27 організацій закликали Робочу групу ООН із свавільних затримань висловитися з приводу справи ув’язненого блогера Алаа Абдель Фаттаха
27 організацій закликали Робочу групу ООН із свавільних затримань висловитися з приводу справи ув’язненого блогера Алаа Абдель Фаттаха
27 організацій зі свободи преси та прав людини звернулися до Робочої групи ООН із свавільних затримань (UNWGAD) з проханням без зволікань оголосити свою думку щодо справи ув’язненого британсько-єгипетського блогера Алаа Абдель Фаттаха. Про це повідомили «Репортери без кордонів» (RSF), які також долучилися до спільного звернення.
Рік тому, 14 листопада 2023 року, сім’я Алаа Абдель Фаттаха подала термінове звернення від його імені до UNWGAD, заявивши, що його подальше утримання під вартою є свавільним і порушує міжнародне право. Правозахисні організації зверталися до групи з проханням висловити свою думку вже тричі: 23 листопада 2023 року, 17 квітня 2024 року та 12 листопада 2024 року.
«Справа Алаа Абдель Фаттаха залишається серйозною проблемою для наших організацій. Більшу частину останнього десятиліття він провів у в’язниці в Єгипті через звинувачення, пов’язані з його письменницькою діяльністю та активізмом. Востаннє він був заарештований у вересні 2019 року, засуджений у грудні 2021 року до п’яти років позбавлення волі. Попри відбуття несправедливої і самовільної п’ятирічки, 29 вересня 2024 року влада Єгипту відмовилася звільнити його, не врахувавши час перебування в СІЗО. Це суперечить нормам міжнародного права і єгипетському законодавству», — йдеться у спільному листі.
До Робочої групи ООН звернулися, зокрема, RSF, Access Now, Andalus Institute for Tolerance and AntiViolence Studies, ARTICLE 19, CIHRS, CPJ, CAABU, Electronic Frontier Foundation, Egyptian Front for Human Rights, EHRF, English PEN, EuroMed Rights, FairSquare, Gulf Centre for Human Rights, HuMENA for Human Rights and Civic Engagement, IFEX, IBAHRI, FIDH, PEN America та PEN Austria.
Нагадаємо, блогер Алаа Абдель Фаттах провів більшу частину останнього десятиліття у в’язниці. Попри британське громадянство, дипломати не змогли відвідати його у в'язниці.
26 вересня цього року «Репортери без кордонів» закликали владу Єгипту негайно та беззастережно звільнити блогера.
29 вересня він відбув свій останній п'ятирічний термін ув'язнення за сфабрикованим звинуваченням у «розповсюдженні неправдивих новин». Згідно з міжнародними правовими нормами та кримінальним кодексом Єгипту, його попереднє ув’язнення мало бути вирахуване з терміну покарання. Адвокати Фаттаха побоюються, що його триматимуть у в'язниці до січня 2027 року.
Фото: RSF