9-12 грудня — шостий фестиваль «Дні есеїстики»

9-12 грудня — шостий фестиваль «Дні есеїстики»

28 Листопада 2024
320
28 Листопада 2024
13:03

9-12 грудня — шостий фестиваль «Дні есеїстики»

320
У межах «Днів есеїстики» заплановані дискусії, лекції та розмови з українськими авторами-есеїстами.
9-12 грудня — шостий фестиваль «Дні есеїстики»
9-12 грудня — шостий фестиваль «Дні есеїстики»

9-12 грудня у Києві у приміщенні Києво-Могилянської Бізнес-Школи [kmbs] відбудеться шостий фестиваль «Дні есеїстики».

Фестиваль відбудеться в межах Премії імені Юрія Шевельова. Також 16 грудня презентують книжку «Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики», а 17 грудня вручать Премію імені Юрія Шевельова — за традицією у день народження автора. 

Усі події також можна буде переглянути онлайн — на Facebook-сторінках Українського ПЕН та kmbs

Тематика цьогорічного мініфестивалю — «Цінність тяглості». Кураторка «Днів есеїстики» 2024 журналістка та книжкова оглядачка Орися Грудка ділиться своїм поглядом на програму: 

«Шостий фестиваль “Дні есеїстики” особливий тим, що цьогоріч буде представлено проміжний підсумок пʼяти попередніх фестивальних програм: доповнену і адаптовану до текстової форми збірку лекцій та інших матеріалів про жанр есею. Кілька авторів у цій книжці повторюють, що в Україні есеїстика не могла існувати в тоталітарну совєтську добу. А Премія Шевельова, до якої приурочено цей фестиваль, не могла, як зауважує Микола Рябчук, виникнути раніше ніж у 2010-х: для нагородження найкращих зразків есеїстики цей жанр мав розвинутися і сформуватися в умовах свободи, а надто — мали зʼявитися читачі цього жанру. 

В есеї про тяглість, написаному наприкінці 2022 року, Андрій Содомора цитує перекладача “Енеїди” Михайла Білика: “Нам ніколи не бракувало пориву — тяглості бракувало”. Фокусуючись на цінності (і ціні) тяглості, на цьогорічних “Днях” перечитуватимемо тексти кількох видатних есеїстів, зокрема Євгена Сверстюка і Олега Лишеги, десятиліття з дня смерті яких вшановуємо цього грудня. У третій день фестивалю відбудеться розмова памʼяті Олега Лишеги, у якій говоритимемо про його есеїстику, а під час фестивальних днів прозвучать відеозвернення від друзів і учнів Євгена Сверстюка. 

Уже традиційною для фестивалю є увага до української есеїстики XX століття, переважно еміграційної. У другий день почуємо лекцію Олександра Савчука про ідентичність Шевельова і його нерустикальну українськість. До постаті Шевельова звернеться і Борис Філоненко у лекції про есеїстику та сучасне мистецтво. Візуальний напрямок на цьому фестивалі продовжить дискусія про кіноесеїстику — ця тема доповнить пʼятирічну розмову про есеїстику на території неписьмових жанрів (зокрема на попередніх фестивалях йшлося про радіо- і фотоесеїстику). Почуємо думки і від режисерок, і від кінокритиків. 

Під час дискусії про есеїстику в часі великих зрушень у другий день фестивалю будемо роздивлятися довкола, протягуючи нитки у майбутнє. У блоці трьох авторських лекцій, які традиційно відкриють фестиваль, окрім згаданої лекції Бориса Філоненка, почуємо від Остапа Сливинського про природу есею: як есей може бути мандрівкою і як подорож стає есеєм. А письменник і військовий Богдан Коломійчук розповість про письмо на межі, звертаючись зокрема до точок екстремуму, про які писала Сьюзен Зонтаґ, і до гострих досвідів нашого сьогодення».

Програма «Днів Есеїстики» 2024 року:

9 грудня (понеділок) 

Серія авторських лекцій

17:00 — Остап Сливинський. Лекція «Homo peregrinus. Есей як подорож і подорож як есей»

18:15 — Борис Філоненко. Лекція «Комар Шевельова. Есеїстика та сучасне мистецтво»

19:30 — Богдан Коломійчук. Лекція «Творчість на межі»

Адреса: м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус Києво-Могилянської академії, 4 поверх, kmbs big space (вхід з вул. Сковороди).

Для відвідування подій, будь ласка, заповніть реєстраційну форму.

10 грудня (вівторок)

17:00 — Олександр Савчук. Лекція «Юрій Шевельов: нерустикальна українськість»

18:30 — Дискусія «Есеїстика у часі великих зрушень»

Учасники: Катерина Зарембо, Андрій Любка (онлайн), Артем Чех, Мирослав Лаюк.

Модераторка: Оксана Форостина

Адреса: м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус Києво-Могилянської академії, 4 поверх, kmbs big space (вхід з вул. Сковороди). 

Для відвідування подій, будь ласка, заповніть реєстраційну форму. 

11 грудня (середа)

18:00 — Розмова «Есей як джаз: пам’яті Олега Лишеги»

Учасники: Тарас Пастух, Богдана Матіяш, Юрко Прохасько

Модераторка: Роксоляна Свято.

Адреса: м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус Києво-Могилянської академії, 4 поверх, kmbs big space (вхід з вул. Сковороди).

Для відвідування події, будь ласка, заповніть реєстраційну форму 

12 грудня (четвер)

17:00 — Розмова про кіноесеїстику та межі візуального

Учасники: Ірина Цілик, Дар’я Бадьйор, Сергій Ксаверов, Марія Стоянова (онлайн).

Модераторка: Ірина Славінська

Адреса: м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус Києво-Могилянської академії, 4 поверх, kmbs big space (вхід з вул. Сковороди). 

Для відвідування події, будь ласка, заповніть реєстраційну форму.

16 грудня (понеділок) о 18:00 буде презентована книжка «Спіймати невловиме. Путівник світом есеїстики», у якій 27 знаних есеїстів, письменників, журналістів та дослідників міркують про відкритий, невловимий і засадниче суб’єктивний жанр есею. Видання є підсумком п’яти років фестивалю «Дні есеїстики», започаткованого у 2018 році. Книжка вийде у світ у грудні 2024 року у видавництві «Дух і Літера» в серії «Бібліотека Українського ПЕН» і серії Києво-Могилянської Бізнес-Школи «Ще», упорядниця — Орися Грудка. Усі деталі про видання оголосять незабаром. 

Адреса презентації: м. Київ, вул. Волоська 12/4, 7 корпус Києво-Могилянської академії, 4 поверх, kmbs big space (вхід з вул. Сковороди).

Для відвідування події, будь ласка, заповніть реєстраційну форму.

17 грудня (вівторок) о 18:00 відбудеться церемонія нагородження лауреата Премії імені Юрія Шевельова 2024 року. Трансляцію можна буде дивитися онлайн на Facebook-сторінках Українського ПЕН та Києво-Могилянської Бізнес-Школи. Деталі оголосимо незабаром.

«Дні есеїстики» — мініфестиваль, покликаний популяризувати жанр есею, привертати увагу до творчості найвідоміших авторів-есеїстів, а також вводити українську есеїстику в загальносвітовий контекст. Фестиваль проводиться щороку в межах Премії імені Юрія Шевельова.

Організатори «Днів есеїстики»: Український ПЕН та Kyiv-Mohyla Business School [kmbs].

Засновники Премії: Український ПЕН, Києво-Могилянська Бізнес-Школа, Видавництво «Дух і Літера», Центр юдаїки, Український науковий інститут Гарвардського університету

Інформаційні партнери «Днів есеїстики» та Премії імені Юрія Шевельова-2024: Радіо Культура, Суспільне Культура, телеканал «Еспресо», 5 канал, Українська правда, медіа про культуру «Сенсор» , Лівий берег

Генеральний інформаційний партнер Премії імені Юрія Шевельова-2024: телеканал «Еспресо» .

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
320
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду