Ложка хейту. Онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях YouTube

Ложка хейту. Онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях YouTube

9 Грудня 2024
485

Ложка хейту. Онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях YouTube

Надя Кельм, Олег Гебура, Юлія Дукач «Texty.org»
485
Для дослідження використали 10 найпопулярніших україномовних новинних YouTube-каналів, до них також додали YouTube-канали медіа з білого списку.
Ложка хейту. Онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях YouTube
Ложка хейту. Онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях YouTube

Повний текст дослідження та інфографіка на сайті «Texty.org» за посиланням. Увага, матеріал містить приклади онлайн насильства, зокрема нецензурну лексику та образливі висловлювання.

Texty.org та ГО «Жінки в медіа» провели журналістське розслідування про онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях в YouTube.

Для цього використали 10 найпопулярніших україномовних новинних YouTube-каналів, до них також додали YouTube-канали медіа з білого списку й обрали цьогорічні відео, у яких щонайменше одна жінка виступає в ролі ведучої або інтерв'юерки. Загалом, на 15 каналах вийшло 2300 таких відео, під якими нарахували 285 тисяч коментарів.

Всі дописи були опрацьовані за допомогою ШІ (GPT-4o) з проханням позначити ті, де є принаймні один із десяти видів онлайн-насильства, які трапляються в коментарях:

  • сексизм;
  • мізогінія;
  • погрози смертю або фізичним насильством;
  • погрози зґвалтуванням чи іншим сексуальним насильством;
  • мова ворожнечі;
  • гендерна дезінформація;
  • доксинг (публікація чутливої особистої інформації, як-от домашня адреса);
  • секторинг / порнопомста (погроза опублікувати інтимні фото, відео тощо);
  • гендерно зумовлений тролінг;
  • дифамація.

Опис кожного виду онлайн-насильства з характерними прикладами можна знайти наприкінці статті.  Деякі з них є проблемою не тільки для жінок-журналісток, а й для чоловіків.

Проте у дослідження зосередилися саме на журналістках, які й раніше становили більшість у медіагалузі, а після початку повномасштабного вторгнення ця частка з обʼєктивних причин зросла.

На кінець 2023 року 77% журналістів становили жінки. У 2024 році 81% українських журналісток, опитаних ГО «Жінки в медіа», стикався з різними проявами онлайн-насильства. Найчастіше з мізогінією (жінконенависництво) і дифамацією (поширення брехні про людину) заради професійної дискредитації. 

Текст у pdf-форматі за посиланням

Ілюстрація: «Texty.org»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Надя Кельм, Олег Гебура, Юлія Дукач «Texty.org»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
485
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду