«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях

«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях

16 Листопада 2024
704
16 Листопада 2024
15:50

«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях

704
Колишні «юнармійці» з України дітьми пройшли російські вишколи, а після досягнення повноліття пішли воююти проти ЗСУ.
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях
«Схеми»: Росія використовує «Юнармію» для мілітаризації українських дітей на окупованих територіях

Окупація регіонів України супроводжується не лише військовою присутністю, але й активною мілітаризацією місцевого населення, особливо дітей. Одним із найпотужніших інструментів впливу на молодь є російська військово-патріотична організація «Юнармія». Її мета – формувати лояльність до російської армії, навчати підлітків військовим навичкам та готувати до участі у збройних конфліктах.

Документи, отримані журналістами «Схем» (Радіо Свобода) та їхніми медіапартнерами завдяки українській хакерській групі KibOrg, демонструють масштаб і серйозність цієї мілітаризації.

Школи, літні табори та «патріотичні» заходи стали платформою для впровадження мілітаристської ідеології, яка готує українських підлітків до інтеграції у російську військову систему.

Мілітаризація через «Юнармію»

«Юнармія» була створена у 2016 році за ініціативою тодішнього міністра оборони Росії Сергія Шойгу. Організація заявляє, що має понад 1,3 мільйона членів і працює у 89 регіонах. Вступити до її лав можна вже з восьми років, і офіційно заявляється, що діти готуються до служби у Збройних Силах РФ.

На окупованих територіях організація з'явилася відразу після анексії Криму у 2014 році, а у 2022 році розширила свою діяльність на Луганщину та Донеччину після початку повномасштабного вторгнення. У школах окупованих регіонів створено «домівки» «Юнармії» для навчання дітей стрільбі, військовій тактиці та фізичній підготовці.

Крим: від виховання до війни

Діяльність «Юнармії» у Криму розпочалася ще у 2016 році, і вже у 2022 році кількість «юнармійців» на півострові сягнула 29 тисяч. Деякі з вихованців цієї організації вже стали солдатами російської армії. Наприклад, Ілля Зозульський, уродженець кримського села Полтавка, пройшов шлях від «Юнармії» до артилериста, нагородженого медаллю Жукова.

Мілітаризація на Донеччині та Луганщині

Після 2022 року на окупованих територіях Донеччини та Луганщини відкрилися «домівки» «Юнармії». Школи надають приміщення для військових тренувань, де дітей навчають стріляти, розбирати зброю та керувати транспортом. Діти беруть участь у змаганнях, таких як «Гвардієць-2024», де отримують нагороди за військові навички.

Від групи українських гакерів KibOrg журналісти отримали з десяток шкільних характеристик дітей, які мешкають на окупованих територіях. Згідно з цими документами, більшість з них – члени «Юнармії» або учасники заходів організації.

Серед них – наприклад, восьмикласник з одного з окупованих Росією міст на Донеччині.

«Іван (справжнє ім’я змінено – ред.) зарахований до школи і розпочав навчання з 2014 року. Проявив себе як активний учень. Засвоює навчальний матеріал на середньому рівні. Навчальні завдання виконує дистанційно вчасно, але не завжди якісно» – ідеться у шкільній характеристиці.

Згідно з документом, «поза школою він займається в громадській організації «Молода гвардія – Юнармія».

Перетворення дітей у солдатів

Деякі вихованці «Юнармії» вже стали військовослужбовцями і воюють проти України. Ганна Лісовенко, колишня учасниця мілітарного руху «Спартанці», зараз є оператором дрона у складі російської військової розвідки. Вона розповіла, що багато її знайомих зі школи також обрали військову кар'єру, і багато з них вже загинули на війні.

Юридична оцінка та військові злочини

Експерти з прав людини, зокрема Катерина Рашевська з Регіонального центру прав людини, вважають, що діяльність «Юнармії» на окупованих територіях є військовим злочином, оскільки залучення дітей до військових дій суперечить міжнародному гуманітарному праву. Прокуратура Автономної Республіки Крим кваліфікує цю діяльність як «порушення законів та звичаїв війни».

Запити до головного штабу «Юнармії» залишилися без відповіді, і діяльність організації продовжує викликати серйозне занепокоєння як у правозахисників, так і у міжнародної спільноти.

Нагадаємо, у так званому "таборі відпочинку" дітей із Запорізької області навчають інженерним, тактичним і стрілецьким навичкам, тактичній медицині, управлінню та протидії безпілотним апаратам.

Фото: KibOrg.

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
704
Читайте також
Коментарі
0
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Ми прагнемо об’єднати тих, хто вміє критично мислити та прагне змінювати український медіапростір на краще. Разом ми сильніші!
Спільнота ДМ
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду