Texty.org та ГО «Жінки в медіа» провели дослідження про онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях в ютубі
Texty.org та ГО «Жінки в медіа» провели дослідження про онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях в ютубі
Видання Texty.org та ГО «Жінки в медіа» у межах проєкту в партнерстві з ЮНЕСКО та за підтримки Японії провели дослідження про онлайн-насильство щодо журналісток у коментарях в ютубі.
Згідно з даними «Жінок в медіа», 81% опитаних українських журналісток стикався з різними проявами онлайн-насильства, зокрема переважно з мізогінією і дифамацією заради професійної дискредитації.
Журналісти Texty.org зі свого боку виділили 2300 цьогорічних відео на 15 каналах (10 найпопулярніших україномовних новинних ютуб-каналів та ютуб-канали медіа з білого списку), у яких щонайменше одна жінка виступає в ролі ведучої або інтервʼюерки. Під відео нарахували 285 тисяч коментарів, поширених з 1 січня по 1 вересня 2024 року. Всі дописи опрацювали за допомогою GPT-4o.
Штучний інтелект позначив дописи, в яких є принаймні один із десяти видів онлайн-насильства: сексизм, мізогінія, погрози смертю або фізичним насильством, погрози зґвалтуванням чи іншим сексуальним насильством, мова ворожнечі, гендерна дезінформація, доксинг (публікація чутливої особистої інформації), секторинг / порнопомста (погроза опублікувати інтимні фото, відео тощо), гендерно зумовлений тролінг та дифамація.
Так, дослідники з'ясували, що 9% зі всіх 285 тисяч проаналізованих коментарів містили щонайменше один вид гендерно зумовленого онлайн-насильства. Переважно в коментарях траплялися висловлювання з мовою ненависті, погрозами фізичним насильством та мізогінією.
Загалом у проаналізованих коментарях зафіксували найтиповіші приклади лайки та нецензурної лексики, слова сексуалізованого характеру чи з натяками на фізіологічні або тілесні аспекти, ознаки дегуманізації, прирівнювання до тварин чи їхніх частин, прикметники та дієслова, які відтворюють погрози смертю та насильством.
За даними журналістів, негатив переважно залишали під матеріалами на тему корупції, мобілізації чи нелегального виїзду за кордон. Відео українських медіа в 3,5 раза частіше коментували саме українською. Водночас україномовного хейту було дещо менше, ніж російськомовного.
Попри жорсткі політики ютубу з протидії мові ненависті, алгоритми модерації все ж часто її пропускають, імовірно, через недосконалість самих алгоритмів чи проблеми з «розумінням» української. Наразі, як зауважують журналісти, налаштування дають змогу дещо покращити ситуацію власноруч. Наприклад, повністю закривши коментарі до відео, скориставшись механізмом скарг на образливий контент, а також налаштувавши власний чорний список заборонених у коментарях слів.
Водночас автори дослідження звертають увагу, що образливі коментарі під відео є ще одним кроком до легітимації та «розвіртуалізації» насильства.
За результатами глобального дослідження насильства в інтернеті проти жінок-журналісток, проведеного ЮНЕСКО в 15 країнах світу наприкінці 2022 року, 73% респонденток відповіли, що стикалися з онлайн-насильством під час своєї роботи. Кожна п’ята сказала, що зазнала нападу чи жорстокого поводження офлайн у зв’язку із систематичним переслідуванням в інтернеті.
Серед опитаних ГО «Жінки в медіа» медійниць 14% тих, які зазнавали онлайн-насильства, повідомили, що загрози для них із цифрового простору перейшли у фізичний вимір.
З повним дослідженням та ексклюзивною інфографікою Texty.org можна ознайомитися тут.
Фото: Texty.org