Загострення мобілізаційного дискурсу та надії на світову допомогу. Зведення інформаційної війни 23–29 листопада 2024 року

Загострення мобілізаційного дискурсу та надії на світову допомогу. Зведення інформаційної війни 23–29 листопада 2024 року

2 Грудня 2024
641

Загострення мобілізаційного дискурсу та надії на світову допомогу. Зведення інформаційної війни 23–29 листопада 2024 року

641
Індекс настроїв українських соцмереж щодо війни, який вимірює ГО CAT-UA протягом минулого тижня склав мінус 21 пункт, дещо піднявшись з рекордних мінус 26 позаминулого тижня.
Загострення мобілізаційного дискурсу та надії на світову допомогу. Зведення інформаційної війни 23–29 листопада 2024 року
Загострення мобілізаційного дискурсу та надії на світову допомогу. Зведення інформаційної війни 23–29 листопада 2024 року

Хороші новини – обіцянка передачі JASSM (крилата ракета класу «повітря – поверхня») та інша світова допомога.

Погані – повітряні тривоги, обстріли Харкова, Запоріжжя та ін. Руйнування енергосистеми, очікування на нові атаки, підпали автівок, критика влади, насамперед, мінний скандал, думки про початок Третьої світової.

Неоднозначні – заклики надати Україні ППО, вшанування жертв Голодомору, ненависть до росіян, повернення тіл загиблих захисників незалежної України.

Увагу привертає світова підтримка та дозволи бити вглиб РФ, попри російські брязкання зброєю. Чимало новинних акаунтів зреагувало на заяву французького очільника МЗС про дозволи на ракетні удари по Росії, а також на його заклик до партнерів не встановлювати жодних обмежень для України.

Тема позитивної світової підтримки залучає помітний масив дописів, у деякі дні поступаючись лише тривогам/обстрілам. Неабияк розходиться заклик ПА НАТО поставити Україні ракети середньої дальності – до 5500 км.

Тема значною мірою гасить поточний негатив, пов’язаний зі звинуваченнями на адресу Міноборони всередині України – щодо постачання неякісних мін без належної перевірки. Так, О. Гончаренко роздмухує скандал та пропонує посадити Р. Умєрова у в’язницю, при чому «бажано у Покровську».

Зафіксовано помітний сплеск уваги до теми економічних негараздів ворога, приводом для чого стало передусім зниження курсу рубля. Радість викликає і вартість російської валюти щодо долара (понад 110), і курс щодо юаня (в якому здійснюється імпорт до РФ), і падіння вартості акцій російських держкомпаній (одна акція «Газпрому» тепер коштує лише $1). Росіян вітають із зменшенням середньої зарплати в Москві до менш ніж $1000. Але є й міркування щодо байдужості росіян до економіки.

День пам’яті про Голодомор значно відволікає від поточних негативів, він залишається контекстно пов’язаним із сучасною війною. Значний сплеск суму через нагадування про події 1932-1933 років, їхній зв’язок із сучасною війною. Пам’ять про геноцид об’єднує акаунти пересічних людей – переважно, жінок, медіа, релігійних конфесій, істориків, офіційних осіб центрального й місцевого рівнів. Увечері підключаються освітянські акаунти зі звітами про проведення в школах пам’ятних заходів. Та й загалом не бракувало закликів запалити свічку о 16 годині – разом з історіями очевидців подій. Такий контент значною мірою зменшив увагу до поточних негативів.

Чимало стратегічних міркувань про війну від влади: вона контролює адженду навіть у критиці самої себе. У проукраїнському сегменті помітне тяжіння до значної кількості меседжів В. Зеленського щодо планів росіян, наприклад, захопити втрачені території на Курщині до інавгурації Д. Трампа. А також  – сподівань на пошук Д. Трампом оптимальних рішень для припинення війни.

Офіційна адженда значною мірою помітна й у критиці влади (самокритиці): відбулось доволі жваве поширення заяви президента про неповагу до генералів, які не були в окопах – з натяком на визнання необхідності армійської реформи.

В. Залужний також активно включений у поточну адженду з новими міркуваннями: про можливий прорив росіян після 2027 року, про здатність РФ повністю виснажити системи ППО Заходу за 2-3 місяці.

Риторика ГУР щодо планів нового геноциду з боку Росії влучно лягла на контекст відзначення роковин Голодомору – про те, що Росія задовго до 24 лютого 2022 готувала розстрільні списки для вчителів, ветеранів АТО, волонтерів, журналістів, політиків тощо. А також – має плани розділення України (ширилася відповідна мапа).

Деякі Телеграм-канали підхопили інформацію від NV (з посиланням на анонімні джерела) щодо ймовірної заміни очільника ГУР на «більш лояльну до влади людину». Іноді фігурує ім’я потенційного наступника – заступника голови СБУ О. Поклада.

Хусити на боці РФ обурюють, але не лякають. З посиланням на FT розходиться меседж про сотні єменських хуситів, яких заманюють до РФ обіцянками громадянства та високооплачуваної роботи, а в результаті змушують підписувати контракти, які вони навіть не можуть прочитати.

Мобілізація: певне загострення «антиухилянтського» дискурсу. У соцмережах точково помітні то заклики дозволити працівникам ТЦК стріляти на ураження в разі нападу цивільних на військових (сержант ЗСУ А. Соколов), то заклики «бусифікувати» всіх і відправити на фронт (депутатка Київради та медикиня А.Михайлова).

Емоції українців

Гнів присутній у 28% постів щодо війни. Протягом тижня багато гніву на західних партнерів, на США, що замало допомагають, на Трампа, що може зупинити цю допомогу, але після великого обстрілу 28 листопада стрімко зростає гнів на росіян. Тримається гнів на зрадників серед українців та критика влади, яка то зростає, то падає.

Тривога – 26% найбільше зранку та ввечері 28 лютого, коли повідомили про атаку на енергетику, і люди обговорювали вибухи та влучання. Також протягом усього тижня тривожно обговорюють наступ на фронті. Тривожаться через ядерні погрози Путіна.

Радість – 16% найбільше радості через повідомлення про удари по тилах ворога, по території Росії та по Криму. Велика радість – через нові санкції до Росії та через те, що рубль починає падати. Радість через успіхи на фронті, повідомлення, що російські війська відкинуті від Куп’янська, через зростання втрат ворога.

Сум – 11% дуже багато суму в масиві на День пам’яті Голодоморів, протягом тижня сум – через обстріли та сум у військових некрологах. Надія на світову підтримку помітно зростає після повідомлення про заклик НАТО надати Україні ракети великої дальності.

Надія – 6%.

Гордість – 6%.

Сміх – 2% – над падаючим рублем, Орєшніком та російськими погрозами.

Вдячність – 2%.

Втома – 2% – людей втомлюють повітряні тривоги, яких багато, прихід зими, похолодання, тривання війни, особливо багато втоми – при екстрених відключеннях світла після російського удару по енергетиці.

Чоловіки більше обговорювали світову підтримку, ситуацію на фронті, жінки тривожніше чекали на атаку, сварились між собою, більше обурювались після атаки на енергетику, що союзники слабко допомагали.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Ілюстративне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
641
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду