Прем'єра документального фільму про військових медиків від Kyiv Independent відбудеться 12 грудня
Прем'єра документального фільму про військових медиків від Kyiv Independent відбудеться 12 грудня
Українське англомовне видання Kyiv Independent презентує 12 грудня новий документальний фільм «Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків» репортера Френсіса Фаррелла та відеографки Олени Зашко. Про це повідомила пресслужба видання.
Уперше з 2022 року група медиків опиняється у спокійному середовищі Швеції й отримує можливість осмислити те, через що пройшли: втрату побратимів, російський полон та почуття провини за те, що не змогли врятувати всіх, кому надавали допомогу.
У коментарі «Детектору медіа» співавторка стрічки Олена Зашко розповіла, що глядачі побачать, зокрема, історії бойових медиків Михайла Поруха з 80-ї окремої десантно-штурмової бригади та Максима Ємельяненка, бійця «Азову», який боронив Маріуполь та якого звільнили з полону у вересні 2022 року. Автори стрічки також покажуть роботу військових медиків Сергія Конюха і Тетяни Фарини, які нині працюють на Запорізькому напрямку.
Бойовий медик Михайло Порух
Бойовий медик Максим Ємельяненко
Загалом робота над стрічкою тривала дев’ять місяців. Зйомки проводили на передовій та протягом десятиденного ретриту у Швеції.
За словами Зашко, вони провели з кожним із героїв кілька днів на фронті в Донецькій та Запорізькій областях перед ретритом, а також після їхнього повернення на бойову роботу. Зокрема, вдалося зафільмувати цілодобову роботу медиків на Запорізькому напрямку і тренування бійців 80-ї окремої десантно-штурмової бригади.
«Оскільки головна тема, про яку ми говоримо у фільмі, це тема психологічного здоров’я, то для мене найціннішим було те, що герої були готові про це говорити з нами. Звісно, багато чого залишилося поза камерою, бо є моменти, про які люди не хочуть розповідати публічно. Те, що таки вдалося зафільмувати, надзвичайно цінно для мене, адже це про довіру та готовність впустити нас у своє життя», — розповіла відеографка.
Співавтор стрічки, репортер Френсіс Фаррелл, у коментарі «ДМ» поділився, що головним викликом для нього у створенні проєкту стала складність максимально наблизитися до реального розуміння того, що переживають медики.
«Можна, звісно, приїжджати на стабпункт на ніч і дивитися, як привозять “легких” та “важких” поранених. Але журналіст ніколи не відчує того, що відчувають люди, які роблять це щоденно протягом кількох років. Або не відчує, як це, коли поранений гине на твоїх руках. Або як це, коли ти вийшов із полону, а там ще залишилися побратими.
Нам, як журналістам, які регулярно їздять на війну, вдалося трохи зменшити цю дистанцію. Але для того, щоб наші герої розкрилися і щоб наш фільм міг бути містком між цивільними та реаліями війни, надзвичайно важливо було провести з нашими героями багато часу: від бліндажу в Донецькій області до лазні у Швеції», — розповів журналіст.
Запорізький стабпункт
Ретрит для медиків організувала українсько-шведська благодійна організація Repower. З моменту заснування у 2023 році 755 військових медиків пройшли їхню програму відновлення у Швеції, Данії та Іспанії.
«Наша місія — запобігти серйозним психологічним травмам, допомогти медикам відновити відчуття мети та наповнити їхні внутрішні ресурси, щоб вони могли продовжувати свою службу. Без належної психологічної підтримки ми ризикуємо втратити тих, хто рятує життя на передовій», — зазначила голова та співзасновниця Repower Марина Садикова.
Прем'єрний показ стрічки «Ти чуєш мене, друже? Невидима боротьба українських військових медиків» українською з англійськими субтитрами відбудеться о 18:00 в кінотеатрі «Жовтень». Після перегляду також запланована дискусія за участі авторів та героїв фільму. Реєстрація на безкоштовний показ доступна за посиланням. Кількість місць на показі обмежена. Фільм також буде доступний англійською мовою на ютуб-каналі Kyiv Independent 12 грудня. Стрічка містить чутливі сцени.
Прем'єра фільму відбудеться за партнерства з Repower та підтримки Посольства Швеції в Україні.
Фото «Детектору медіа» надала співавторка стрічки Олена Зашко