Перші реальні «рейтинги»?
Політики і журналісти, мабуть, скучили за політичною боротьбою, рейтингами і зараз з ентузіазмом обговорюють результати дослідження центру «Соціальний моніторинг», які в «Українській правді» (блог УП-2 Романа Романюка та Романа Кравця) називають «першими реальними рейтингами».
В «Дзеркалі тижня» теж характерна назва «Залужний переможе на виборах президента незалежно від конкурентів». Ось ці дані (цитую за «Дзеркалом тижня»). «Відповідно загальна ситуація виглядає сьогодні так:»
- Валерій Залужний – 42%;
- Володимир Зеленський – 22%;
- Кирило Буданов – 18%;
- Петро Порошенко – 10%;
- Дмитро Разумков – 7%;
- Юлія Тимошенко – 6%;
- Сергій Притула – 6%;
- Андрій Білецький – 6%;
- Віталій Кличко – 4%;
- Олексій Арестович – 3%;
- Юрій Бойко – 3%;
- Володимир Гройсман – 2%.
- Важко сказати – 26%
Сенсація! Залужний випереджає Зеленського на 20%. Шановні журналісти і політики, ви справді вважаєте це електоральними рейтингами? Чи не бентежить вас, що сума відсотків тут більше 100%, а саме 155%. Це нагадує мені анекдот про те, що рейтинг Путіна перевищує 100%, а російські соціологи пояснюють це тим, що деякі росіяни кохають Путіна двічі. Нагадую, що на українських виборах президента голосувати можна тільки за 1 (одну) людину і в реальних рейтингах (як і в результатах виборів) сума має бути 100%.
Що ж це за цифри?
Справа в тому, що дослідники спочатку спитали, за кого б Ви проголосували, якщо б у неділю були вибори і знайшли рейтинг 1 (власне, це і можна вважати електоральним рейтингом), потім спитали, а за кого б іще, якщо можна було б за 2-х і знайшли рейтинг 2, а потім знайшли суму цих рейтингів. Це показує, що було б, якщо б кандидатів можна було кохати двічі.
Чому всі інтерпретують не рейтинг 1, а цю суму? Ну в рейтингу 1 Залужний випереджає Зеленського тільки на 11%, це якось невиразно, а от якщо взяти суму двох рейтингів, то різниця буде приблизно вдвічі більше. В мене є порада для тих, кого тішить велика різниця між Залужним і Зеленським — навіщо брати суму тільки двох рейтингів? Можна ще спитати, а як Ви проголосуєте, якщо вибори будуть не в найближчу неділю, а в будній день на початку тижня? Це буде рейтинг 3. А якщо кохати двічі? Це буде рейтинг 4. А якщо в будні наприкінці тижня? Рейтинг 5. І знайти суму не двох, а 5 рейтингів. Тоді Залужний випередить Зеленського приблизно на 50%! Насолоджуйтесь!
Подивимося на те, що ближче до електорального рейтингу — рейтинг 1:
- Валерій Залужний – 27%;
- Володимир Зеленський – 16%;
- Петро Порошенко – 7%;
- Кирило Буданов – 6%;
- Дмитро Разумков – 4%;
- Юлія Тимошенко – 4%;
- Андрій Білецький – 3%;
- Сергій Притула – 2%;
- Віталій Кличко – 2%;
- Олексій Арестович – 1%;
- Юрій Бойко – 1%;
- Володимир Гройсман – 1%
- Інший кандидат – 3%.
- Важко відповісти - 15%
- Взагалі б не брали участь у виборах – 10%.
Про що справді кажуть ці дані? Що «Залужний переможе на виборах президента незалежно від конкурентів», як пише «Дзеркало тижня». Аж ніяк. Вони свідчать про те, що Залужний єдиний з наведеного списку, хто має шанс перемогти, але чи переможе — невідомо. Чому? По-перше, за перших двох кандидатів голосують 41%, вони виходять у другий тур і ми не знаємо, як проголосує більшість виборців у 2-му турі. Автори дослідження чомусь не спитали (чи спитали і не оприлюднили), «Як би Ви проголосували, якщо в 2-й тур вийдуть Залужний і Зеленський?». У багатьох виборах переможець першого туру програє вибори. По-друге, взагалі невідомо чи Залужний брав би участь у виборах, він ніколи не висловлював такого бажання, скоріше навпаки. По-третє, як тільки він заявить про наміри балотуватися, то з'явиться компромат і неприємні запитання (наприклад, чому посеред війни він захистив дисертацію та ще у кого — у «підрахуя Ківалова»? і т.п.). Крім того, зараз виборці не знають його думки з багатьох питань (наприклад, як він ставиться до одностатевих шлюбів? Чи потрібні гендерні квоти на представництво в парламенті? І т.п.), тому ми можемо уявляти, що його думка співпадає з нашою. А під час виборчої компанії частині виборців точно щось не сподобається. Та й взагалі ставлення до військових краще, ніж до політиків. Нарешті, під час виборів все залежить від списку і кількості виборців з того ж електорального поля (наприклад, якщо крім Залужного будуть ще 5 військових, то вони «відкусять» значну частину його рейтингу. Як правило, політики розглядають різні сценарії і замовляють рейтинги з різними списками.
Взагалі, я не розумію, навіщо зараз оприлюднювати рейтинги, виборів у найближчий час не буде, більшість населення проти виборів до закінчення війни, тому обговорення рейтингів та ще таке дивне — це тільки шкода для інтегрованості нашого суспільства і здатності боротися з ворогом.
Володимир Паніотто, президент Київського міжнародного інституту соціології (КМІС)
Текст публікується з дозволу автора, оригінал за посиланням
Ілюстрація на головній: Getty Images