«Репортери без кордонів» закликали країни-члени ОБСЄ вимагати від Росії негайного звільнення ув'язнених журналістів
«Репортери без кордонів» закликали країни-члени ОБСЄ вимагати від Росії негайного звільнення ув'язнених журналістів
На Мальті 5 грудня розпочався дводенний з'їзд Ради ОБСЄ за участю 57 країн-учасниць організації. У заході візьме участь і глава російської дипломатії Сергій Лавров. Міжнародна організація «Репортери без кордонів» (RSF) закликала країни-члени ОБСЄ вимагати безумовного звільнення щонайменше 38 журналістів, зокрема 19 українців, незаконно затриманих Росією. Відповідну заяву опублікували на сайті організації.
«Незважаючи на те, що президент Володимир Путін перебуває під ордером на арешт МКС з березня 2023 року, а 37 українських і російських журналістів томляться в російських в'язницях і один перебуває під домашнім арештом, Росію офіційно вітають на зустрічі ОБСЄ на Мальті. Деякі журналісти зникли, інші утримуються в невідомих місцях, а українська журналістка померла під вартою в Росії. Це не може бути "звичайною справою". Держави-члени ОБСЄ повинні вимагати від Сергія Лаврова дати відповідь щодо цих затримань і негайно звільнити цих журналістів», — заявив директор із адвокації та допомоги RSF Антуан Бернар.
RSF закликали учасниць ОБСЄ, особливо членів Групи друзів ОБСЄ з безпеки журналістів усіма можливими засобами виступати за звільнення журналістів і працівників медіа, затриманих або ув’язнених у Росії та на окупованих українських територіях та закликати російську владу надати точну та оновлену інформацію міжнародним органам і сім’ям про місцезнаходження та стан здоров’я цих ув’язнених.
Організація також попросила вимагати дозволити Міжнародному Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) доступ до місць ув'язнення, де перебувають журналісти або працівники медіа, як у Росії, так і на територіях, які знаходяться під його незаконним контролем.
У RSF нагадали, що серед 38 журналістів, які зараз затримані Росією, є 19 українців, які відмовилися співпрацювати з російською владою. Їх часто заарештовують за сфабрикованими звинуваченнями в «тероризмі» або «шпигунстві». Їм загрожує до 20 років позбавлення волі, дев’ятьох уже засуджено російськими судами.
«Росія навмисно ізолює цих журналістів, утримуючи їх у нелюдських і принизливих умовах, іноді за тисячі кілометрів від України. Кремль продовжує приховувати інформацію про місцезнаходження та умови утримання семи українських журналістів, заарештованих після 24 лютого 2022 року: Дмитра Хилюка, Яни Суворової, Георгія Левченка, Владислава Гершона, Анастасії Глуховської, Євгенія Ільченка та Жанни Кисельової.
Затримання російською владою української журналістки Вікторії Рощиної закінчилося її смертю під вартою 19 вересня 2024 року. Вона зникла під час поїздки на окуповані Росією території України для репортажів у серпні 2023 року», — зазначили в організації.
Нагадаємо, за даними ІМІ, нині в російському ув’язненні перебувають щонайменше 30 цивільних українських медійників та два журналісти-комбатанти. Загалом з початку російської агресії проти України, тобто з 2014 року, в російському полоні побували 112 журналістів.
У листопаді голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова Ярослав Юрчишин сказав, що після загибелі журналістки Вікторії Рощиної в російському полоні Україна втратила сподівання на ефективну кулуарну адвокацію звільнення українських цивільних полонених і переводить цей процес у більш публічну форму.
Наразі Парламентська асамблея Ради Європи працює над окремою резолюцією щодо полонених журналістів. На початку 2025 року відбудуться необхідні слухання.
- Читайте також: Залякування, викрадення родичів, тортури. Як росіяни переслідують і тримають у полоні українських журналістів
Фото: RSF