Україна обмежена в інструментах контрпропаганди на Заході. Росія ж не обмежена нічим, — Віктор Березенко
Україна обмежена в інструментах контрпропаганди на Заході. Росія ж не обмежена нічим, — Віктор Березенко
Прокремлівська російська пропаганда проводить агресивні кампанії в Європі та Сполучених Штатах, витрачаючи щороку близько 2 млрд доларів на дезінформацію західних демократій. У відповідь Україна проводить свої інформаційні кампанії, дослідження, вивчає всі ключові наративи, тригерні точки, консультує міжнародних партнерів з виявлення та протидії дезінформації.
Про це в інтерв’ю «Телеграфу» розповів співзасновник Інституту когнітивного моделювання, соціальний технолог Віктор Березенко.
За його словами, українські експерти й самі безпосередньо проводять інформаційні кампанії з протидії дезінформації.
«Про інструментарії я не можу розказати, тому що в ЄС це дуже чутливе питання. І навіть коли ми працюємо по контрдезінформації, контрпропаганді, ми дуже обмежені у своїх інструментах. Росіяни нічим не обмежені, вони можуть будь-що публікувати, робити будь-яку брехню. А ми, навіть співпрацюючи з офіційними європейськими інституціями, обмежені авторським правом, етичним кодексом ЄС. Тобто є дуже багато таких "але"», — зазначає Віктор Березенко.
За його словами, навіть якщо комусь здається, що Заходу не потрібна така аналітика і він не планує боротися з російською пропагандою, це не є марним гаянням часу.
«Якщо не я ходитиму в інституції в Брюсселі, щоб доносити нашу позицію, якщо цього не будуть робити наші колеги, якщо не будуть приїжджати наші офіційні представники влади, громадський сектор, приватні бізнеси, то ми дуже швидко програ́ємо», — каже експерт.
- Читайте також: Російська пропаганда майже втратила вплив в Україні, тож переключилася на світову аудиторію, — ескперти з інформбезпеки
Нагадаємо, у жовтні посолка Європейського Союзу в Україні Катаріна Матернова, відповідаючи на запитання «Детектора медіа» під час спілкування з українськими журналістами в Києві, зазначила: «Нині у Європейському Союзі набагато більше визнають роль і вплив російської дезінформації на Європу. А також роль соцмереж, де інформація поширюється досить швидко. Зараз в ЄС визнають, що на значну частину наративів про Україну мають вплив російські. Водночас є менше здатності усвідомити їхній вплив та як насправді працює російська дезінформація в Європі. Наприклад, досить відомий наратив про українську корупцію все ще дуже стійкий. Існує новий російський наратив про те, що Росія перемагає, а Україна програє, і начебто росіяни мають здатність бути сильнішими саме завдяки своїм наративам, а не силі».
Також, за словами дипломатки, нині є інвестиції в фактчекінг і критичне мислення в Європейському Союзі, «водночас ЄС складається з 27 держав. Десь більш успішно, ніж деінде, ми зробили, я вважаю, досить значні кроки, щоб заборонити явні російські канали дезінформації. Водночас останні все ще дуже присутні в інших аспектах, тому я думаю, що це процес. Ми точно не можемо оголосити перемогу над російською дезінформацією».
- Читайте також: «Протистояти брехні РФ»: Україна та Франція посилюють співпрацю у сфері стратегічних комунікацій
Фото: Getty Images