985
За останні понад 30 років соціологи помітили зростання самоусвідомлення як частини української нації. На початку 2000-х років лише 40% респондентів у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України.
КМІС: У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України
КМІС: У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України

У середньому 80% опитаних українців ідентифікують себе в першу чергу як громадяни України. Про це свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

З початку 1990-х років Інститут соціології НАН України запитує «Ким ви вважаєте себе в першу чергу?», пропонуючи варіанти відповідей, які варіюють від «мешканцем села, району чи міста» до «громадянином світу». Упродовж 2022-2024 років дані зібрав КМІС. Соціологи помітили, що за останні понад 30 років є зростання самоусвідомлення як частини української нації.

«Якщо на початку 2000-х років лише 40% у першу чергу ідентифікували себе як громадяни України (а значна частина населення мали більш локальну ідентичність — як-от мешканець свого населеного пункту чи регіону), то далі в період до 2014 року середній показник становив 51%, у період до 2022 року — 60%. Наразі, після 2022 року, у середньому 80% українців ідентифікують себе як громадяни України», — йдеться в повідомленні КМІС.

Автори дослідження зауважили, що у всіх регіонах більшість респондентів ідентифікують себе у першу чергу як громадяни України (у середньому 80% мешканців Заходу, 82% мешканців Центру, 80% мешканців Півдня і 77% мешканців Сходу). Окрім цього, за даними КМІС, у період 2022-2024 років у середньому 81% українськомовних і 75% російськомовних опитаних ідентифікували себе в першу чергу як громадяни України.

Крім високої громадянської ідентифікації, в опитаних також зафіксували чітке усвідомлення Росії як ворога: 96% на Заході, 93% у Центрі, 90% на Півдні, 88% на Сході. 96% українськомовних українців і 80% російськомовних українців погано ставляться до Росії.

Упродовж 20 вересня - 3 жовтня 2024 року Київський міжнародний інститут соціології КМІС методом телефонних інтерв’ю (CATI) на основі випадкової вибірки мобільних телефонних номерів опитав 2004 респондентів від 18 років у всіх регіонах України (підконтрольна Уряду України територія). До вибірки не ввійшли українці, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, та громадяни, які виїхали за кордон після 24 лютого 2022 року. 

Формально за звичайних обставин статистична похибка такої вибірки (з імовірністю 0,95 і з врахуванням дизайн-ефекту 1,3) не перевищувала 2,9% для показників, близьких до 50%, 2,5% для показників, близьких до 25%, 1,7% - для показників, близьких до 10%, 1,3% — для показників, близьких до 5%. За умов війни крім зазначеної формальної похибки додається певне систематичне відхилення. 

Нагадаємо, згідно з цьогорічним опитуванням Фонду «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва спільно з соціологічною службою Центру Разумкова, більшість опитаних громадян, а саме 85%, підтримали б незалежність України, якби референдум щодо її проголошення відбувався у 2024 році.

Підтримка незалежності залишається на історичному максимумі за останні 23 роки досліджень. Цей показник був вищим лише у серпні 2022 року (87,5%). 

Раніше, згідно з результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, на думку приблизно половини опитаних українців (44%), в українському суспільстві зараз є єдність. Водночас 15% вбачають роз’єднаність. Водночас 36% переконані, що в суспільстві зараз «у рівній мірі є елементи єдності та роз’єднаності».

Фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
985
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду