В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів

В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів

6 Грудня 2024
456

В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів

456
Листопад 2024 року ставить антирекорд – індекс настроїв соцмереж щодо війни від CAT-UA знизився до мінус 21 пункта. На це впливають обстріли українських міст і повітряні тривоги, які найбільше відбиваються на статистиці.
В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів
В листопаді соцмережі в Україні вчергове побили рекорд за часткою негативних постів

Два дні з найбільшою перевагою поганих новин — це 17 та  28 листопада, коли негативні новини найбільше переважали позитивні: -41 пункт та -52 пункта. Саме на ці дні припали дві великі атаки росіян на українську енергосистему, що спричинило повернення щоденних відключень світла по всій Україні.

У проміжку між цими двома датами сталось певне покращення настроїв через довгоочікуваний дозвіл партнерів застосовувати зброю для ударів вглиб РФ та пізнішій презентації Плану стійкості Зеленським у парламенті. Та наслідки цього рішення — удари по Курщині та Брянщині, які, за неофіційними даними, були нанесені ATACMS та Storm Shadow.

«Влада також старалася продемонструвати, що дослухається до вимог громадянського суспільства, військових та волонтерів, — говорить старший аналітик ГО CAT-UA Євген Лузан. — Передусім це стосується змін всередині війська. Президент негативно висловився щодо генералів, які не були в окопах. У такий спосіб влада перехопила адженду в критиці самої себе, якою зазвичай володіють різні громадські діячі та опозиція. І вже в передостанній день місяця (29 листопада) вдалим амортизатором негативу стали новини про три кадрові призначення: два у війську й одне в ОП. Командира 93 ОМБр призначили  заступником Єрмака під гаслами забезпечення правдивого інформування щодо подій на фронті, орієнтуючись на його чималий бойовий досвід та майже винятково схвальні відгуки серед відповідної провійськової "бульбашки". І така ставка загалом спрацювала — навіть суто з комунікаційної точки зору».

З мінуса до нуля піднявся індекс у День пам'яті жертв Голодоморів. Про дату вже не перший рік говорять у розрізі сучасної війни як нагадування, що росіяни — чи то в імперії, чи то в союзі — були одвічними ворогами та вбивцями. А отже й поразка в цій війні сприймається вже як шлях до нового геноциду.

Стрес-тестом листопада стала перемога на виборах у США Дональда Трампа. Проте без істотного впливу на настрої врешті-решт. Українці стежили за пропозиціями нових призначенців Трампа щодо миру — чи то схиляння до поступок, чи то забезпечення так званого «миру через силу». Спершу переважав шок через перемогу ексцентричного кандидата й нерозуміння подальших перспектив України, особливо на тлі контроверсійних потенційних призначень, як-от телеведучий Піт Гегсет на посаді міністра оборони чи Тулсі Габбард на посаді керівниці розвідки, попри те, що навіть ЦПД робив аналіз поширених нею колись проросійських наративів.

Згодом песимістичну невизначеність змінили позитивніші сподівання на бодай якусь зміну підходів до України — через невдоволення курсом ще чинної адміністрації Байдена на «контроль ескалації». Мовляв, рішуча політика партнерів могла б зберегти і час, і життя багатьох українців, і шанси на перемогу (які здавалися досить відчутними в 2022 році). Ці сподівання задають і тексти журналістів західних медіа, і експертні заяви, і застереження від партнерів (у ЄС та НАТО) щодо ризиків поразки України й для Америки в тому числі.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Ілюстрація: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
456
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду