Україна — це наша можливість і від нас залежить, реалізуємо ми її чи ні, — Максим Буткевич
Україна — це наша можливість і від нас залежить, реалізуємо ми її чи ні, — Максим Буткевич
Україна — це те, що в наших руках, і її майбутнє залежить від нас самих, українців, і того, наскільки ми будемо самоорганізованими, стійкими та сильними. Про це у своєму вітальному слові під час відкриття XIII Форуму розвитку громадянського суспільства «(ви)Стоїмо», який відбувається сьогодні в Києві, сказав правозахисник, громадський діяч, журналіст і військовий Максим Буткевич, який нещодавно був звільнений з російського полону.
«Україна — це можливість, це те, що ми хочемо створити. Ми хочемо спільноту вільних солідарних людей, які можуть жити в гідності і без страху. І таку спільноту можна створити лише разом, саме так реалізувавши свою свободу, поважаючи одне одного, не погоджуючись одне з одним і цим розкриваючи наш спільний потенціал, який є безмежним. Україна — це наша можливість і від нас залежить, реалізуємо ми її чи нії», — сказав Максим Буткевич.
Він сказав також, що ключове — це наша свобода, яку нам попри все треба зберегти, не втративши при цьому взаємоповагу та взаєморозуміння. І саме за це бореться Україна.
«Щоби протистояти смерті, не можна відмовитися від власної свободи і неможливо сліпо за кимось іти, обмінявши свою свободу на позбавлення відповідальності. Коли ми намагаємося думати про те, що значить бути вільними, — що я зараз бачу: я тут і почуваюся вільною людиною, і це стало можливими лише завдяки солідарним діям сотень і тисяч людей, які відрізняються одне від одного у переконаннях, походженні, мові, але об’єднані спільною метою звільняти людей, обстоювати їхні права і поширювати життя. Моя свобода стала можливою завдяки іншим, і я сподіваюся, що в тому числі завдяки моїм діям, як і діям багатьох моїх колег, товаришів та товаришок свобода стане реальнішою для багатьох інших людей», — сказав правозахисник.
Також на відкритті форуму виступили посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова, народний депутат України, перший заступник голови Верховної Ради Олександр Корнієнко, директорка Місії USAID в Україні Джулі Конен та голова напряму з розробки політик Програм розвитку ООН Рана Ель-Худжейрі.
Під час виступу Олександр Корнієнко заявив, що громадянське суспільство для України — реальна інституція, яка є рушієм змін.
«Інституція, яка пройшла три Майдани, й з кожного з них Україна виходила сильнішою. З кожного з них громадянське суспільство України виходило сильнішим. У громадянському суспільстві України є підтримання традицій, а також певна тяглість, і дуже важливо, щоб це передавалося з покоління в покоління, але є і дуже серйозна адаптація до тих проблем, до тих умов, які є тут і зараз в Україні.
10 років тому на такому форумі ми б не бачили куточка ментального здоров'я, але зараз він є — і це важливо. Ми б не бачили алеї ветеранських бізнесів, але зараз вони є — і це теж дуже важливо», — сказав народний депутат.
Корнієнко також додав, що запит в українському суспільстві дуже простий: стояти й вистояти, а для цього потрібно шукати більше спільного, ніж відмінного.
«Перемога та вступ до ЄС — це ті дві складові, які будуть рухати нас. Ми розуміємо, що перемога, далі відбудова і зовсім інший рівень економіки та демократії у країні. Без участі громадянського суспільства ми не зможемо ніяк вибудувати той демократичний простір, над яким ми працюємо. Одним із критеріїв вступу до ЄС є працююча демократія, а вона неможлива без працюючого громадянського суспільства, а воно неможливе без кожного з вас», — підсумував Корнієнко.
Своєю чергою Джулі Конен заявила, що громадянське суспільство в Україні та волонтери роблять історичні зміни в країні.
«Сьогодні ми вітаємо вас і вдячні за внесок громадянського суспільства і волонтерів, які роблять історичні зміни. В останні роки громадянське суспільство стикається із надзвичайним тиском, фінансовою нестабільністю, браком кадрів. Втім, попри всі складнощі ви на передовій успіху України. Ви забезпечуєте прозорість, підзвітність і правовладдя. Реформи наближують Україну до НАТО, і через забезпечення економічних реформ громадянське суспільство також забезпечує стійкість української економіки та забезпечує можливість процвітання економіки навіть в умовах війни, ви також просуваєте реформи, й ці зусилля забезпечують прозорість та інклюзивність України. Ваша робота важлива не тільки для невідкладного реагування на виклики, які виникають, а й для забезпечення тривалого успіху. Ваше прагнення до підзвітності, до демократичних цінностей забезпечує те, що Україна залишається на шляху відновлення до процвітання і до повноцінного вступу в НАТО, і це демонструє світові силу єдиного народу», — сказала директорка Місії USAID в Україні.
Посолка ЄС в Україні Катаріна Матернова привітала та подякувала всім волонтерам країни.
«Україну відрізняє сила громадянського суспільства — це хребет не тільки демократії, а це хребет стійкості. Коли я працювала у Єврокомісії в питаннях, пов’язаних з Україною, на початку повномасштабного вторгнення, то пам’ятаю, що 25 лютого ми звертались до громадянського суспільства, отримувачів грантів і змінювали програми й казали, що все, що потрібно робити у громадах, організаціях, щоб ви могли боротись за свободу, — робіть це. Ви пам'ятаєте, настільки складно було в перші дні, та громадське суспільство зробило свій крок. Для нас громадянське суспільство — це ключовий партнер», — сказала Катаріна Матернова.
Рана Ель-Худжейрі, голова напряму з розробки політик Програм розвитку ООН, зазначила, що громадянське суспільство в Україні відіграє роль каталізатора.
«Ми вкладаємо гроші і докладаємо зусиль, щоб уряд працював з громадянським суспільством ширше і глибше. Якщо говорити про програму нашого форуму, то стає ясно, яка тут різноманітність, яку роль відіграє громадянське суспільство — роль каталізатора.
Ми бачимо і спеціальні куточки ментального здоров'я, ятки соціального підприємництва. Ми бачимо ветеранські куточки вже у Мистецькому арсеналі. Незважаючи на всі злигодні, громадянське суспільство відіграє свою роль. ПРО ООН знову і знову підкреслює відданість і підтримку громадянському суспільству. Ми віддані тому, про що заявили: непорушній дружбі, єдності з українським народом, нашій підтримці. І ця підтримка і далі виявляє себе найяскравішим чином»,— сказала Рана Ель-Худжейрі.
За її словами, Україна об'єднана. Сьогодні день волонтера, це дуже важливий день, важливий також дух волонтерства. І незважаючи на війну, цей дух єдності показує, як згуртувалось українське суспільство у різнобарвності.
«Добігає кінця третій рік повномірної навали. Треба сказати, що настає момент виснаження. Помітніші стають шрами від цієї боротьби, що закарбувалась на тілі суспільства. ПРО ООН всіляко підтримує громадянське суспільство України, і це не просто частина нашої програми — це глибоке наше переконання.
Разом з громадянським суспільством ми й далі працюємо для того, щоб не було жодної жінки, жодного чоловіка, жодного ветерана, жодної внутрішньо переміщеної людини, щоб ніхто з українців не залишився поза межами цих зусиль.
Ми вивчаємо громадянське суспільство, стежимо за його розвитком. Цим форумом ми наближаємося до омріяної країни. України майбутнього, України громадянської», — наголосила голова напряму з розробки політик Програм розвитку ООН.
Нагадаємо, 5 грудня, у Міжнародний день волонтера, в Києві відкрився ХІІІ Форум розвитку громадянського суспільства «(ви)Стоїмо». Захід присвячений темі єдності та стійкості українців в умовах великої війни. У ньому візьмуть участь представники громадських організацій, благодійних фондів та місцевого самоврядування, а також громадські активісти, волонтери, дослідники активізму, провайдери послуг з організаційного розвитку, міжнародні партнери, донори та державні діячі.
Фото: Максим Поліщук