Українці засмучені обстрілами, але сміються над російськими вчителями. Зведення інформаційної війни 9–15 листопада

Українці засмучені обстрілами, але сміються над російськими вчителями. Зведення інформаційної війни 9–15 листопада

18 Листопада 2024
422
18 Листопада 2024
14:41

Українці засмучені обстрілами, але сміються над російськими вчителями. Зведення інформаційної війни 9–15 листопада

422
Минулого тижня українці чекали велику ракетну атаку росіян. Зростає надія на те, що Д. Трамп не дуже послабить підтримку України. Змінюється втома – менше відвертого суму та більше жартів про власне втому. Індекс настроїв соцмереж щодо війни протягом 9 - 15 листопада 2024 року склав мінус 17 пунктів.
Українці засмучені обстрілами, але сміються над російськими вчителями. Зведення інформаційної війни 9–15 листопада
Українці засмучені обстрілами, але сміються над російськими вчителями. Зведення інформаційної війни 9–15 листопада

Позитивні теми – удари по ворожому тилу, курський фронт, світова підтримка, віра в домовленості Д. Трампа і В. Зеленського, сміх над росіянами та їхньою пропагандою, «життя триває».

Погані – обстріли (Кривий Ріг, Харків, Одеса), збільшення кількості атак, термобарична модифікація «шахедів», загибель цивільних. Негативні настрої через загиблих в Харкові, Одесі, Кривому Розі та ін. Наступ росіян триває, меседжі Д. Трампа та нібито його розмова з В. Путіним, можливе «злиття» України, війська КНДР.

Неоднозначні – ситуація на фронті, Україна потребує зброї, дискусії про американську політику, розмови В. Путіна з партнерами України, збори на ЗСУ, мобілізаційні новини.

Найвагомішу радість забезпечують атаки по РФ та її військовим злочинцям. Ширяться кадри наслідків удару по полігону в Ростовській області, інформація про атаку на хімкомбінат в Тульській області (через викид кислот завод задимів оранжевим кольором). Проте майже винятково увагу звертають на ці події новинні спільноти, а не індивідуальні користувачі.

Пізніше соцмережами розходяться перші звістки про дронові удари по Підмосков’ю та військовому об’єкту в Брянську, в останньому випадку одразу називається ціль – 1060 центр МТЗ ЗС РФ.

Також вагомий позитив забезпечив підрив авто з капітаном І рангу Чорноморського флоту Росії В. Транковським в Севастополі. Тему підхопили численні спільноти, а ось міркувань індивідуальних користувачів щодо неї майже не фіксується. Один з важливих акцентів – причетність В. Транковського до ракетного удару по Вінниці 14 липня 2022 року, в контексті якої ліквідацію офіцера було подано як помсту за цей злочин.

Продовження і посилення підтримки України, поки до влади не прийшов Д. Трамп, також викликає втіху. Додатковим чинником оптимістичних настроїв є меседжі про плани надіслати 500 ракет-перехоплювачів для американських систем ППО.

Неабияк розсмішив і зацікавив соцмережі пранк з російськими вчителями. Засобом дієвої емоційної розрядки виступив розіграш російських вчителів пранкером В. Боханом, що одразу підхопили різні новинні телеграм-канали. Зміст пранку – заклик від імені «Єдиної Росії» з проханням до вчителів провести патріотичну акцію «Шлем Отечества». Ті некритично підтримали цю пропозицію й стали надягати на себе капелюхи з фольги, щоб «захиститися від супутників НАТО». Це істотно додало сміху українцям.

Друга річниця звільнення Херсона – привід для ностальгійних спогадів. Дата звільнення правобережжя Херсонщини та обласного центру активізує рефлексії, зокрема, з боку місцевих ресурсів, про те, як тоді зустрічали ЗСУ після кількамісячної окупації, дякували їм. Також соцмережі згадують послідовність проведення операції.

Згадують і окремих її учасників, які далі продовжили воювати, або вже не в строю (загинули, поранені). Є привітання й з окупованих територій («Жовта стрічка»), водночас – нагадування, що вони також очікують на своє визволення.

Ворожий наступ незмінно лишається у фокусі уваги. Ключова увага соцмереж концентрується на Покровському та Курахівському напрямках, що підтверджують зведення Генштабу та О.Сирський в бесіді з К. Каволі.

Втім, найбільше цитують DeepState: війська РФ вже знаходяться в селі Сонцівка та намагаються обійти Курахове із західної сторони. Помітна увага й до загроз для Запоріжжя: розходиться коментар В. Волошина про підготовку ворога до штурмів на Времівському напрямку і в районі Гуляйполя, а офіцер ЗСУ з позивним «Алекс» стверджує, що накопичення техніки та особового складу противника йде в районі Токмака.

Предметом для потужного негативу лишаються обстріли, до них додається звістка про чергову страту полоненого. Частка повідомлень про обстріли в межах проукраїнського сегмента в певні дні сягала 25 і більше відсотків.

Атаки дронів тривають протягом всього періоду, негативні настрої забезпечують Харків, Одеса, Кривий Ріг та ін. Тривожно сприймається виготовлення Росією нових дронів та модифікація наявних.

Ідеї реформи ТЦК та спрощення переведення військових між підрозділами сприймаються з оптимізмом.

Емоції українців

Гнів в 27% постів щодо війни – найбільше гнів на росіян через обстріли, особливо ті, через які гинули люди, гнів через підрив Курахівської дамби, розстріли росіянами полонених та цивільних, гнів на зрадників серед українців, гнів в критиці влади, гнів на західних союзників які не дуже допомагають Україні і Шольца, який дзвонить Путіну.

Тривога – 26% – постійно йдуть обговорення ситуації на фронті, особливо наступу на Куп’янськ, повідомлення про десант, повідомлення про близькість росіян до міста, тривожне обговорення подальших напрямків наступу – прогнози про наступ на Запоріжжя. Тривожно чекають нової ракетної атаки росіян, постійно повідомлення про те, що вони її готують. Тримається тривога через зниження світової підтримки та зростання підтримки Росії КНДР та Китаєм.

Радість – 20% – удари по тилах ворога, зростання ворожих втрат, знищення в Севастополі капітана ЧФ РФ, трохи радості в згадках про звільнення Херсону два роки тому. Є радість в повідомленнях про світову підтримку які йдуть щодня.

Сум – 11% дуже багато суму через родину, загиблу в Кривому Розі, кілька днів в соцмережах фото жінки і дітей, а також чоловіка, що втратив всю родину. Також сум за цивільними жертвами по всій Україні та військові некрологи.

Гордість – 7%.

Надія – 5% попри сум через вибори Трампа в Україні тримається велика надія, що підтримка США триватиме і при Трампі або на те, що Байден встигне допомогти Україні до кінця своїх повноважень.

Вдячність – 3%.

Сміх – 2% – найбільше жартів над російськими вчителями, що одягнули шапки з фольги та над реакцією росіян на безпілотники над Москвою.

Втома – 1% – помітне поширення втомленого посту Ігоря Луценка про третій день народження на великій війні, втома в життєвих постах, але часто з самоіронією.

Для довідки

Згідно з методологією дослідження CAT-UA щодня за допомогою автоматизованих систем моніторингу вивантажується повний масив згадувань воєнних термінів — загалом понад 300 тис. дописів, за 50 ключовими пошуковими словами — у мережах Facebook, X, Telegram, YouTube, VKontakte, Odnoklassniki, TikTok.

Із цього масиву повідомлень, написаних користувачами з України, щодня випадковим чином виокремлюється 1350 дописів, що складає приблизно 0,25% від їх загальної кількості. Похибка вибірки складає не більше 3%. Дані обробляються вручну: виокремлюються користувачі з проукраїнською позицією — у середньому 85% від загальної кількості — і визначаються висловлені ними емоції на основі протоколів кодування. Адже моніторинг включає й користувачів з окупованих територій, де окупанти створюють свій контент.

Громадська організація CAT-UA протягом двох з половиною років досліджує настрої в соціальних мережах та надає звіти для військово-політичного керівництва України, щоб через регулярний моніторинг сприяти стійкості інформаційного поля попри спроби путінського режиму його зруйнувати.

Титульне фото: Getty Images

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
422
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду