На конференції Truth of Justice закликали до масштабної протидії російській пропаганді
На конференції Truth of Justice закликали до масштабної протидії російській пропаганді
Оригінал публікації на сайті «Укрінформу» за посиланням
Про це йшлося на конференції Truth of Justice, яка пройшла в суботу в Берліні, повідомляє кореспондент Укрінформу.
Британський письменник і журналіст, старший науковий співробітник Університету Джона Гопкінса Пітер Померанцев (який має українське коріння) вважає, що демократичні європейські країни перебувають у певній формі війни з Росією – політичній, гібридній, нелінійній, як би це не називати. Росіяни, своєю чергою, однозначно вважають, що європейці перебувають у війні з ними.
«Але офіційно ми не прийняли таку політику. І до того, як це не буде зроблено, ви не можете почати нічого робити. Тож треба визнати, що ми в стані конфлікту … до того, як буде дано зелене світло, та уряди почнуть діяти насправді масштабно, зроблять це пріоритетом, сказавши, що стримування Росії та її союзників є викликом покоління, і вони це зроблять... Наразі ж абсолютно немає бажання робити щось таке», — дорікнув Померанцев.
У столиці Німеччини відулася конференція Truth of Justice / Фото: Ольга Танасійчук, Укрінформ
Він також вважає, що просто переконувати тих, кому подобається путінська пропаганда, вчити їх медійній грамотності, наводити результати фактчекінгу, розповідати про благородні ліберальні ідеали – все це не матиме жодного ефекту. Такі люди все відкидатимуть, заперечуватимуть реальність. У Росії більшість людей, яким Путін дозволив проявити своє найгірше «я», вивільнивши їхні найтемніші емоції, узагалі не хочуть жодних демократичних змін, переконаний журналіст. «Люди не хочуть факти, вони їм не цікаві», — поставив він «діагноз» не лише росіянам, але й усім, хто легко споживає російські наративи. Єдина можливість змін – це розірвати «емоціональний зв’язок» людей з їхнім лідером, тоді вони перестануть слідувати за ним.
Про те, що це не путінська, а саме російська війна, адже росіяни мають імперське мислення, говорив і український історик, журналіст із «Детектор медіа» Єгор Брайлян. Таке мислення притаманне не лише «простим росіянам», але й тим, хто називають себе ліберальною опозицією, перекладають усю провину на поганого Путіна і мріють про «чудову Росію майбутнього» з-за кордону.
Брайлян зазначив, що нова вісь Росія-Китай-КНДР-Іран об’єднана, хоча її частини мають різні національні інтереси; але об’єднує їх антизахідний підхід і бажання принизити Захід, перемогти його. Експерт закликав демократичні держави об’єднатися у своїх зусиллях, причому не тільки у власних країнах, але й для протистояння російським наративам по світу.
Про те, наскільки сильні ці наративи на Африканському континенті, розповів відомий незалежний журналіст із Нігерії Філіпп Обаджі, який розслідує факти злочинів проти людства, скоєні російськими найманцями на Чорному континенті. За його словами, «Росія говорить, що вона є відповіддю на проблеми Африки, а не Захід..., який континент колонізував». При цьому журналіст визнав, що західні країни нерідко самі дають привід Москві взяти ініціативу в свої руки, адже поводяться пасивно. Обаджі також зауважив, що Росія хоче, щоб африканці продовжували жити в страху, щоб вони боялися жити у своїх країнах і вирушали в небезпечний шлях до Європи, створюючи міграційні кризи. Росіяни настирливо просувають свою культуру, освіту, свої наративи.
Про те, наскільки РФ може бути винахідливою в розповсюдженні брехні, розповів журналіст інвестигативного німецького ресурсу CORRECTIV Aлексей Гок. Він показав дуже заплутані схеми, як російські «фахівці» організували кампанію «Двійник», створюючи сторінки зі своїми повідомленнями, які виглядали подібно до автентичних західних відомих видань.
«Шлях до справедливості починається з правди» — ця фраза часто лунала у промовах більш як 30 експертів у сфері медіа, політології та мистецтв.
Через відеозв’язок до учасників конференції звернулися доктор філософії та артистка Олена Апчел, яка доєдналася до війська, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял і ексміністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Вони закликали західні суспільства, зокрема Німеччину, рішучіше та відкинувши страх протистояти брехні та дезінформації з Росії.
Єва Якубовська, кураторка конференції, на початку заходу зачитала імена десятків журналістів, убитих Росією в Україні.
Масштабна конференція, перша подібного роду, була організована берлінською ГО «Віче», Українським інститутом, Київською школою економіки за підтримки МЗС Німеччини.